Nerimauja dėl dar vieno „toksiško vaisto“: ar tikrai jis gali pakenkti karvių pienui?

Internete pasirodė ne vienas perspėjimas dėl palyginti neseniai patvirtinto karvių pašaro priedo. Aiškinama, neva jis esąs toksiškas ir gali sukelti tokias mirtinas ligas, kaip vėžys. Tačiau šis papildas buvo ne kartą patvirtintas kaip saugus ir yra leistas vartoti daugiau nei 60 šalių.
Karvės
Karvės / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Neskirtas naudoti žmonėms?

Viena „Facebook“ vartotoja savo paskyroje pasidalijo nuogąstavimais dėl galvijų pašaro papildo, kurį pavadino toksišku vaistu.

„Nestle“ patvirtina, kad visiškai pritaria „Bovaer“ naudojimui savo tiekimo grandinės produktuose.

„Bovaer“ JAV klasifikuojamas kaip toksiškas vaistas, „neskirtas naudoti žmonėms“ dėl nevaisingumo ir vėžio rizikos.

Billo Gateso partneris „Blackrock“ yra šį toksišką vaistą gaminančios bendrovės akcininkas“, – pasakojo internautė.

Ekrano nuotrauka iš „Facebook“
Ekrano nuotrauka iš „Facebook“

Patvirtintas vartojimui

Jungtinėje Karalystėje (JK) įsikūrusi pieno gamintoja „Arla“ lapkritį paskelbė apie iniciatyvą mažinti metano emisijų problemą.

Metanas – šalutinis galvijų produktas, išskiriamas virškinimo metu. Dėl karvių ir kitų ūkiuose auginamų gyvūnų išmetama apie 14 proc. visų žmogaus veiklos sukurtų klimato kaitą lemiančių teršalų. Jų išmatose ir atrajojimo metu susidarantis metanas laikomas viena didžiausių problemų, kalbant apie klimato kaitą.

Taip pat skaitykite: Galvijai ir klimato kaita: ar karvės tikrai neprisideda prie šios problemos?

Pasak „Arla“ pranešimo, pirmosios tokios iniciatyvos metu bus išbandomas „Bovaer“ – pašarų priedas, kuris vidutiniškai 27 proc. sumažina karvių žarnyne išmetamo metano kiekį.

„Bovaer“ yra pašarų priedo 3-nitrooksipropanolio (3-NOP) prekės ženklo pavadinimas.

Europos Sąjunga dar 2022 m. leido naudoti 3-NOP kaip saugų pašarų priedą melžiamoms karvėms. „Bovaer“ yra patvirtintas naudoti 68 pasaulio rinkose, įskaitant JK, Kanadą ir JAV.

JK maisto standartų agentūra (FSA) patvirtino, kad karvių, kurioms duodamas „Bovaer“ pašaras, pieną gerti yra saugu.

„Bovaer“ buvo griežtai įvertintas ir patvirtintas naudoti Didžiojoje Britanijoje“, – teigė institucijos atstovas spaudai.

123RF.com nuotr./Karvės pienas
123RF.com nuotr./Karvės pienas

2021 m. Europos Komisijos užsakytame tyrime nustatyta, kad „Bovaer“ veiklioji medžiaga nepateko į karvių pieną ir kad pieno produktai nekelia pavojaus žmonių sveikatai.

„Jei „Bovaer“ yra naudojamas, kaip rekomenduojama, karvė jį visiškai metabolizuoja ir jo neatsiranda nei piene, nei mėsoje, todėl vartotojas su juo nesusiduria“, – nurodoma priedo gamintojo svetainėje.

Be to, B.Gatesas neturi nieko bendra su „Bovaer“, priešingai nei teigė internautai. Gamintojui „DSM-Firmenich“ priklauso bendrovė „Bovaer“, kuri neturi kitų investuotojų.

Tyrimai su žiurkėmis

Tikėtina, kad mitai, jog „Bovaer“ gali sukelti vėžį, atsispyrė nuo vieno tyrimo išvadų. Jose rašoma, kad „žiurkių patelės buvo kancerogeniškos“. Tačiau tolesnė analizė parodė, kad žiurkių, šertų didžiausia „Bovaer“ doze, susirgimų dažnis nebuvo statistiškai reikšmingas.

Tyrėjai padarė išvadą, kad didžiausia papildo dozė gali sukelti gerybinius (nevėžinius) navikus. Dėl to padaryta išvada, kad nepageidaujamas poveikis nepastebėtas, jei dozė yra 50 mg kilogramui kūno svorio per dieną. Tačiau FSA galiausiai leistiną paros dozę sumažino iki 0,3 mg vienam kilogramui kūno svorio.

Pasak FSA, įvertinus daugiau nei 58 galimo pavojaus tyrimus, buvo padaryta išvada, kad priedas yra saugus, net jei jo dozė yra dvigubai didesnė už rekomenduojamą.

Metano mažinimo priemonė

Pasak „Bovaer“ gamintojų „DSM-Firmenich“, priedas padeda efektyviai ir greitai sumažinti karvių padarytą poveikį aplinkai. Vos ketvirtadalis arbatinio šaukštelio vienai karvei per dieną vidutiniškai 30 proc. sumažina pieninių galvijų išmetamo metano kiekį, o mėsinių – iki 45 proc.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Karvės
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Karvės

Pažymima, kad „Bovaer“ yra iki šiol išsamiausiai ištirtas ir moksliškai įrodytas metano problemos sprendimas. Atlikta daugiau kaip 130 bandymų ūkiuose 20 šalių ir atlikta daugiau kaip 80 recenzuotų mokslinių tyrimų. Pats papildas pradėtas kurti prieš 15 metų.

„Visais atvejais įrodyta, kad jis saugus vartotojui, ūkininkui ir gyvūnui, neturi jokio poveikio pieno gamybai ir reprodukcijai“, – rašoma gamintojo svetainėje.

Paaiškinama ir kaip jis veikia. Karvės prieskrandyje mikrobai pradeda skaidyti maistą. Taip išskiriamas vandenilis ir anglies dioksidas. Fermentas sujungia šias dujas ir susidaro metanas.

„Bovaer“ slopina šį fermentą, todėl susidaro mažiau metano. Vos ketvirtadalis arbatinio šaukštelio karvės pašaro per parą pradeda veikti vos per 30 minučių. Veikdamas papildas yra saugiau suskaidomas į junginius, natūraliai randamus prieskrandyje.

Daugiau nei 100 šalių pripažino, kad metano kiekio mažinimas yra veiksmingiausia strategija, padedanti pasiekti tikslą apriboti pasaulinį atšilimą.

15min verdiktas: melas. Metaną mažinantis galvijų pašarų priedas „Bovaer“ yra saugus ir patvirtintas naudojimui daugelyje pasaulio šalių, įskaitant JK ir JAV.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų