Jaunuolynų ugdymo darbai leidžia turėti tokį mišką, kokio ir norima ateityje. Dažnai gamta leidžia bujoti mažiau vertingiems medžiams. Laiku ir teisingai atlikus jaunuolynų ugdymo darbus, galime turėti produktyvų medyną.
Kurti kokybišką mišką
Miškų savininkai ir miškų ūkiai gali tikėtis paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Jaunuolynų ugdymas“. Šia programa remiamas jaunuolynų iki 20 metų amžiaus ugdymas. Plačiau apie tai pasakoja Rūta Smilgaitytė, Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Europos Sąjungos reikalų ir paramos politikos departamento vyriausioji specialistė.
Pažymėtina, kad jaunuolynų ugdymas gali būti ne tik ūkinė, bet ir gamtosauginė veikla. Tai reiškia, kad kurdami mums vertingą mišką, galime prisidėti ir prie gamtosaugos, klimato kaitos padarinių mažinimo.
Vyriausioji specialistė R. Smilgaitytė pabrėžia: „Paramos priemonės tikslas prisidėti prie klimato kaitos švelninimo ir prisitaikymo prie jos, mažinant išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį.“
Specialistė akcentuoja, kad jaunuolynai sukuria buveines įvairioms rūšims, prisideda prie miškų atnaujinimo, sugeria anglies dioksidą, padeda apsaugoti dirvožemį nuo erozijos.
„Nepamirškime, kad pastaraisiais metais didėja dėmesys miškų biologinei įvairovei ir tvarumui. Taikomas mišrių miškų sodinimas, prisitaikymas prie klimato kaitos tampa prioritetu“, – pabrėžia pašnekovė.
Jaunuolynai sukuria buveines įvairioms rūšims.
Be abejonės, jaunuolynų ugdymu gali būti formuojamas tikslinių medžių rūšių ir produktyvus medynas. Jaunuolynų ugdymas padeda reguliuoti medyno tankį, iškirsti nereikalingų rūšių medžius ar krūmus, kurie stelbia tikslines medžių rūšis.
„Jaunuolynų ugdymo kirtimai gali būti pradedami 8-aisiais metais, kai jiems jau yra sukakę 7-eri ir vykdomi iki sukaks 20 metų. Ši parama yra paskata rūpintis augančiu mišku, taip pat nauda jo savininkui. Pastebime, kad ši paramos priemonė yra populiari ir sulaukia nemažo susidomėjimo“, – pažymėjo R. Smilgaitytė.
365 eurai už hektarą
Verta žinoti, kad tame pačiame plote parama jaunuolynų ugdymui gali būti teikiama tik du kartus per Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano įgyvendinimo laikotarpį.
Antrą kartą parama jaunuolynų ugdymui tame pačiame plote gali būti teikiama, jeigu paramos paraiška pakartotiniam jaunuolynų ugdymui pateikta praėjus ne mažiau kaip trejiems metams po ankstesnio jaunuolynų ugdymo.
Parama skiriama mokant vienkartinę nustatyto dydžio išmoką už ugdomo jaunuolyno hektarą – 365 Eur.
Prieš siekiant paramos jaunuolynų ugdymui, verta pasidomėti taisyklėmis. Miškas ar miško žemė, kur atliekamas jaunuolynų ugdymas, turi priklausyti pareiškėjui nuosavybės teise, bendrosios dalinės arba jungtinės nuosavybės teise ar turi būti nuomojamas, valdomas panaudos ar kitais teisėtais pagrindais nuo paramos paraiškos pateikimo.
Tinkamomis finansuoti išlaidomis laikomos išlaidos, patirtos ne anksčiau kaip nuo paramos paraiškos pateikimo dienos. Jaunuolynų ugdymas turi būti suprojektuotas vidinės miškotvarkos projekte arba pateikiama Valstybinėje miškų tarnyboje registruoto specialisto, turinčio teisę rengti vidinės miškotvarkos projektus, išvada dėl jaunuolynų ugdymo kirtimų reikalingumo.
Parama neteikiama, jei jaunuolynų ugdymas projektuojamas ne miško žemėje (ploto priskyrimo miško žemei faktas tikrinamas VĮ Registrų centre arba Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastre), jaunuolynų ugdymui rezervatiniuose (I miškų grupės) miškuose ir miestų miškuose.
„Jaunuolynų ugdymo patikrinimus atlieka Valstybinės miškų tarnybos specialistai, kurie nustato ar jaunuolyno ugdymas atliktas tinkamai. Kartu su mokėjimo prašymu turi būti pateikiama pažyma apie jaunuolynų ugdymo kirtimų atitiktį Miško kirtimų taisyklių reikalavimams“, – primena specialistė R. Smilgaitytė.