„50 metų važinėju Kauno viešuoju transportu ir nė karto nesu taip pasijutęs. Puikiai pasveikino jubiliejaus proga. Įteikė „dovaną“ 5 eurų baudos pavidalu. Tačiau labiausiai pikta dėl to, kad sulaikė valandai, kaip kokį didžiausią nusikaltėlį, o aš nuo 1967 metų, kai pradėjau vairuoti, nė menkiausio Kelių eismo taisyklių pažeidimo nesu padaręs. Eismo kontrolieriams reiktų pasimokyti kultūros“, – istoriją 15min ėmė pasakoti apsaugininku viename Kauno muziejų dirbantis Rimantas.
Puikiai pasveikino jubiliejaus proga. Įteikė „dovaną“ 5 eurų baudos pavidalu. Tačiau labiausiai pikta dėl to, kad sulaikė valandai, kaip kokį didžiausią nusikaltėlį.
Liepos 27 dieną jis atšventė garbingą 70-ties metų jubiliejų. Kolegos šia proga nusprendė jį pasveikinti rugpjūčio 10 dieną. Sulaukęs baltų rožių puokštės, atidirbęs pamainą, rugpjūčio 11 dieną vyras susiruošė į namus.
„Kai dieną prieš tai važiavau į darbą, prastai suveikė bilietų komposteris – neparodė, kiek elektroninių bilietų kortelėje liko. Kadangi nenorėjau įkliūti į bėdą, nusprendžiau pasipildyti naujais. Tik šįkart pirkau jau lengvatinius bilietus – ne po 70 euro centų, kaip anksčiau, o po 50 euro centų. Tokia nuolaida galioja senjorams, sulaukusiems 70-ties metų. Išvažiavau jaunesnis, parvažiavau į namus jau vyresnis. Pasidžiaugiau, kad važinėsiu nuo šiol pigiau. Kodėl nuolaida netaikoma vos tik sulaukus pensinio amžiaus? Nežinau“, – teigė Rimantas.
Kadangi bilietai su nuolaida jam buvo naujovė, užmiršo pasirūpinti asmens dokumentu, įrodančiu teisę į lengvatą. Stipriai lijo, tad darbe Rimantas paliko ir darbo pažymėjimą.
„Važiavau 29-uoju autobuso maršrutu, buvau pažymėjęs bilietuką, kai staiga įlipo kontrolieriai. Liepė parodyti asmens dokumentą, pasakiau, kad palikau namie, kad štai, važiuoju su puokšte, nes pasveikino jubiliejaus proga kolegos. Kad man 70 metų. Viena keleivė dar metė repliką, kad visai aš nepanašus į septyniasdešimtmetį. Kontrolieriai grubiai liepė lipti lauk iš autobuso. Jokio žmogiškumo. Teisinosi, kad kaip darbuotojai yra iškalę programą. O kur geros manieros? Jų nemoko priimant į darbą? Su visais reikia kultūringai elgtis.
Nepriekaištavau, ramiai sėdėjau. Areštavo mane valandai. Dar pareiškė, kad filmuoja. Aš tikinau, kad nesu pažeidėjas, tad nesutinku, kad mane filmuotų. Juk turėtų perspėti, atsiklausti. Surašė galiausiai protokolą, skyrė 5 eurų baudą. Surašė net nepatikrinę, ar teisingą vardą ir pavardę pasakiau, adresą. Galėjau bet ką pameluoti“, – stebėjosi kaunietis.
Galiausiai atvyko policijos pareigūnai, jie nustatė prasižengėlio asmenybę. Paaiškėjo, kad Rimantas turi teisę į lengvatą, buvo nusipirkęs bilietėlį, jį pažymėjęs autobuse, tačiau bauda vis vien skirta už tai, kad neturėjo su savimi asmens dokumento.
„Bijojau važiuoti galimai be bilieto, tai likau nubaustas, kad važiavau su juo. Nesuprantu, gali dabar ir be vairuotojo pažymėjimo važinėtis, patikrina sistemoje ir viskas. O tai už ką čia ta bauda, jei tu nieko blogo nepadarei, tiesiog pamiršai tą dokumentą? Juk matyti, kad aš – ne jaunuolis“, – retorinius klausimus toliau kėlė pašnekovas.
Jis kreipėsi į advokatą, tačiau šis patikino, kad kai bauda jau sumokėta, nieko nebegalima pakeisti.
„Advokatas teigė, kad laisvė suvaržyta tiek laiko buvo be reikalo. Bet blogai padariau, kad sumokėjau paskirtą baudą. Ką dabar padarysi. Bet atsiprašymas būtų buvęs neprošal. Nesulaukiau nė to“, – tikino Rimantas.
Kaip nurodyta senjorui išrašytame administracinių nusižengimų protokole, 5 eurų bauda jam skirta dėl važiavimo keleivinėmis kelių transporto priemonėmis įsigijus važiavimo bilietą su nuolaida, tačiau nepateikus teisę į transporto lengvatas patvirtinančių dokumentų. Toks nusižengimas užtraukia baudą nuo 10 iki 14 eurų. Tačiau anksčiau nebaustiems leidžiama per tam tikrą laiką sumokėti pusę minimalios baudos.
15min kreipėsi į UAB „Kauno autobusų“ viešųjų ryšių specialistę Ramunę Tarandę. Paklausta, kodėl lengvata numatyta tik tiems senjorams, kurie sulaukę 70-ties metų amžiaus, ji atsakė, kad teisę į transporto lengvatą nustato Seimo priimtas Transporto lengvatų įstatymas, kuriame yra nustatytos lengvatos, teikiamos įstatyme išvardytoms asmenų grupėms važiuojant ne tik miesto ir priemiestinio reguliaraus susisiekimo autobusais ir troleibusais, bet ir tolimojo reguliaraus susisiekimo autobusais, keleiviniais traukiniais bei reguliaraus susisiekimo laivais ir keltais.
„Asmenys, kuriems yra suteikta teisė keliauti bet kuria aukščiau išvardyta transporto priemone su lengvata, kontrolei privalo pateikti dokumentus, patvirtinančius šią teisę. Kontrolierių pareiga yra tikrinti, ar keleiviai turi galiojančius bilietus ir, jei keleivis turi bilietą su nuolaida, dokumentus, patvirtinančius jo teisę į lengvatą. Keleivis pats yra atsakingas, kad autobusu ar troleibusu važiuotų sumokėjęs už kelionę. Nepateikus kontrolei galiojančio bilieto ar kitų dokumentų, surašomas administracinio nusižengimo protokolas ir skiriama bauda.
Tenka labai apgailestauti, kad garbaus amžiaus kauniečiui teko patirti tam tikrų nepatogumų, tačiau reikia pripažinti, kad visi turime laikytis nustatytų taisyklių, tuomet išvengsime ir nemalonių situacijų. Ši keleivio papasakota istorija, nors ir aptemdžiusi jo pakilią nuotaiką, išties yra pamokanti: jei jis būtų pateikęs bet kokį dokumentą, patvirtinantį jo amžių, kuris suteikia teisę važiuoti su lengvata, problemos net nebūtų.
Tad belieka tiesiog dar kartą paprašyti keleivių nepamiršti laikytis nustatytos tvarkos. Tuomet visi būsime patenkinti ir nepatirsime neigiamų emocijų“, – teigė R.Tarandė.