Žalioji kortelė gali tapti privaloma
Žalioji kortelė – tai automobilio valdytojo civilinės atsakomybės draudimo liudijimas, skirtas keliauti per daugelio valstybių teritorijas. Tai – patogus sprendimas vairuotojams, nes keliaujant automobiliu nereikia atskirai draustis kiekvienoje aplankytoje valstybėje, pagal joje galiojančius įstatymus. Šiandien, JK dar esant Bendrijos dalimi, planuojant išvyką automobiliu tokios kortelės nereikia.
Žalioji kortelė privaloma tuo atveju, jeigu automobiliu planuojama keliauti į užsienio valstybes, kurios nepriklauso ES. Taigi, „Compensa Vienna Insurance Group“ produktų ir rizikos vertinimo departamento vadovas Linas Laugalis atkreipia keliautojų dėmesį, kad tuo atveju, jeigu kovo 29 d. JK iš Bendrijos pasitrauktų be sutarties, žalioji kortelė taptų privaloma.
Visų transporto priemonių vairuotojai (nuo motociklų, automobilių iki sunkvežimių), vykstantys iš JK į Lietuvą ar iš Lietuvos į JK, privalės papildomai pasirūpinti ir žaliąja kortele. Kortelę galima gauti tuo pat metu, kai sudaroma ir privalomojo draudimo sutartis arba bet kada vėliau apsilankius pas savo draudiką. „Brexit“ be sutarties atveju draudimo ekspertas keliautojams iš Lietuvos kortele siūlo pradėti rūpintis kelios savaitės prieš kelionę, o tautiečiams, gyvenantiems JK, bent mėnesį iki kelionės.
„Jeigu vis dėlto JK iš Bendrijos pasitrauktų be susitarimo, Lietuvos vairuotojai JK taptų neapdrausti privalomuoju automobilių civilinės atsakomybės draudimu ir atvirkščiai – JK vairuotojai Bendrijos šalyse nebeturėtų įprastai galiojančio draudimo. Eismo įvykio atveju tai gali reikšti ir šimtus tūkstančių eurų siekiančius nuostolius, asmenines išlaidas ir policijos baudas. Žalioji kortelė – nemokama, todėl savo klientams visuomet patariame ja pasirūpinti ir į kelionę leistis ramiau“, – patarė L.Laugalis.
Jungtinėje Karalystėje sveikatos kortelė negaliotų
Europos sveikatos draudimo kortelė – tai nemokama Valstybinės ligonių kasos išduodama draudimo kortelė, kuri galioja ES, Europos Ekonominės Erdvės šalyse bei Šveicarijoje. Šiose teritorijose įvykus nelaimingam atsitikimui ar sušlubavus sveikatai, dokumentas suteikia galimybes gauti būtinosios medicininės pagalbos paslaugas.
Nors tai ir nėra kelionių draudimo alternatyva, vis dėlto kiekvienas keliautojas gali būti tikras, kad parodžius Europos sveikatos draudimo kortelę, jis bus gydomas tokiomis pat sąlygomis ir už tokią pačią kainą (kai kuriose šalyse nemokamai), kaip ir toje šalyje apdrausti piliečiai.
Tiesa, apie sveikatos kortelę kiekvienam keliaujančiajam rekomenduojama pagalvoti bent 14 dienų prieš kelionę, kadangi būtent tiek laiko gali užtrukti išdavimo procesas. Jeigu šį pavasarį „Brexit“ įvyktų be sutarties, nutikus nelaimei ar sušlubavus sveikatai per vizitą JK, Lietuvos piliečiai tokios sveikatos kortelės panaudoti negalėtų – to alternatyva taptų medicininių išlaidų kelionėje draudimas. Todėl norint išvengti nemalonumų ir galimų nuostolių, prieš kelionę į JK, ekspertas pataria pasidomėti draudimo galimybėmis.
Pavyzdžiui, lietuviui netikėtai prireikus medicininės pagalbos JK, kai to nekompensuotų nei Valstybinės ligonių kasos, nei papildomas draudimas, gydymas gali labai brangiai kainuoti, o tokių nuostolių juk galima lengvai išvengti. Ši taisyklė galiotų ir tautiečiams, apdraustiems JK socialiniais ir ligų draudimais. Vykstant į Lietuvą derėtų pasitikrinti, ar galioja ir kokiomis sąlygomis galioja draudimas su banko kortele, o jeigu jo nėra – pasirūpinti papildomu draudimu“, – teigė L.Laugalis.