Internautai gamina „pieną“ iš alyvos arba dezinfekcinio skysčio: ar gersite?

Čekijos gamyklose pradėjo gaminti pieną iš neaiškios kilmės rudos spalvos koncentrato. Sumaišai jį su vandeniu – ir skystis akimirksniu pabąla. Pienas paruoštas! Tokią „žinią“ socialiniuose tinkluose ėmė skleisti ne kartą sąmokslo teorijas platinę asmenys.
Tariamo „pieno“ gaminimas
Tariamo „pieno“ gaminimas / Kadras iš vaizdo įrašo

Socialiniame tinkle „Facebook“ dalijamasi vaizdo įrašu, kuriame neįvardintas jaunuolis rusiškai pareiškia: „Tuoj parodysiu jums, kaip gaminamas pienas gamykloje“.

Tada vaikinas iš plastikinio butelio be jokios etiketės į kibirą įpila rudo tirštoko skysčio, kurį jis pavadina „koncentratu“. Po to į kibirą iš čiaupo ima pilti vandenį. Vanduo susimaišo su vadinamuoju „koncentratu“ ir akimirksniu ima dažytis balta spalva. „Prašom, pienas paruoštas“, – džiugiai pareiškia jaunuolis.

Nors vaikinas kalba rusiškai, ant vaizdo įrašo uždėtas titras ukrainiečių kalba „Gamykla Čekijoje kaip gamina pieną“ (sic). Vaizdo įrašas nufilmuotas kažkokiame erdviame pramoninės paskirties pastate, tačiau į kadrą patenka nedaug detalių, tad jį identifikuoti sudėtinga. Bet kokiu atveju nepamatome nieko, kas turėtų ką nors bendro su pieno produktų gamykla.

Kadras iš vaizdo įrašo/„Pieno“ gamintojas
Kadras iš vaizdo įrašo/„Pieno“ gamintojas

Lietuviškame feisbuko segmente šis vaizdo įrašas palydėtas tokiu prierašu (kalba netaisyta, – red.): „JIE jau viską paruošę / Nors WEF (turimas galvoje PEF – Pasaulio ekonomikos forumas, World Economic Forum – red.) įsako uždaryti fermas ir sunaikinti gyvulius visame pasaulyje, Čekija jau sugalvojo natūralaus pieno pakaitalą. Tendencija atsikratyti natūralaus maisto įgauna pagreitį.“

Melagiena, neva PEF kartu su Pasaulio banku, siekdami aplinkosauginių tikslų, nori uždrausti ūkininkauti, imta intensyviai platinti šią vasarą. Apie tai rašė ir 15min. Šis vaizdo įrašas gerokai senesnis. Viena iš jo kopijų „YouTube“ platformoje įkelta dar 2023 metų balandį.

Nors nustatyti, koks tiksliai skystis šiame vaizdo įraše maišomas su vandeniu ir taip gaunamas „pienas“, sudėtinga, tačiau šis trumpas filmukas neabejotinai yra 2018–2019 metais per pasaulį nusiritusios filmukų apie „kinišką pieną“ bangos pamėgdžiojimas, tik šį kartą „pieno“ gamybą „perkeliant“ į Čekiją.

VIDEO: Senesnė „pieno“ gamybos Čekijoje versija

Prieš šešerius metus filmukas apie tai, kaip neva „Kinijoje gaminamas cheminis pienas“, iš pradžių pasirodė vienoje afrikietiškoje feisbuko grupėje. Ir nors po to jis buvo ištrintas, jo kopijos ir pamėgdžiojimai išplito po visą Afriką ir Indiją. Netrukus savo versijas ėmė kurti ir rusiškosios interneto dalies vartotojai.

VIDEO: Look how this chemical is turned into milk in China
VIDEO: Как китайцы делают молоко
VIDEO: ? Как китайцы делают молоко

Nors nemažai vaizdo įrašų žiūrovų iš karto suprato šio fokuso paslaptį ir atskleidė kitiems ją komentaruose, netrūko ir tokių, kurie patikėjo peršama žinia ir piktinosi Kinijos pieno pramonės „praktika“.

Pagrindo nepasitikėti Kinijos pieno pramone būta nemažo: 2008 metais kilo pasaulinis skandalas, kai paaiškėjo, jog kai kurie Kinijos gamintojai į pieno produktus ir net kūdikių mišinius pridėdavo melamino, taip siekdami dirbtinai padidinti pieno baltymų rodiklius.

Dėl šių Kinijos pieno pramonės machinacijų į ligonines pateko per pusė šimto tūkstančių vaikų. Šeši kūdikiai mirė.

Tačiau visi filmukai apie tai, kaip iš rudo „koncentrato“ atseit pagal kinų technologijas gaminamas „pienas“, neturi nieko bendro su melamino skandalu.

Dažniausiai tokiam fokusui nufilmuoti panaudojama kokia nors metalo apdirbimo alyva.

Pavyzdžiui, vienas „YouTube“ vartotojas, prieš šešerius metus nusprendęs viešai pademonstruoti, kaip sukuriamas toks „pieno“ triukas ir demaskuoti melagienų kūrėjus, naudojo kompanijos „Mobil“ alyvą „Mobilcut 100“. Bakelis su šia alyva puikiai matomas vaizdo įraše.

VIDEO: Metalo apdirbimo alyvos ir vandens maišymas

„Mobilcut 100“ ir kitos panašios alyvos naudojamos metalo apdirbimo procesų metu: metalą pjaustant, gręžiant, frezuojant ar šlifuojant.

Kadras iš vaizdo įrašo/„Pienas“ pagaminamas iš metalo apdirbimo alyvos.
Kadras iš vaizdo įrašo/„Pienas“ pagaminamas iš metalo apdirbimo alyvos.

Alyva skiedžiama vandeniu, o gauta pieno spalvos emulsija, turinčia tepamųjų ir aušinančiųjų savybių, užpildomi specialūs metalo apdirbimo staklių rezervuarai. Darbo metu emulsija nedideliais kiekiais patenka ant apdirbamo ruošinio ir lengvina apdirbimo procesą, o taip pat aušina kaistančius paviršius.

Panašias pieną primenančias emulsijas galima gauti su vandeniu maišant ir įvairias kitas medžiagas. Pavyzdžiui, internete taip pat yra daugybė vaizdo įrašų, kaip „pienas“ gaunamas maišant vandenį su dezinfekantu „Dettol“.

VIDEO: Dettol milk sake #shorts #Diy #viral #ledtoy #youtubeshorts

15min verdiktas: melas. Šį kartą į vieną krūvą suplakami du melai – anksčiau jau ne kartą paneigta netiesa, kad Pasaulio ekonomikos forumas neva siekia sunaikinti žemės ūkį, ir videotriukas apie tariamą pieno gamybą iš neaiškios kilmės rudos spalvos skysto koncentrato. Pienas išties gali būti gaminamas iš koncentrato, tačiau jis nė iš tolo nėra panašus į alyvą ar dezinfekcinį skystį – tai yra baltos spalvos milteliai, gaunami išgarinus vandenį iš natūralaus pieno.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų