„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Dyzeliną pakeitė biodujomis: Lietuvos keliais jau rieda biometanu varomi vilkikai

Transporto sektoriui išliekant vienu didžiausių šiltnamio efektą sukeliančių dujų šaltiniu, ieškoma vis daugiau būdų pakeisti įprastinius degalus į tvarias alternatyvas. Vienas tokių – atsinaujinančios gamtinės dujos, kitaip žinomos kaip biometanas.
Biometanu varomi vilkikai
Biometanu varomi vilkikai / Gamintojo nuotr.

Lietuvoje biometanu varomus sunkvežimius dar visai neseniai pradėjusios eksploatuoti įmonės „Transportas LT“ savininkas Edmundas Blechertas viliasi, kad buvimas vienais pirmųjų alternatyvą pasirinkusiais lietuviais paskatins ir daugiau transporto sektoriaus įmonių pakeisti turimą sunkųjį transportą.

„Esame vieni pirmųjų lietuvių, surizikavusių įsigyti keturis naujus biometanu varomus vilkikus. Nors kol kas nuo jų išriedėjimo į gatves praėjo tik pirmosios savaitės ir negaliu pateikti tvirtos pozicijos, tačiau neslėpsiu, kad komfortabilesnėmis, šiuolaikiškesnėmis ir tvaresnėmis transporto priemonėmis nusivilti būtų sunku“, – savo pirmaisiais įspūdžiais dalijasi E. Blechertas.

Įvardijo pagrindines pasirinkimo priežastis

Pasak įmonės „Transportas LT“ savininko, pasirinkimą įsigyti atsinaujinančiomis gamtinėmis dujomis varomus vilkikus lėmė trys pagrindinės priežastys – ekologiškumas, ekonomiškumas ir siekis motyvuoti darbuotojus.

„Visų pirma, tai yra naujovė ir mūsų prioritetas yra laikytis žaliojo kurso strategijos. Su biometanu varomais sunkvežimiais mes ne tik įgyvendiname savo siekį, saugome gamtą, bet tuo pačiu metu dar ir tampame geresniais už konkurentus. Taip pat „Scania Lietuva“ mus patikino, kad toliau gausime numatytą paramą vilkikų įsigijimui, todėl ir perėjimas prie alternatyvos bus įgyvendinamas po truputį.

Ir, be abejo, yra ekonominis skaičiavimas. Kadangi dirbame ir pirkome šiuos vilkikus pagal jungtinės veiklos su „SG dujos“ projektą, sudarėme sutartį dėl palankios kainodaros, biometanas mums kainuoja pigiau nei dyzelinas“, – patirtimi dalijasi E. Blechertas.

Be to, vienos pirmųjų biometaną pasirinkusios įmonės savininkas teigia, kad viena iš priežasčių buvo ir darbo sąlygų gerinimas, kadangi nauji vilkikai yra šiuolaikiškesni ir komfortabilesni, o tai motyvuoja ir įmonės darbuotojus.

„Motyvaciją kelia ir tai, kad su dyzelinu varomais sunkvežimiais neretai būna nemalonių nutikimų – kol miega vairuotojai ar vilkikas paliktas neprižiūrimoje vietoje, dyzelinas yra vagiamas. Tai visiems sukelia papildomus iššūkius, todėl šis pasirinkimas apsaugo ir nuo vagysčių“, – nurodo biometanu varomus vilkikus pradėjusios eksploatuoti įmonės savininkas.

Kita vertus, E. Blechertas atkreipia dėmesį, kad kol kas Lietuvoje yra vos kelios kolonėlės, į kurias tiekiamos šios specifinės dujos. Vis dėlto, viliasi jis, greitu metu situacija turėtų pasikeisti.

„Mes važinėjame po Klaipėdą, Vilnių, Visaginą, Tauragę, Panevėžį, tai didelių problemų kolonėlių trūkumas nesukelia. Vis dėlto, reikia išvažiuoti iš pagrindinio kelio ir paieškoti kolonėlių, o ir į užsienį išvykti kol kas būtų rizikinga. Vasarą įrengsime naują kolonėlę Marijampolėje, tai problemą šiek tiek išspręs.. Dabar stengiamės prisipilti ir pasiskaičiuoti atstumus“, – sako E. Blechertas.

Planuojama, kad per dešimtmetį kas penktas „Scania“ Lietuvoje parduotas vilkikas bus varomas biometanu
Įmonės „Scania Lietuva“ pardavimų vadovas Ramūnas Saveikis neabejoja, kad biometanu varomi sunkvežimiai yra perspektyvi alternatyva dyzeliniams sunkvežimiams siekiant taršos mažinimo transporto sektoriuje.

„Įsibėgėjančius dujinių vilkikų pardavimus tik laikinai sustabdė kainų šuolis dujų rinkoje, kuriai susibalansavus prognozuojame dujinių transporto priemonių pardavimų augimą. Lyginant su kitomis alternatyvomis, pavyzdžiui elektriniais sunkvežimiais, biometanu varomi sunkiasvoriai patrauklūs tuo, kad su palyginti nedidelėmis investicijomis CO2 taršą galima sumažinti net 90 proc. bei žymiai sumažinti triukšmingumą“, – apie atsinaujinančiomis gamtinėmis dujomis varomų vilkikų naudą pasakoja R. Saveikis.

Pasak jo, suspaustomis gamtinėmis dujomis varomi sunkvežimiai su pilnai užpildytais dujų bakais įveikia iki 800 km, tad puikiai tinka įvairiems vietinių pervežimų segmentams, o jų priežiūra, išlaikymo kaštai bei atsiperkamumas yra labai artimas dyzeliniams analogams.

„Lietuvos valstybės paramos programos bei privačios iniciatyvos, tokios kaip „DVIRE“ programa, ženkliai paskatino Lietuvos transporto įmones įsigyti biometanu varomus vilkikus. Prognozuojame, kad per ateinantį dešimtmetį „Scania“ biometanu varomų sunkvežimių populiarumas Lietuvoje tik didės ir gali sudaryti iki 20 proc. vietinių pervežimų rinkai skirtų pardavimų“, – nurodo „Scania Lietuva“ pardavimų vadovas.

„Scania“ tobulina biometanu varomus sunkvežimius ir 2022 metais pristatė naujus 420 AG bei 460 AG variklius, atnaujino dujų bakų sprendimus taip suteikiant dar daugiau naudų ir konkurencingumo tokių sunkvežimių pirkėjams.

Iš viso „Scania Lietuva“ šalies įmonėms jau yra perdavusi 10 vilkikų bei vieną šiukšliavežę, kurie yra pritaikyti naudoti suspaustą biometaną, o dar vienas sunkvežimis jau užsakytas ir yra pakeliui iš gamyklos. Visos šios transporto priemonės važinės Lietuvos keliais. Lietuvos įmonės taip pat yra įsigijusios 18 “Scania” sunkvežimių, pritaikytų naudoti suskystintą biometaną, tačiau visi jie kol dirba Vakarų Europos šalyse.

Biometano prieinamumas ir galimybės mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą

R. Saveikiui antrina ir alternatyvių degalų skatinimo startuolio „Dvire“ vadovas Marius Čižas. Pasak jo, ne vien su elektromobiliais galima sumažinti taršą gamtai ir pasiekti užsibrėžtų tikslų.

„Nors transporto sektorius biometaną dar naudoja tik pusmetį, neabejoju, kad dujos arba biodujos yra tas sprendimas, kuris jau šiandien gali užtikrinti didelius CO2 emisijų taupymus ir padėti greičiau pasiekti nacionalinių taršos keliuose mažinimo tikslų“, – sako M. Čižas.

Anot alternatyvių degalų skatinimo įmonės vadovo, kone pusmetį į Lietuvą biometanas jau yra gabenamas iš Nyderlandų, tačiau Lietuvoje atsiranda vis daugiau vietinių gamintojų, kurie galėtų patenkinti vairuotojų poreikius. Taip atsiranda galimybė ne tik aprūpinti Lietuvos keliais važiuojantį transportą vietiniu ekologišku ir atsinaujinančiu kuru įgyvendinant žiedinės ekonomikos principus, bet ir fiksuoti kuro kainą, atsižvelgiant tiek į gamintojo, tiek ir į vartotojo lūkesčius.

„Biometano gamintojams Lietuvoje yra skirta parama iš Aplinkos bei Energetikos ministerijų, todėl tikrai turėsime didžiulę biometano pasiūlą ir liks tik darbas susitarti gamintojams su vartotojais dėl visiems naudingo ir motyvuojančio bendradarbiavimo.

Susitarimas gali būti numatant fiksuotą kuro kainą. Taip iki šiol daroma elektros sektoriuje, todėl analogišką principą būtų galima pritaikyti ir šiai alternatyvai. Žinodami poreikį, biometano gamintojai galėtų susidėlioti savo gamybos planus ir srautus taip, kad kaina nebūtų svyruojanti“, – neabejoja M. Čižas.

„Dvire“ vadovas taip pat atkreipia dėmesį, kad Susisiekimo ministerija įmonėms, svarstančioms apie transporto parkų atnaujinimą šiuo metu su Europos Komisija derina paramos priemonę, pagal kurią būtų skiriama 10,4 mln. eurų parama taršių sunkiojo transporto priemonių (N2, N3 ir M3 kategorijų) pakeitimui į biodujas varomas. Įsigyjant N3 kategorijos vilkiką būtų skiriama 12 tūkst. eurų finansinė paskata. Pagal aprašo sąlygas, Susisiekimo ministerija planuoja, jog iki 2026 metų pirmojo ketvirčio Lietuvoje būtų eksploatuojama jau 350 biometanu varomų sunkiųjų transporto priemonių. Šis tikslas tikrai yra įgyvendinamas“, – sako alternatyvių degalų skatinimo startuolio „Dvire“ vadovas.

Biometanu varomus vilkikus pasiryžta daugiau įmonių

Šiemet „Groward Group“ įmonių grupei priklausanti ŽŪB „VG Ausieniškės“, taip pat įsigijo biometanu varomą vilkiką, analogiškų „Scania“ vilkikų yra įsigiję ir AB „Vilniaus paukštynas“ bei UAB „Hegelmann Transporte“.

„Tvarumas yra viena iš mūsų įmonės strateginių krypčių, kuria einame, savo veikloje ieškodami tvarių sprendimų ir juos diegdami. Dar praėjusių metų pabaigoje „Vilniaus paukštynas“ pirmasis Lietuvoje įsigijo biometanu varomą vilkiką, kuriuo išvežiojame mūsų gaminamą produkciją po Lietuvos regionus. Džiugu, kad iš savo pusės taip galime prisidėti prie švaresnės aplinkos. Svarstome galimybę ateityje plėsti savo autoparką biometanu varomais vilkikais“, – planais dalijasi AB „Vilniaus paukštynas“ generalinis direktorius Tadas Sprindžiūnas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs