„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

3 efektyviausi ginklai kovoje su automobilių vagimis

Automobilių ir jų dalių vagys jau ne vienus metus kelia nemenką galvos skausmą transporto priemonių savininkams ir su ilgapirščiais kovojantiems policijos pareigūnams. Kasmet dėl pavogtų automobilių ir jų dalių gyventojai patiria šimtus tūkstančių eurų siekiančius nuostolius.
Automobilio vagis
Automobilio vagis / 123rf.com nuotr.

Vis tik, Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovo Raimondo Bieliausko teigimu, juos sumažinti pastaruoju metu leidžia vis pažangesnės automobilių apsaugos priemonės, kurios gerokai apsunkina vagių darbą ir leidžia geriau apsaugoti gyventojų turtą.

Sekimo sistemos neleidžia automobiliui dingti kaip į vandenį

„Net ir sėkmingai pavogę automobilį, nusikaltėliai šiandien nebūtinai gali ilgai džiaugtis savo grobiu. Naujuose automobiliuose šiandien dažnai standartiškai ar pasirinktinai yra diegiamos automobilio buvimo vietą nustatyti leidžiančios sistemos, todėl nukentėjusiesiems nuo vagių vis dažniau pavyksta savo turtą atgauti. Dalis ilgapirščių apskritai vengia kišti pirštus prie tokiomis apsaugos priemonėmis galimai aprūpintų automobilių, dėl to tokie sprendimai prisideda ir prie vagysčių prevencijos“, – sako R.Bieliauskas.

Anot R.Bieliausko, tokių apsaugos sistemų patikimumas ir kokybė skiriasi, tačiau bet kuris variantas yra geriau negu jokio, nors visuomet rekomenduotina investuoti į aukštos kokybės sprendimus.

Šiandien rinkoje siūlomi tokie sprendimai, kurie leidžia gauti signalą telefone, kai automobilis pajuda be savininko žinios

„Šiandien rinkoje siūlomi tokie sprendimai, kurie leidžia gauti signalą telefone, kai automobilis pajuda be savininko žinios. Kai kurios išmaniosios sistemos geba identifikuoti, ar automobiliu važiuoja jo savininkas, o jeigu važiuojama be jo, automatiškai įjungiamas apsaugos režimas, sekamas automobilio judėjimas, o ši informacija nedelsiant perduodama apsaugos centrui. Kai kurios sekimo technologijos netgi gali nustatyti, kad jų ryšį bandoma slopinti, ir tokiu atveju blokuoja automobilio variklį ar įjungia alternatyvias sekimo priemones“, – apie šiuolaikinių automobilių saugos sistemų galimybes pasakoja R.Bieliauskas.

Pavogtas dalis atrasti leidžia žymėjimas

Anot draudikų atstovo, naudingas gali būti ir automobilio ar jo dalių žymėjimas ir kitokiais būdais – užklijuojant specialius lipdukus, išgraviruojant ar tam tikromis priemonėmis užrašant specialų kodą.

Profesionalaus automobilių ir jų dalių žymėjimo paslaugas siūlo saugos sistemų diegimu užsiimančios įmonės. Daiktų ir transporto priemonių žymėjimo akcijas kartais skirtinguose Lietuvos miestuose taip pat organizuoja bei informaciją apie jas skelbia policija.

Imobilizatorius trukdo automobilį užvesti svetimiems

Jau kurį laiką automobiliams nuo vagių apsaugoti naudojami vadinamieji imobilizatoriai – prietaisai, kurie blokuoja variklio veikimą, jei vairuotojas neturi specialaus elektroninio rakto ar kitu, tik savininkui žinomu būdu, neišjungia apsaugos.

„Imobilizatoriai jau tapo ganėtinai standartine, tačiau pakankamai efektyvia automobilių apsaugos priemone. Itin pravarti ji gali būti tuo atveju, kai iš savininko pavagiami ar pagrobiami automobilio rakteliai. Papildomas saugiklis neleidžia nusikaltėliams jais taip lengvai pasinaudoti. Imobilizatoriai skiriasi savo veikimo principu ir galimybėmis, o kai kurie jų šiandien jau yra išties išmanūs, todėl ir labiausiai pasirengusiems nusikaltėliams sukelia problemų“, – sako R.Bieliauskas.

Draudimo ekspertas pažymi, kad visai neįveikiamų apsaugos sistemų nėra, tačiau jų kompleksiškumas ir pažangumas dažnai atbaido ilgapirščius ar stipriai apsunkina jų darbą, priverčia sugaišti daugiau laiko ir labiau rizikuoti, todėl vagystės tikimybę gerokai sumažina. Be to, dėl modernių apsaugos priemonių vogtus automobilius ar jų dalis nusikaltėliams tampa sunkiau realizuoti juodojoje rinkoje.

R.Bieliauskas primena, kad tam tikri apsaugos reikalavimai brangesniems automobiliams taikomi ir norint juos apdrausti Kasko draudimu.

Draudikų duomenimis, nusikaltėlių taikiniu tampa tos automobilių markės, kurių daugiausia registruota Lietuvoje – „Volkswagen“, BMW, „Audi“, „Toyota“. Iš automobilių dalių dažniausiai ilgapirščiai pasisavina žibintus, veidrodėlius, multimedijos sistemas ir kt. Per šiuos metus užregistruoti jau 172 automobilių detalių vagysčių atvejai, dėl kurių gyventojams jau išmokėta ir dar bus atlyginta nuostolių daugiau kaip už 213 tūkst. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų