Žilvinas Jasiulevičius, ŽŪM Paramos verslui skyriaus vyriausiasis specialistas, primena, kad paraiškos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Labai smulkių ūkių plėtra“ priimamos iki lapkričio 29 dienos.
Ūkiai išnaudoja paramą
Labai smulkių ūkių priemonės kvietimo biudžetas – beveik 3,5 mln. eurų. Galutinis pateiktų paraiškų skaičius bei suma paaiškės tik pasibaigus kvietimų laikotarpiui. Tradiciškai daugiausia paraiškų pateikiama ir priimama paskutinėmis kvietimų laikotarpio dienomis.
Specialistas pažymėjo, kad planų pratęsti paraiškų priėmimo laiką nenumatoma, kadangi, kaip rodo praeitų metų patirtis, paraiškų pateikiama gerokai didesnei sumai, nei numatyta kvietimų biudžete: „Pernai metų pabaigoje vykusio paraiškų rinkimo metu paraiškų skaičius gerokai viršijo kvietimo biudžetą. Labai smulkūs ūkiai paraiškomis biudžetą viršijo 93 procentais.“
Įprasta, kad Strateginio plano priemonėse ūkiai skirstomi pagal žemės ūkio valdos ekonominius dydžius. Taip nustatoma, kokiai kategorijai priklauso ūkis ir į kurią paramą galima pretenduoti.
Ž. Jasiulevičius informavo, kad pagal minėtą intervencinę priemonę yra remiami gyvulininkystės, augalininkystės, daržininkystės, sodininkystės ir augalininkystės sektoriai. Remiamos investicijos apima tiek naujos žemės ūkio technikos ir įrangos įsigijimą, tiek projekte numatytai veiklai būtinų pastatų statybą, rekonstravimą ar kapitalinį remontą, infrastruktūros kūrimą valdoje. Dažniausiai ūkiai už paramą įsigyja naują žemės ūkio techniką ir įrangą.
Labai smulkių ūkių priemonės kvietimo biudžetas – beveik 3,5 mln. eurų
Skatinamas bendradarbiavimas
Specialistas pabrėžė, kad pareiškėjai turi atitikti tinkamumo kriterijus paramai gauti. Pagal priemonės įgyvendinimo taisyklėse nustatytus atrankos kriterijus vykdoma paraiškų atranka. Maksimali atrankos balų suma – 100 balų. Labai smulkiems ūkiams privalomas mažiausias atrankos balų skaičius – 30. Surinktų atrankos balų skaičius paramos dydžiui įtakos neturi, tačiau turi reikšmės pačiam paramos skyrimui
Verta pažymėti, kad ankstesniais paramos laikotarpiais smulkūs ir vidutiniai ūkiai, siekdami paramos, turėjo konkuruoti su stambiais ūkiais. SP laikotarpiu valdų priemonėse paramos teikimas labiau suskirstytas pagal minėtus ūkio dydžius į 3 valdų rėmimo intervencines priemones. Tokiu būdu skirtingų dydžių ūkiai konkuruoja tarpusavyje.
Taip pat paminėtina, kad jaunieji ūkininkai (iki 40 metų), norintys pradėti žemės ūkio veiklą, paramos gali kreiptis pagal specialiai tam skirtą intervencinę priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“. Specialistas akcentavo, kad šia priemone remiami visi penki minėti žemės ūkio sektoriai.
Paramos tvarka nepalanki kailinių žvėrelių augintojams. Jiems parama neteikiama vadovaujantis Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pakeitimais. Parama orientuota skatinti savo ūkyje pagamintos ir užaugintos žemės ūkio produkcijos perdirbimą – skatinamas pridėtinės vertės kūrimas ūkyje.
Verta priminti, kad labai smulkių ūkių priemonėje ypač skatinamas tokių ūkių bendradarbiavimas, teikiant bendrus projektus su partneriais, už tai suteikiami atrankos balai, taip pat bendradarbiaujant galima pretenduoti į didesnę paramos sumą.
Detaliau susipažinti su priemone galite spustelėję čia: