„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kas tapo 1000-ąja „Švaria vairuotoja“?

Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, šventiniu žiemos laikotarpiu keliuose padidėja transporto priemonių srautai, dėl to neišvengiame spūsčių. Neretai vairuotojai praranda budrumą ir sukelia eismo įvykius, todėl esantiems prie vairo patariama būti atidesniems, pakantesniems ir maksimaliai sukoncentruoti savo dėmesį į vairavimą. Vis tik, nepaisant patarimų ir raginimų saugiai vairuoti, galima pasidžiaugti, kad pavyzdingų vairuotojų daugėja, nes gruodžio 18 d., trečiadienį, vykusiame šventiniame renginyje nustatytas tūkstantasis „švarus vairuotojas“, rašoma pranešime.
Vilnietė Sandra – 1000-oji „švari vairuotoja“
Vilnietė Sandra – 1000-oji „švari vairuotoja“ / Policijos nuotr.

Pavyzdinga vairuotoja tapo vilnietė

Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas Vytautas Grašys teigia, kad Lietuvoje pavyzdinga vairavimo kultūra kasmet auga. „Džiugu pastebėti, kad daugėja vairuotojų, kurie yra sąmoningesni, atidesni ir pagarbesni vienas kitam, o savo geru pavyzdžiu gali įkvėpti ir kitus“.

Šias tendencijas patvirtina ir vilnietė Sandra, kuri šiemet tapo tūkstantąja „švaria vairuotoja“. Psichologijos studentė automobilį vairuoja trečius metus ir per tą laiką nepadarė jokių nusižengimų. „Vadovaujuosi ne tik Kelių eismo taisyklėmis, bet ir žmogiškaisiais faktoriais. Manau, kad vairuotojai turėtų gerbti vieni kitus, nesukelti pavojaus aplinkiniams eismo dalyviams ir esant reikalui – praleisti. Taip pat svarbu būti dėkingiems ir dėmesingiems“, – apie principus, kuriais vadovaujasi kelyje, pasakoja Sandra. Merginos patarimas visiems vairuotojams – neskubėti, ypač šventiniu laikotarpiu.

Daugiausia eismo įvykių – per Kūčias ir Kalėdas

Sostinėje, prie PPC „Akropolis“, vykusio renginio metu Lietuvos kelių policijos tarnybos pareigūnai ne tik pasveikino ir apdovanojo tūkstantąją „švarią vairuotoją“, bet ir atskleidė, su kokiais iššūkiais susiduriama šventiniu laikotarpiu.

Didžiosios metų šventės į mūsų gyvenimą įneša nemažai chaoso, net ir streso, o tai atsispindi ir keliuose: žmonės skuba apsipirkti, yra labiau išsiblaškę, nori suskubti atlikti įvairius darbus. Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, šventiniu laikotarpiu įvyksta daugiau techninių eismo įvykių. Jų priežastys dažniausiai būna saugaus važiavimo greičio nepasirinkimas, reikiamo atstumo nesilaikymas ar nesuvaldytų transporto priemonių nuvažiavimas nuo kelio. Laimei, žmonės tokių įvykių metu paprastai nenukenčia.

Daugiausia eismo įvykių įvyksta per Kūčias ir šv. Kalėdų antrąją dieną – būtent tada, kai vykstama lankyti artimųjų ir grįžtama iš kelionių į namus. Palyginus statistinius duomenis, 2017-aisiais ir 2018-aisiais šventiniu laikotarpiu eismo įvykiuose žuvo po 6 eismo dalyvius. Praėjusiais metais visi žuvusieji buvo pėstieji. Svarbu atkreipti dėmesį, kad beveik visi eismo įvykiai, kuriuose nukentėjo pėstieji, įvyko tamsiuoju paros metu ir šie eismo dalyviai neturėjo privalomų šviesą atspindinčių elementų.

Saugaus vairavimo šventiniu periodu patarimai

Lietuvos kelių policijos tarnyba pasidalijo esminiais patarimais vairuotojams, siekiant užtikrinti savo ir kitų eismo dalyvių saugumą, ypač – šventiniu laikotarpiu.

Pirmiausia, reikėtų prisiminti saugaus vairavimo principus ir jų laikytis visais metų laikais, ne tik šventiniu laikotarpiu. Įvertinus situaciją kelyje, reikėtų atsižvelgti į kelio būklę, meteorologines sąlygas, savo transporto priemonės techninę būklę ir pasirinkti ne leistiną, bet saugų važiavimo greitį. Labai svarbu laikytis saugaus atstumo iki priekyje važiuojančių transporto priemonių, kad pasikeitus eismo situacijai nereikėtų stabdyti staigiai ar kitaip keisti važiavimo trajektorijos ir taip sukelti pavojų.

Antra, svarbu nepamiršti, kad šaltuoju sezonu keičiasi leistinas važiavimo greitis. Nuo lapkričio iki kovo lengvaisiais automobiliais automagistralėse ir greitkeliuose galima važiuoti 110 km/val. greičiu, o keliuose su asfalto ar betono danga – 90 km/val. Pradedantiesiems vairuotojams leistinas greitis yra 100 km/val. automagistralėse, 90 km/val. – greitkeliuose ir 80 km/val. – keliuose su asfalto danga.

Trečia, tiek vairuotojas, tiek keleiviai turi segėti saugos diržus, o vairuodami nesinaudoti mobiliojo ryšio priemonėmis, nebent tai būtų laisvų rankų įranga.

Ketvirta, vertėtų būti ypač atidiems lenkiant, važiuojant atbulomis, sankryžose, išvažiuojant iš šalutinio kelio, sukant į kairę, apsisukant ar keičiant važiavimo kryptį.

Penkta, reikėtų praleisti pėsčiuosius, einančius per pėsčiųjų perėją, sankryžas, taip pat paisyti šviesoforų signalų, rodyti įspėjamuosius signalus.

Šešta, nors šventiniu periodu galva užimta įvairiais rūpesčiais, kelyje privaloma sutelkti dėmesį tik į vairavimą, aplinkos ir eismo situacijos kelyje stebėjimą. Galiausiai, jeigu vartojote alkoholio, nesėskite prie vairo ir neleiskite to daryti kitiems.

Socialinė iniciatyva vykdoma visoje Lietuvoje

„Švarus vairuotojas“ yra tęstinė socialinė iniciatyva, sugalvota siekiant atrasti ir paskatinti pavyzdingus vairuotojus. Nuo praėjusio rudens Lietuvos kelių policijos tarnyba, kartu su socialiniais partneriais „Švaros broliais“ ir „Bolt“, ieško „švarių vairuotojų“ skirtinguose šalies miestuose.

Taip vadinami vairuotojai, kurie per pastaruosius metus nepažeidė Kelių eismo taisyklių, savo pavyzdingu elgesiu kelyje puoselėjo eismo saugumą ir skatino kitus eismo dalyvius būti drausmingus kelyje. Tokių vairuotojų skaičius baigiantis metams priartėjo prie 1 000, o renginio metu buvo atrasta jubiliejinė „švari vairuotoja“.

„Elgesys kelyje, vairavimo bei automobilio priežiūros įpročiai ir vertybės, kuriomis vadovaujasi vairuotojai, galiausiai nulemia visų mūsų saugumą. Tad švaros kultūra ir jos puoselėjimas svarbus visiems. „Švaraus vairuotojo“ socialinė iniciatyva – svarbus žingsnis ilgame įpročių keitimo procese. Rezultatai ir visuomenės įsitraukimas rodo, kad skatinimas pozityviu pavyzdžiu įkvepia visus“, – teigia „Švaros brolių“ vykdantysis direktorius Ignas Pranskevičius.

„Bolt“ vadovas Lietuvoje Andrius Pacevičius pastebi, kad vairavimas reikalauja daug atsakomybės ir atidumo, o per šventes dažnai būname išsiblaškę: arba labai įsitempę, arba pernelyg atsipalaidavę. „Ir vienu, ir kitu atveju ne tik pačiam, bet ir kitiems eismo dalyviams, saugiau, jei prie vairo sėda budrus žmogus. Todėl per šventes vairavimo rūpesčius verta patikėti pavežėjams ar tiems, kurie yra pasiruošę sutelkti dėmesį išskirtinai į vairavimą“, – pataria A. Pacevičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs