„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Pirmą kartą istorijoje: paukščių gripas patvirtintas kiaulei JAV, Lietuvos tarnyba ragina išlaikyti budrumą

Jungtinėse Valstijoje, Oregono ūkyje, kiaulei patvirtintas paukščių gripo virusas. JAV žemės ūkio departamentas (ang. USDA) skelbia, kad tai pirmas kartas, kai virusas buvo aptiktas JAV naminėms kiaulėms, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.
Kiaulės
Kiaulės / 123rf.com nuotr.

Pranešama, kad užsikrėtimas paukščių gripo virusu nustatytas ūkyje Crook County valstijos centre – jame kartu laikyti skirtingi gyvūnai ir naminiai paukščiai turėjo bendrą priėjimą prie to paties vandens šaltinio lauke.

Nors kiaulės ir neturėjo ligos simptomų, Oregono sveikatos departamentas ir USDA dėl atsargumo ištyrė penkias kiaules dėl H5N1 ir dėl to, kad anksčiau šis virusas ūkyje buvo nustatytas naminiams paukščiams. Siekiant išvengti tolesnio viruso plitimo ir norint atlikti papildomus tyrimus, užkrėstame ūkyje paskelbtas karantinas, o laikomos kiaulės – nugaišintos. Tai nekomercinis ūkis, dėl to, kaip teigė JAV žemės ūkio pareigūnai, didelio susirūpinimo dėl šalies kiaulienos tiekimo saugumo nėra.

USDA atliko ūkyje užsikrėtusių naminių paukščių genetinius tyrimus, kurie nerodo jokių H5N1 viruso pokyčių, kas leistų manyti, kad jis kelia didesnę riziką žmonėms. Tad dabartinis rizikos lygis visuomenei išlieka mažas.

„Atkreiptinas dėmesys, kad nors Europoje paukščių gripo virusas nustatomas žinduoliams (lapėms, audinėms), tačiau šio viruso atvejų ūkiniams gyvūnams nefiksuojama. Vis tik turint duomenų, kad kiaulės gali būti užkrėstos netgi kelių tipų gripu, neatmestina, kad paukščių gripo virusas gali ateityje tapti didesne pandemine grėsme. JAV mokslininkai ir atsakingos institucijos tęsia tyrimus ir, nustačiusios naujos reikšmingos informacijos, apie tai praneš papildomai.

VMVT savo ruožtu primena, jog, kilus bet kokiam įtarimui, kad žinduoliai mūsų šalyje turėjo kontaktą su užsikrėtusiais paukščių gripo virusu paukščiais, labai svarbu apie tai kuo skubiau informuoti VMVT“, – komentuoja VMVT direktorės pavaduotojas Paulius Bušauskas.

Pabrėžiama, kad apsisaugoti nuo šio viruso grėsmės ūkiuose galima tik ypač griežtai laikantis biologinio saugumo reikalavimų ir atskyrus ūkinius gyvūnus pagal rūšis.

Be to, JAV daug investuojama į vakcinų mokslinius tyrimus ir jų plėtrą kaip priemonę, galinčią padėti sustabdyti šio viruso plitimą tarp gyvūnų. Šiuo metu jau yra patvirtinti du vakcinų saugumo bandymai, siekiant apsaugoti melžiamas karves nuo H5N1, taip pat toliau tiriamos kitų rūšių vakcinų galimybės. USDA imasi visų papildomų veiksmų siekdama apsaugoti gyvūnų sveikatą ir gerovę, ūkininkų ir ūkių darbuotojų sveikatą bei tiekiamo maisto saugumą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau