Taip tęsiasi iniciatyva „Švarus vairuotojas" – vien ketvirtadienį Lietuvos policija paskatino beveik 200 pavyzdingų vairuotojų, kurie per pastaruosius metus nepažeidė Kelių eismo taisyklių reikalavimų. Prie iniciatyvos prisijungė ir Policijos departamento Imuniteto valdybos pareigūnai, kurie akcentavo, kad kyšis ar kitoks bandymas papirkti pareigūnus ar išvengti atsakomybės išpurvina, o švarus vairuotojas yra ne tik drausmingas, bet ir prisiimantis atsakomybę.
Iš viso per tokius reidus, kurie šiemet pradedami anksčiau ir vyks iki metų pabaigos, iniciatyvos organizatorius Lietuvos kelių policijos tarnyba, socialiniai partneriai bendrovės "Švaros broliai" ir "Bolt" siekia apdovanoti 800 pavyzdingų vairuotojų. Jie savo automobilius papuoš iniciatyvos lipduku-ženkliuku, taip pat gaus kuponus nemokamam automobilio plovimui „Švaros brolių“ tunelinėje plovykloje ir kelionei su „Bolt“.
Ketvirtadienį draugiškuose reiduose trijuose didžiuosiuose miestuose pareigūnai džiaugėsi, kad vairuotojai atvyko patys, kai kurie kartu atsivežė ir vaikus. Pareigūnai ir vairuotojai bendravo prie kavos puodelio, galėjo pasitikrinti vairavimo istoriją, užduoti kitus rūpimus klausimus. Visi kartu juokavo, kad į draugiškus reidus skubėti nevertėjo – akylai buvo tikrinamas atvažiuojančiųjų greitis. Vilniuje prie akcijos prisijungė ir SĮ „Susisiekimo paslaugos“ Miesto eismo organizavimo departamento atstovai, kurie atkreipė dėmesį į saugų važiavimą sankryžose, kad kelionė niekam neprailgtų – nei vairuotojams, nei pėstiesiems.
Policijos duomenimis, pranešimų apie galimai neblaivius, pavojingai ir chuliganiškai vairuojančius asmenis, kitus pažeidimus, keliančius grėsmę, eismo saugumui, skaičius auga, preliminariais duomenimis, apie 20 proc.
Taigi, eismo dalyvių sąmoningumas ir aktyvumas pastebimai gerėja – auga nepakantumas pažeidimams.
„Eismo kultūra keliuose pirmiausia priklauso nuo tų, kurie vairuoja pavyzdingai, vaikus veža saugiai, yra atidūs kitiems eismo dalyviams ir nepažeidžia Kelių eismo taisyklių reikalavimų. Tokius vairuotojus svarbu pastebėti, juos pagirti ir paskatinti – tam ir yra skirta antrus metus besitęsianti iniciatyva „Švarus vairuotojas“", – sako Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas Vytautas Grašys.
Pasak V. Grašio, neatsitiktinumas, kad šiemet iniciatyva startuoja prieš vasarą. Nors šiltuoju metų laiku miestai išsivaduoja nuo intensyvių automobilių srautų, šviesus paros metas ilgesnis ir oro sąlygos eismui tampa palankesnės, svarbu neprarasti budrumo. Šiemet keliuose pastebimai daugiau alternatyvių judėjimo priemonių – paspirtukų, riedžių, riedlenčių, dviračių, dėl kurių vairuotojams reikia būti dar atidesniems. Taip pat vasarą pradedami kelio darbai, daug kur eismas ribojamas, tad gali susiformuoti spūstys. Įtakos vairavimui turi ir karščiai, ir atostogautojų srautai. Nesvarbu, koks metų laikas, reikia nepamiršti segėti saugos diržų, laikytis kitų Kelių eismo taisyklių reikalavimų.
Pranešimų apie galimai neblaivius, pavojingai ir chuliganiškai vairuojančius asmenis, kitus pažeidimus, keliančius grėsmę eismo saugumui, skaičius, preliminariais duomenimis, auga apie 20 proc.
Iniciatyva auga
Pernai startavus iniciatyvai, prie jos prisijungė socialinis partneris bendrovė „Švaros broliai“. Pasak bendrovės vykdomojo direktoriaus Donato Voverio, visuomenėje daug kalbama apie prasižengusius vairuotojus, tačiau pamirštama pagirti tuos, kurie keliuose yra atidūs.
„Prie „Švaraus vairuotojo“ iniciatyvos prisijungiame antrus metus. Manome, kad būti švariu vairuotoju – garbė ir pasididžiavimas, todėl šiuo pavyzdžiu svarbu užkrėsti ir kitus. Mūsų misija – kurti vertę formuojant švaros kultūrą. Vasaros metu vairuotojai linkę labiau rūpintis automobilio švara, tačiau švari turi būti ne tik transporto priemonė, bet ir elgesys dalyvaujant eisme“, – atkreipia dėmesį D. Voveris.
Šiemet prie iniciatyvos prisijungė ir pavėžėjimo platforma „Bolt“, kurios vadovas Lietuvoje Andrius Pacevičius pastebi, kad švarūs vairuotojai turi žinoti ir priimti atsakingą sprendimą, kada už vairo geriau nesėsti.
„Vairavimo kultūra Lietuvoje vis auga. Tyrimai rodo, jog vairavimas pavargus, maisto valgymas ar gėrimas prie vairo yra rizikingas, alkoholio vartojimas ir vairavimas nėra suderinami. Štai dėl ko smagu, kad vis daugiau žmonių supranta, jog neatskiriama aukštos vairavimo kultūros dalis yra ne tik atsisakymas sėsti prie vairo išgėrus, bet ir atsisakymas vairuoti esant dideliam nuovargiui, taip pat vairavimas tik naudojantis laisvų rankų įranga. Tai labai svarbu ir mums – aukštą vairavimo kultūrą skatiname tarp savo pavežėjų“, – sako A. Pacevičius.
Į reidus atvyksta patys
Per keturis praėjusių metų mėnesius įvyko 5 „Švaraus vairuotojo“ reidai Vilniuje ir Kaune. Draugiškuose reiduose sudalyvavo daugiau nei 1000 žmonių. „Švaraus vairuotojo“ vardą pelnė ir buvo apdovanoti 500 vairuotojų – šie vairuotojai per pastaruosius metus nebuvo bausti už Kelių eismo taisyklių pažeidimus, ant automobilio užklijuodami iniciatyvos lipduką įsipareigojo ne tik toliau būti pavyzdingaisi, bet ir skatinti kitus eismo dalyvius tokiais būti.