Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Aktualus klausimas: kur dėti senas padangas?

Vasarines padangas būtina pakeisti žieminėmis iki lapkričio 10 dienos, todėl autoservisuose jau formuojasi didelės eilės. Vairuotojai stengiasi laikytis šių terminų ir užtikrinti savo saugumą, tačiau ar visi žino, kaip tvarkyti senas padangas?
Padangų keitimas
Padangų keitimas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Neretai tai tampa iššūkiu, nes daugelis jų lieka rūsiuose ar garažuose, o kai kurios padangos neatsakingai paliekamos ir pamiškėse ar net vandens telkiniuose.

2023 m. pabaigoje šalyje buvo 1 mln. 487 tūkst. registruotų individualiųjų lengvųjų automobilių – 39 tūkst. daugiau nei 2022 m. pabaigoje. Tai reiškia, kad daugėja ne tik automobilių, bet ir nebetinkamų naudoti padangų. Tuo tarpu, Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA) vadovė A. Pakštaitė-Marcinkienė primena ne tik svarbiausias padangų atliekų tvarkymo taisykles, bet ir pataria, kaip padangas ilgiau išlaikyti tinkamas naudoti, kad nereikėtų jų išmesti ir mažėtų taršos tikimybė.

Kaip išlaikyti padangas kuo ilgiau tinkamas naudoti

Padangoms, kaip ir bet kuriai kitai automobilio daliai, būtina užtikrinti tinkamą priežiūrą. Tai apima reguliarius slėgio ir protektoriaus gylio patikrinimus, ratų balansavimą ir sezoninių padangų naudojimą. Taip pat itin svarbu tinkamai saugoti nenaudojamas padangas: jos turi būti laikomos sausoje, gerai vėdinamoje ir šiltoje patalpoje.

Rekomenduojama vengti padangų laikymo šalia radiatorių ar cheminių medžiagų, taip pat reikia saugotis tiesioginių saulės spindulių. Ant padangų krūvos negalima dėti jokių papildomų daiktų. Padangas be ratlankių rekomenduojama laikyti stačiai ir periodiškai apsukti, o su ratlankiais – saugiausia laikyti sukabintas ant kablių arba guldyti viena ant kitos, reguliariai keičiant jų vietas.

Kur palikti nebetinkamas naudoti padangas?

Jeigu padangos atitarnavo ir yra nebetinkamos naudoti, su jomis reikėtų tinkamai atsisveikinti.

1) Didelė dalis vairuotojų naudojasi autoservisų paslaugomis, tad pirmiausia reikia žinoti, kad šie privalo priimti senas padangas, kai klientas autoservise jas keičia į naujas.

2) Padangų pardavėjai taip pat privalo priimti iš pirkėjo senas padangas, kai šis perka padangas tos pačios paskirties transporto priemonei. Tiek autoservisai, tiek pardavėjai privalo priimti tokį kiekį senų padangų, kokį klientas įsigyja naujų tam pačiam transporto priemonės tipui“, – teigė A. Pakštaitė-Marcinkienė.

3) Vairuotojai, kurie padangas keičia patys, turėtų įsidėmėti, kur yra įsikūrusi jiems artimiausia didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelė, kurioje tam tikrą nebereikalingų padangų kiekį per metus galima pristatyti nemokamai, arba atliekų tvarkymo įmonė.

Tinkamai išrūšiuotos padangos - perdirbamos. Perdirbtų padangų guma tinka sporto aikštynų ir žaidimų aikštelių dangai, automobilių statymo apsauginiams kuoleliams ar keliams tiesti. Senų padangų granulės panaudojamos net batų padams gaminti. Tokiu būdu taupomi gamtos ištekliai ir neteršiama aplinka.

Poveikis žmogui ir gamtai

„Gamtoje paliktos padangos gali irti net iki 140 metų ir neretai jos tampa gaisrų priežastimi. Degdamos netinkamose krosnyse, jos į aplinką paleidžia daug pavojingų teršalų, todėl kenkia ne tik gamtai, bet ir žmogaus sveikatai. Net ir paprastas saulės spindulių poveikis padangoms sukelia metano dujų išsiskyrimą, prisidedantį prie šiltnamio efekto didinimo ir aplinkos taršos“,- teigė A. Pakštaitė-Marcinkienė.

Į padangų rūšiavimą žvelkime atsakingai

Kiekvieną kartą atėjus metui, kada vairuotojai keičia padangas, A. Pakštaitė-Marcinkienė ragina būti sąmoningiems ir šį kasmetinį darbą atlikti kuo atsakingiau.

„Vairuotojams, kurie padangas keičia patys, norisi priminti, kad nebereikalingų padangų vieta – ne pamiškė, o tokias atliekas priimančio atliekų tvarkytojo aikštelė. O tiems, kurie padangas keičia autoservise, primena, kad aplinkosaugai savo veiklą deklaravusių autoservisų sąrašą galima rasti šiame puslapyje.

Patikėję savo automobilį tinkamiems specialistams, būsite ramūs, kad visos susidariusios atliekos bus sutvarkytos tinkamai“, – pabrėžė A. Pakštaitė-Marcinkienė.

Visą informaciją vienoje vietoje, kur ir kokias atliekas priduoti, galima rasti tinklapyje www.atliekos.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau