Donaldas Trumpas pasiruošęs imtis veiksmų prieš „General Motors“

JAV prezidentas Donaldas Trumpas yra labai nepatenkintas „General Motors“ veiksmais ir grasina atimti visas subsidijas, kurias gauna šis automobilių gigantas. Ir viskas dėl to, jog „GM“ paskelbė uždaranti keletą savo gamyklų JAV.
„General Motors“
„General Motors“ / Reuters/ Scanpix nuotr.

Kiek anksčiau „GM“ paskelbė, kad kitais metais Šiaurės Amerikoje uždarys 5 gamyklas (2 gamyklas gaminančias automobilių mechanizmus ir 3 surinkimo gamyklas).

Skaičiuojama, kad toks žingsnis be darbo paliks iki 15 tūkst. žmonių, tačiau „GM“ vadovė Mary Barra teigia, kad tai „būtinas žingsnis“.

Kompanija taip pat pranešė, kad „padvigubins“ savo investicijas į autonominių ir elektrinių automobilių kūrimo, gamybos ir paleidimo į rinką sritis. Žinoma, pastaroji žinia yra džiugi, bet toks numatomas masinis darbuotojų atleidimas nieko gero nežadėjo. Ir JAV prezidentas D.Trumpas sau įprastu stiliumi, „Twitter“ socialiniame tinkle, gana atvirai pagrasino „GM“ kompanijai.

Reuters/ Scanpix nuotr./Mary Barra
Reuters/ Scanpix nuotr./Mary Barra

Jis rašė:

„Esame nusivylę „General Motors“ ir jos generaline direktore Mary Barra, kuri uždaro Ohajo, Mičigano ir Merilando gamyklas. Niekas neuždaroma Meksikoje ir Kinijoje. JAV išgelbėjo „General Motors“ ir už tai mes gauname tokį AČIŪ! Dabar mes žiūrime, kaip nutraukti visas GM skirtas subsidijas, įskaitant ir elektriniams automobiliams. „General Motors“, prieš metus Kinijoje (ir Meksikoje) pastatę gamyklas, atliko [lažybų] statymą – nemanau, kad jiems šis ėjimas atsipirks. Aš esu čia tam, kad apsaugočiau Amerikos darbininkus!“

Visgi yra neaišku, kaip Donaldas Trumpas galėtų įsikišti ir „nutraukti subsidijas elektromobiliams“. Galbūt jis remiasi federalinėmis mokesčių lengvatomis elektrinėms transporto priemonėms, tačiau šios subsidijos suteikiamos elektromobilių pirkėjams, o ne patiems gamintojams.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

JAV prezidentas nėra vienintelis politikas, kuris sukritikavo GM restruktūrizavimo planus JAV ir taip pat panaudojo subsidijų argumentą. Štai ką sakė Vermonto senatorius ir per praėjusius JAV prezidento rinkimus norėjęs tapti šios šalies vadovu, Bernie Sandersas:

„Šiais metais „General Motors“, dėl Trumpo mokesčių lengvatų turtingiesiems, sutaupė 514 milijonų JAV dolerių. Tačiau vietoj to, kad panaudotų minėtus pinigus atlyginimų didinimui, sukurtų daugiau pridėtinės vertės bei darbo vietų, viską daro priešingai.

Šiandien GM pranešė, kad, „siekdami didinti ilgalaikį pelną bei pinigų gamybą“, be darbo paliks beveik 15000 darbuotojų ir uždarys Mičigano, Ohajo, ir Merilando gamyklas. Tai pasibaisėtina. Kalbėkime atvirai. GM nėra skurdi kompanija. Ji nesiruošia bankrutuoti. Šiais metais GM gavo 6 milijardus dolerių pelno ir turėjo pakankamai pinigų, kad leido sau išleisti 100 milijonų JAV dolerių, išperkant kompanijos akcijas ir taip turtingus akcininkus padarant dar turtingesniais.

Praėjusiais metais GM kompanija savo generalinei direktorei suteikė 22 milijonų JAV dolerių kompensacijų paketą – 295 kartus didesnį, nei gauna vidutinis GM darbuotojas. Dėka Trumpo, kompanija pasirašė federalinių užsakymų sutarčių, kurių vertė yra 600 mln. dolerių. Vyriausybės pasirašyti užsakymai turėtų būti su tomis įmonėmis, kurios kuria darbo vietas Amerikoje, o ne jas naikina. „General Motors“ korporacijos godumas naikina Amerikos socialinę struktūrą.“

GM nesutinka su tokiais politikų pareiškimais ir netruko išplatinti savo komentarą, kuriame teigė, kad kompanija yra „tvirtai“ įsipareigojusi JAV:

„GM yra įsipareigojusi išlaikyti stiprią gamybos padėtį JAV, ką įrodo mūsų, nuo 2009-ųjų metų padarytos investicijos, siekiančios daugiau nei 22 milijardus JAV dolerių. Mūsų paskelbti restruktūrizavimo planai yra nukreipti į gebėjimą investuoti į ateities augimą ir į ilgalaikę įmonės sėkmę, išlaikant ir didinant amerikiečių darbo vietas.

Daugelis JAV darbuotojų, kuriuos paveiks šie kompanijos daromi veiksmai, turės galimybę pereiti į kitas GM gamyklas, kuriose yra reikalingi specialistai, užtikrinsiantys sunkvežimių, krosoverių ir visureigių gamybą bei greitą augančios šių automobilių paklausos patenkinimą. GM pertvarka taip pat apima naujų techninių ir inžinerinių darbo vietų kūrimą. Šie specialistai bus labai svarbūs kuriant ateities mobilumo technologijas, elektrifikavimo ir autonominių transporto priemonių srityse.“

Žvelgiant iš kiek tolėliau toks Donaldo Trumpo pareiškimas neatrodo ypatingai rimtas. Jau ne kartą JAV prezidentas spėjo įrodyti, kad jam elektromobiliai mažai rūpi, o gal reikėtų sakyti, kad išvis nerūpi. Matome, kaip jo administracija nuolatos stengiasi sumenkinti elektromobilių naudą ir visomis išgalėmis skatina tradicinių degalų rūšių pramonę, tarp kurių yra ir ta pati GM.

Jei Trumpui tikrai rūpėtų elektromobiliai, jis pasistengtų, kad „EPA“ sugriežtintų degalų standartus, bet ne – viskas įvyko priešingai.

Masinis darbuotojų atleidimas panašu, jog irgi liks tik „ant popieriaus“. Ir nors elektrinio pikapo nebus, tačiau dvigubinamos investicijos į elektromobilių ir autonominių automobilių kūrimą pareikalaus išties daug naujų darbuotojų, o turint galvoje, jog kalbama apie tikrą pramonės gigantą – jie tikrai nepasitenkins keliomis dešimtimis naujų darbo vietų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis