„Mūsų registro priežiūros specialistai pastebėjo reiškinį, kad gavus pranešimą apie asmenis, kuriems dėl sveikatos būklės medikai pažymų neišdavė, šie galiojančią pažymą pristato – tik jau iš kitos sveikatos priežiūros įstaigos“, – teigia „Regitros“ generalinis direktorius Dalius Prevelis. Pasak jo, išgijimo laikotarpis kartais stebėtinai trumpas.
Fiktyvios sveikatos pažymos
Siekdami, jog kelių eismo dalyviai teiktų realius, o ne fiktyvius sveikatos patikrinimo dokumentus, „Regitros“ vadovai dar praėjusių metų pabaigoje kreipėsi į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą, kur buvo sutarta bendradarbiauti ugdant tiek vairuotojų, tiek medikų suvokimą, jog saugus elgesys kelyje neatsiejamas nuo sąžiningo duomenų apie sveikatos būklę pateikimo. Susitikime nutarta keistis turima aktualia informacija: „Regitra“ medikų veiklos priežiūros instituciją informuos apie įtarimą keliančius atvejus, o iš sveikatos priežiūros įstaigas bei privačių gydytojų kabinetus prižiūrinčios tarnybos gaus jų vykdomų patikrinimų išvadas.
Patvirtinus neteisėtą sveikatos pažymėjimo išdavimo faktą, vairuotojų registro tvarkytojai praneš asmenims, kad jiems išduotas vairuotojo pažymėjimas tapo negaliojantis.
Sveikatos priežiūros įstaigas akredituojančiai tarnybai patvirtinus neteisėtą sveikatos pažymėjimo išdavimo faktą, vairuotojų registro tvarkytojai praneš asmenims, kad jiems išduotas vairuotojo pažymėjimas tapo negaliojantis.
Minėta vilniečių vairuotojų, kuriems panaikintas vairuotojo pažymėjimo galiojimas, pora – pirmasis tokio bendradarbiavimo rezultatas.
Primintina, kad šiuo metu „Regitros“ administruojamame registre jau yra įdiegta programinė įranga gauti sveikatos priežiūros įstaigų duomenis apie vairuoti negalinčius asmenis, tačiau elektroniniu būdu informacija apie vairuotojų sveikatos būklę neteikiama. Jei būtų gaunami duomenys skaitmeniniu būdu, popierinių sveikatos patikros dokumentų pristatymo į „Regitrą“ iš viso būtų galima atsisakyti.
Kaip išvengti nemalonios situacijos
Kol įstatyminis reikalavimas tikrintis sveikatą galioja, tam, kad vairuotojo pažymėjimo netektumėte pačiu netinkamiausiu metu – pavyzdžiui, atostogaujant užsienyje, slaugant senyvo amžiaus artimąjį, kuomet jį reikia lankyti atokesnėje vietovėje, ar periodiškai vežiojant vaikus į būrelius, mokyklą ar darželį – „Regitra“ ragina vairuotojus būti reikliais pacientais ir sveikatą tikrintis atsakingai, o klausimyne (Garbės deklaracijoje) teikti patikimus duomenis apie savo negalavimus.