Užduotis – padidinti primilžį
Mus pasitikusios zootechnikė selekcininkė Genutė MORKŪNIENĖ ir vyr. zootechnologė Irena ARELIŪNIENĖ sakė, ką tik gavę savininko laišką, kuriame – užduotis padidinti dienos primilžį daugiau kaip tona. Kartu su mumis į „Šukionius“ atvykusi pieno ūkių konsultantė dr. Donata Uchockienė sėdo nagrinėti bandos valdymo programos „Uniform-Agri“, kuria naudojasi šis ūkis, duomenų.
Priešinosi naujovei
Programa „Uniform-Agri“ „Šukioniuose“ įdiegta prieš metus. G. Morkūnienė ir I. Areliūnienė neslėpė priešinęsi naujos programos įsigijimui.
“Iš pradžių „spardėmės“: kam reikia, turim savo programą, mums ji gera, – pasakojo G. Morkūnienė. – Bet, kai padirbom su „Uniform-Agri“, pamatėm, kad savo jėgomis mes tokių suvestinių negalėtume padaryt, išvis viskas labai aiškiai suvesta, vaistų likučius matai, daktarui labai patogu…“
Lygiuojasi į daniškus rodiklius
Ūkio savininkas danas visus rodiklius lygina su Danijos rodikliais. Ūkis turi konsultantą iš Danijos.
„Ir mes turime lygiuotis ne į lietuviškus skaičius, bet į daniškus,“ – prisipažino G. Morkūnienė.
Kai danai nusprendė kompiuterizuoti bandos valdymą, rujos stebėjimą, sulaukė labai daug pasiūlymų programos įsigijimui. Pasirinko „Uniform-Agri“, kurią pasiūlė UAB „Agroinfo“.
„Labai lengva dirbt, kai tą programą įvaldai“, – džiaugiasi zootechnikė selekcininkė.
Ekonomija – 1 tūkst. Lt nuo karvės
Bandos valdymo programa „Uniform-Agri“ suteikia galimybes fiksuoti kiekvieno galvijo reprodukcinius gyvenimo įvykius; sudaryti veršiavimosi, užtrūkinimo ir kitus planus; žymėtis galvijų susirgimus bei atrinkti galvijus tolimesniems gydymams; stebėti ir analizuoti bandos valdymo rodiklių pokyčius; sumažinti darbuotojų darbo laiko sąnaudas, skirtas dokumentų pildymui; sujungti kitas bandos stebėjimo programas (tokias kaip rujos stebėjimas, melžimo aikštelė). Visi šie privalumai leidžia sutaupyti apie 1000 Lt nuo karvės per metus.
„Jeigu norite pamatyt, kaip karvės pilnai stebimos kompiuteriais, tai galima padaryti būtent šiame ūkyje“, – patvirtino ir konsultantė D. Uchockienė. Mat „Šukioniai“ pirmieji Lietuvoje pradėjo naudoti ir programą „Ruminant“ (atrajotojas – angl.).
„Nedidukas ekranėlis, bet jo pagalba ūkiui labai didelė, – džiaugiasi G. Morkūnienė. – Dabar jau be tos programos nebemokėtume dirbti. Pradžioje baiminomės, kaip čia, kas… O dabar jau labai patenkintos.“
„Gyvulininkystės stuburas“
„Šitas dalykas yra, galima sakyti, stuburas gyvulininkystėje. Čia yra visa reprodukcija, – pasakoja zootechnikė selekcininkė. – Laiku valandomis parodoma karvės rujos pradžia ir ją seki – kreivė kyla viršun (geriausias kibimas yra nuo 8 val. iki 16 val., bet galima sėklinti ir iki 20 valandų po rujos piko – pienuokis.lt). Ir žiūrime – ką kreivė daro, ką valandos daro. Tokiu būdu „pagriebi“ apsėklinti karvę tada, kada reikia ją sėklinti, o ne, kai plika akim matai, kad jinai rujoja, o kada ją iš tikrųjų sėklinti nesi tikras. Dabar sėklintojui paduodama tiesiog gatava, pasiruošusi apsėklinimui karvė.“
Džiaugiasi specialistės ir pagerėjusiais sėklinimo rezultatais.
„Kol šito neturėjom, servis periodą turėjom 133, o dabar – 88 dienų. Pirmo sėklinimo vaisingumo dydis labai geras – apie 40 proc.“, – sakė I. Areliūnienė.
Neliko žurnalų
„Tai yra ne tik tikslus, bet ir pakankamai modernus įrenginys, – paaiškino D. Uchockienė. – Daviklis ant karvės kaklo stebi karvės judesį, klauso atrajojimą ir perduoda į kompiuterį. Vadinasi, žinai virškinimą ir žinai karvės reprodukcinį lygį. Tai yra svarbiausia informacija. Niekas šitame ūkyje su sąsiuvinukais, jokiais ginekologiniais žurnalais „nežaidžia““.
G. Morkūnienė sakė, kad kol nebuvo „Uniform-Agri“, rašiusi knygas selekcininkėms: prieauglio, ginekologinę, karvių pieno ir t.t. Kortelių buvę krūvos.
„Apmokydami mus dirbti su šia programa, “Agroinfo” specialistai sakė, jog nebereikia nieko rašyt, bet aš tada sakiau: ne, vistiek rašysiu. O dabar nė vieno popieriaus nerašau“, – šypsosi zootechnikė selekcininkė.
Programos „Uniform-Agri“ kaina – nuo 10 tūkst. Lt, į kurią įskaičiuotos dvi darbuotojų apmokymo darbo su programa dienos.
„Šukionių“ pieno ūkio specialistės drąsiai naudojasi kompiuterizuotomis bandos valdymo ir stebėjimo programomis, nes bet kuriuo metu gali kreiptis į konsultantus, kurie nuolat tobulina programas, konsultuoja telefonu ir elektroniniu paštu ir netgi – internetu, prisijungus prie pirkėjo kompiuterio.
Ryšys – internetu
Internetu Lietuvoje esančio „Šukionių“ pieno ūkio specialistai bendrauja ir su konsultantu bei ūkio savininku Danijoje. Moterys sakė, jog taip bendraudami jie labai operatyviai visus klausimus išsprendžia.
„Šukionių“ fermose – apie tris su puse šimto karvių. Jas prižiūri 13 darbuotojų. Vyr. zootechnikė technologė I. Areliūnienė džiaugiasi atsakingais darbuotojais, tikino, jog pas juos beveik nesą darbuotojų kaitos.
UAB „Šukioniai“ – vieni iš 300 didžiausių pieno gamintojų ir pardavėjų Lietuvoje 2013 metais (iš daugiau, kaip 35 tūkst. pieno gamintojų). Ir primilžis iš vienos karvės, anot G. Morkūnienės, Pakruojo rajone didžiausias yra būtent šiame ūkyje.
Pirmoji bandos valdymo programa „Uniform-Agri“ Lietuvoje buvo įdiegta 2009 m. lapkritį. Šiuo metu ja naudojasi jau per 20 pieno ūkių. Trijuose ūkiuose jau įdiegta ir atrajojimo stebėjimo programa „Ruminant“.