Vėluoja medunešis
Prekinio ženklo „Brolių medus“ bendrasavininkas Vilius Jackevičius patvirtino, kad šiemet medaus sezonas vėluoja apie dvi–tris savaites. „Natūralu, jog kuomet šalta, vėluoja augalų vegetacija. Tai daro įtaką ir pačių bičių vystymuisi, nes gamtoje yra taip, kad kuo daugiau nektaro, tuo stipriau auga bičių šeimos. Jei praėjusiais metais pirmąjį medų sukome jau gegužės 20-ąją, tai šiemet ketiname jį sukti tik birželio pirmą ar antrą savaitę“, – sakė V.Jackevičius.
Tiesa, bitininkas teigė, jog dejuoti, kad medaus bus mažai – nereikia. „Tai, kad vėluoja pavasaris, dar nieko nepasako apie tai, kokia bus vasara“, – komentavo jis.
Jam antrino ir Panevėžio bitininkų draugijos pirmininkas bei prekinio ženklo „Vaido bitynas“ įkūrėjas Vaidas Arbutavičius. „Kadangi pavasaris šaltas, tai pavasarinio medaus kiekiai nusimato mažesni. Kol kas sunku prognozuoti, koks bus visas sezonas, – kalbėjo bičiulis. – Aišku, dabar, kai turime kelias šiltas dienas, bitės tikrai darbuojasi intensyviai. Tačiau jau pražydėjo klevai, blindės, pienių žydėjimas – į pabaigą. Tad šių augalų medaus kiekis nebus didelis.“
Medaus kaina – kils
V.Jackevičiaus teigimu, šiemet medus brangs. „Pirmiausia todėl, jog kilo minimali alga. Antra, apie 20 proc. brangsta stiklainiai, taip pat kyla dangtelių, etikečių kainos. O ką jau kalbėti apie avilius. Jie pabrango net 50 proc. Mūsų medus šiemet brangs apie vieną eurą. Tai normalu dėl infliacijos, degalų brangimo ir kt.“, – pabrėžė vaikinas.
„Medaus kaina kils. Tam įtaką daro pabrangęs kuras, tara, etiketės. Tad vien medaus pateikimas brangesnis. Medus ir bičių produktai brangs apie 10-15 proc. Sąlygas kilti kainai gali sudaryti ir situacija Ukrainoje, nes ši šalis yra viena iš pagrindinių medaus importuotojų Europoje. Bitininkystės sritis Ukrainoje nukentėjo,todėl, jei bus mažiau importuojama ukrainietiško medaus, galbūt lietuviškas bus paklausesnis. Tada kuo daugiau jo išvažiuos į užsienį, tuo mažiau jo liks Lietuvoje ir vėlgi kainos gali kilti“, – paaiškino bitininkų draugijos pirmininkas.
Populiarėja bitininkystė
Jis pasidžiaugė, kad Lietuvoje plečiasi bitininkystė. „Šiuo metu registruota 10 tūkstančių 500 bitynų. Be abejo, ne visi, laikantys bites, registruojasi, kadangi dalis žmonių šia veikla užsiima tik dėl savo malonumo. Per pastaruosius dešimt metų bitynų skaičius išaugo net dvigubai. Iš viso registruota net 220 tūkst. bičių šeimų. Tai rodo, kad mūsų šalyje bitininksytė populiarėja. Ūkininkai vis labiau pastebi bičių naudą. Jie dažniau ima kviesti bitininkus, kad šie statytų avilius šalia laukų, sodų, avietynų ir kt.“, – džiaugėsi V.Arbutavičius.
Taigi, bitininko teigimu, Lietuva pagamina išties daug medaus. Dalis parduodama vietinėje rinkoje, tačiau didelė dalis iškeliauja į užsienį. „Bičių produktų ir medaus vartojimas Lietuvoje populiarėja, bet tai vyksta lėčiau nei bitininkai norėtų. Vis dar nėra tokios geros bičių produktų vartojimo kultūros, todėl pirkimas nėra toks aktyvus, kaip kitose šalyse, kur medaus nuperkama kelis kartus daugiau“, – sakė jis.
„Pagal medaus rūšis pavasarinis medus mūsų regione dažnai persipina su rapsų medumi. Jis būna labai šviesus, beveik baltas, tad lietuviai mažiau mėgsta šį šviesų medų, nors užsienio šalys būtent jį labiausiai vertina ir net moka didesnę kainą. Tuo tarpu mūsų tautiečiai mėgsta liepų, miško medų. Jis – geltonas, aromatingesnis“, – pasakojo panevėžietis.
Kenkėjas – įkvėpmo šaltinis
Nors pastarąsias dvi savaites orai medunešiui – palankūs, broliai bitininkai Jackevičiai ankstyvą pavasarį susidūrė su nedraugišku kenkėju.
„Mūsų bityną buvo užklupęs kenkėjas – genys. Tačiau jis tapo įkvėpimo šaltiniu. Tas genys mums padarė tikrai daug nuostolių ir bitėms nedavė ramybės. Nors avilius aptvėrėme tinklais, kaip juokaujame, genys vis tiek norėjo pamatyti mūsų karalienę. Mes su broliu Ignu į šią istoriją pažiūrėjome kūrybiškai ir klientams pristatysime naują produktą, kurio istorija bus labai graži.“