Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kas lemia, ar įmanoma mieste gyventi be automobilio?

Kiekvienais metais, po vasaros atostogų į miestus sugrįžus mokiniams, kaista aistros. Miestų gyventojai tampa spūsčių įkaitais: gaišta laiką ir kvėpuoja išmetamosiomis dujomis. Daugelis dėl to kaltina valdžią, tačiau yra manančių, kad pertvarkas reikia pradėti nuo savęs. Pavyzdžiui, atsisakyti per kelis dešimtmečius susiformavusių įpročių net iki artimiausios parduotuvės keliauti automobiliu.
15min studijoje – Kristina Gaučė ir Viktoras Bachmetjevas
15min studijoje – Kristina Gaučė ir Viktoras Bachmetjevas / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Kodėl, užuot nuėję penkis kilometrus į darbą savomis kojomis ar numynę dviračiu, būtinai sėdame į automobilį ir patogiai važiuojame į miesto centrą? Ir kodėl tuo automobiliu dažniausiai nieko nepavežame – nebent savo vaiką į mokyklą? Juk čia nėra jokios ekonominės logikos: brangu ir neefektyvu.

VIDEO: Karšta diskusija 15min studijoje: ar miesto valdžios tik „pučia dūmus į akis“, kad pėsčiųjų eismas yra prioritetas?

Tačiau tai saugu ir patogu? Kokie iššūkiai laukia tokių „baltų varnų“, nusprendusių atsisakyti automobilio kasdieniame gyvenime?

Darnus judumas – daugeliui girdėta sąvoka. Jos esmė – keisti miestų infrastruktūrą ir žmonių mastymą taip, kad miesto keliones būtų galima jei ne sutrumpinti ir pagreitinti, tai bent padaryti sveikesnėmis ir racionalesnėmis.

Pasaulyje yra daugybė miestų, iš kurių galėtume pasimokyti. Ir nebūtina važiuoti į Kopenhagą ar Amsterdamą, tituluojamus dviračių sostinėmis.

Studijoje apie tai kalbėjosi mobilumo ekspertai Kristina Gaučė ir Viktoras Bachmetjevas, Lietuvos pėsčiųjų asociacijos steigėjas ir dviračiu, paspirtuku, viešuoju transportu bei automobiliu po Vilnių keliaujantis „Gazo“ žurnalistas Žilvinas Pekarskas.


2014-2020 m. finansiniu laikotarpiu šalies transporto sektoriuje numatoma investuoti apie 1.47 mlrd. eurų Europos Sąjungos fondų lėšų. Daugiau kaip 88 mln. eurų skirta darnaus judumo projektams investuoti. Šios investicijos padės šalyje skatinti darnų įvairių rūšių judumą ir plėtoti aplinkai draugišką transportą, siekiant sumažinti anglies dioksido išmetimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais