Apie automobilį nori žinoti viską
Naudoti automobiliai Lietuvoje sudaro didžiausią autoparko dalį. Juos renkasi net 80 proc. šalies vairuotojų, rodo sertifikuoto naudotų automobilių pardavėjo „Longo LT“ užsakymu atlikto visuomenės nuomonės tyrimo rezultatai. Automobilių pardavimo eksperto Pauliaus Valiukėno teigimu, naudotų automobilių rinka išskirtinė tuo, kad ji yra labai didelė ir įvairi – nuo pavienių pardavėjų ir automobilių prekyviečių iki licencijas prekyba verstis turinčių sertifikuotų automobilių pardavėjų.
Kur pirkti automobilį – pirkėjo pasirinkimas, tačiau ko ne kiekvienas pirkėjas kreipiasi su panašiais klausimais: kokia parduodama automobilio rida, ar yra serviso istorija, iš kur automobilis atvykęs, kokia pirma registracijos data.
„Tyrimo duomenys rodo, kad net 67 proc. respondentų bendrą automobilio istoriją įvardija, kaip vieną svarbiausių aspektų renkantis automobilį“, – sako P. Valiukėnas.
Visgi, kaip teigia ekspertas, perkant automobilį iš fizinių asmenų, nesvarbu ar jie transporto priemones pardavinėtų skelbimų portaluose, ar prekyvietėse, dažnai tenka pasikliauti vien tik jų žodžiu, o tai – didina riziką įsigyti nekokybišką transporto priemonę.
Vis daugiau atsakomybių – pardavėjui
Remiantis tyrimo duomenimis, net 6 ir 10-ies respondentų teigia, kad perkant automobilį būtina jo patikra autoservise, taip pat galiojanti techninė apžiūra, o 4 iš 10-ies reikalauja pirkiniui suteikti garantiją. Tai, pasak, P. Valiukėno, didina pirkėjų pasitikėjimą sertifikuotais automobilių pardavėjais, nes oficialiai pastarieji gali parduoti tik tuos automobilius, kuriems yra atlikta techninė apžiūra. Tai reiškia, kad parduodami automobiliai privalo būti techniškai tvarkingi ir atitikti kelių eismo saugumo reikalavimus.
Be to, taip pirkėjas sutaupo laiko, nes visas automobilio registravimo procedūras atlieka pardavėjas. „Mūsų veiklos principas apima ištisą procedūrų grandinę – nuo automobilio suradimo iki jo įregistravimo Lietuvoje. Tai reiškia, kad pardavėjas ne tik atveža automobilį į Lietuvą, bet ir jį dar kartą patikrina, pristato techninei apžiūrai, sumoka taršos ir registravimo mokesčius, išima valstybinius registracijos numerius“, – aiškina P. Valiukėnas.
Eksperto teigimu, praleidus šiuos žingsnius pirkėjas vidutiniškai sutaupo 36 valandas, kurias praleistų kelyje tarp institucijų, eilėse ir pildydamas dokumentaciją. Atlikto tyrimo duomenimis, beveik 80 proc. šalies vairuotojų dokumentacijos tvarkymą pageidauja patikėti būtent automobilio pardavėjams, taip sutaupant ne tik pinigų, bet ir laiko.
Tyrimą Baltijos šalyse atliko visuomenės nuomonės tyrimų agentūra „Norstat Latvia“, 2020 metų gruodžio 3–8 dienomis. Jo metu apklausta 710 vairuojančių 18–74 metų amžiaus gyventojų.