„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kupiškio medus domina japonus, tačiau saldėsio gali neužtekti net ir vietiniams

Kupiškio bitininkai sunerimę – jau trečia vasara orais nelepina ratuotųjų. Jeigu nesiliaus lyti, šie metai gali būti dar prastesni, dar mažiau medaus. Guodžia nebent tai, kad kupiškėnų medumi domisi japonai. Ateityje galima tikėtis net verslo ryšių su Tekančios Saulės šalimi. Aišku, tam reikėtų nueiti netrumpą kelią – kalbėtis su įvairiomis institucijomis, o patiems bitininkams – kooperuotis.
Medus gydo visas ligas
Medus / Fotolia nuotr.

Lietūs trikdo bites

Į pasėlių laukus ir į dangų žvalgosi ne tik ūkininkai. Anądien žaliame Aukštaitijos kraštovaizdyje dėmesį patraukė pupų lauke atidžiai besižvalgantis žmogus. Ką gi ten žiūrinėti taip iš arti pasilenkus?

„Nagi, žiūriu, ar bitės lanko žiedus, ar prieina prie nektaro? Nelabai, aplinkui tik ropinėja, kamanėms lengviau pasiekti“, – taip pasikalbėjom su Petru Seibučiu, gyvenančiu netoli nuo pupų lauko Šimonių seniūnijoje, Kupiškio rajone.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Bitės
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Bitės

Savo žemę jis išnuomojęs ūkininkui, taigi pupos ne jo, tik bičių ganykla rūpi. Laiko netoliese 30 avilių, tad smalsauja, ko galima tikėtis iš tokių orų ir tokių laukų. Orai niekam tikę ir dabar, ir pavasarį, sakė, pavasarinio medaus nedaug gavęs, šiek tiek bitės prinešė iš pienių, žydinčių pievų, ir dabar vis lyja, nėra kada bitėms darbuotis. Nebent dar vėliau ir ilgėliau išsilaikys giedra, tada atsigaus ir bitės, ir bitininkai.

Kiek medaus bus – dangaus valioje

Kupiškio bitininkų draugijos pirmininkas Edikas Puipas pripažino šiek tiek jau aprimęs, nes buvo labai liūdnos nuotaikos apėmusios:

Galėtų bitės skraidyti, darbuotis, bet beveik kasdien palynojant, nepaima nektaro, per skystas darosi.

„Niekas aplinkui nesidžiaugia sočiai semiantis. Aną savaitę ėmiau grikių medų, jau neblogai prisukau, Siaurių kaime, kur laikau bites, yra 20 ha grikių pasėta. Paskutinįkart ėmiau medų birželio 20 dieną, tada labai menkai tebuvo prinešta. Esu prie bityno pasisėjęs medingųjų augalų, barkūnų, facelijų, bet kas iš to, jei nuolat lietūs pila? Galėtų bitės skraidyti, darbuotis, bet beveik kasdien palynojant, nepaima nektaro, per skystas darosi. Jeigu naktys vėsios, augalai sustresuoja, bitės iš avilių vėliau išskrenda, sutrumpėja jų darbo diena... Šiandien prie bičių buvau, išskrido apie dešimtą valandą, po pusvalandžio pradėjo lyti, vėl visos „sėdi“ ant prielakio. Nėra joms darbymečio.“

Anot pašnekovo, daug aplinkybių lemia medunešį, gali būti skirtinga situacija mažuose ir didesniuose bitynuose, bet šiemet rajone medaus gausa tikrai niekas nesidžiaugia, visi sako mažiau prisukantys. Prasti Kupiškio bitininkams buvo 2015 m., blogi ir 2016-ieji, šiemet gali būti dar blogiau, jeigu vis nesiliaus lyti. Draugijos vadovo manymu, iš avilio galima tikėtis prisukti 25–30 kg medaus, pokyčiai jau juntami iš medaus kainų, pernai kilogramas atsieidavo 5 eurus, šiemet jau prašoma 6–7 eurų. Rajone yra registruoti 124 bitininkai, laikantys 2 020 bičių šeimų.

Susidomėjo japonai

Prie bitininkų šios vasaros rūpesčių prisidėjo netikėtos vilionės. Kaip juokauja rajono bitininkų organizacijos vadovas E.Puipas, „pasvajoti niekas nedraudžia“.

Vida Press nuotr./Pienių medus
Vida Press nuotr./Pienių medus

Bitininkų atstovai buvo pakviesti rajono savivaldybėn susitikti su Japonijos ambasadoriumi Toyoei Shigeeda ir jo žmona Michiko. Tai jau ne pirmas šio svečio vizitas, o šis buvo specialus, skirtas bitininkams.

Pasirodo, japonus sudomino lietuviškas medus, juos žavi žalia Lietuvos gamta, natūralūs maisto produktai. Svečiai šįkart gyvai patys įsitikino lietuviško medaus puikiomis savybėmis: jie lankėsi brolių Viliaus ir Igno Jackevičių bityne Lukonių kaime, ragavo įvairių skonių medaus su šaltai džiovintais serbentais, svarainiais, bičių duonelės, žiedadulkių, pamatė „Medaus kelio“ edukacinę programą Uoginių kaimo amatų centre. Ir jau rudeniop užsisakė šią pažintinę programą, produkto degustaciją svečių grupei iš Japonijos.

Taigi galima ateityje tikėtis verslo ryšių su tolimosios šalies verslininkais. Bet iki tokios realybės dar būtina nueiti netrumpą kelią valstybės institucijų lygmeniu: prekybos ratifikuotų sutarčių, išsamių produkto kokybės tyrimų metodikos, išduotų kokybės sertifikatų, tenykštės rinkos poreikių, mūsų galimybių analizės...

Kokios kupiškėnų bitininkų galimybės? Medaus per sezoną galima prisukti apie 60 tonų, regione, gal dešimt kartų tiek. Vadinasi, reikėtų kooperuotis.

Bet po žingsnelį, kas žino, gal tai pradžia, juk nuo svajonių visi reikšmingi darbai prasideda. Didesni bitynai turi rūpesčių dėl medaus realizacijos, tik mažesnieji nemato vargo. Bitininkų draugijos pirmininkas E.Puipas dėl šios vasaros bityno derliaus patikino esąs ramus, jau viskas medaus mėgėjų užprašyta ir turbūt medaus pristigs visų norams patenkinti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs