Nemalonus kvapas automobilyje: kaip jį pašalinti?

Dažnas vairuotojas sutiktų, kad vieną nesmagiausių pojūčių įsėdus į automobilį gali sukelti jame tvyrantis prastas kvapas. Įsisenėjusi drėgmė, galbūt ankstesnio šeimininko blogų įpročių paliktas rūkalų dvokas ar dar blogiau – po sėdynėmis rūgstančių pieno produktų likučių dvelksmas tiesiog gali išvaryti iš proto, rašoma pranešime.
Automobilio salono valymas
Automobilio salono valymas / Vytauto Pilkausko nuotr.

Automobilių švaros eksperto teigimu, tikrai neverta laukti ir kankintis kaskart įsėdus į automobilį, o daugumą nemalonaus kvapo šaltinių galima panaikinti tiek savarankiškai, tiek su efektyvia specialistų pagalba. Tam pakanka žinoti keletą pagrindinių taisyklių.

Gali kelti pavojų sveikatai

Norint pašalinti nemalonų kvapą transporto priemonėje, visų pirma reikėtų nustatyti, iš kur jis atsiranda, sako „Švaros brolių“ automobilių švaros centrų tinklo vadovas Algirdas Plečkaitis. Jo teigimu, galima automobilį kasdien vėdinti, nemalonius kvapus bandyti užgožti, tačiau nepašalinus priežasties tai bus kova su vėjo malūnais.

„Pavyzdžiui, atėjus rudeniui dažna problema tampa įvairios nuosėdos ir lapai, kurie užkemša automobilių drenavimo sistemų latakus. Tuomet ant kėbulo patekęs vanduo jais pasišalinti negali ir nuteka lengviausiu keliu – į automobilio saloną, kuriame jaučiame nuolatinį drėgmės kvapą“, – dažną problemą atskleidžia specialistas.

Jo teigimu, tuomet visų pirma būtina eliminuoti problemos priežastį – išvalyti drenažo sistemą, ir tik tada šalinti salono kvapus bei jį džiovinti. Dar svarbiau nelaukiant pašalinti prasto kvapo priežastį, jeigu transporto priemonėje paleidus variklį užuodžiamas puvėsio kvapas.

Kondicionavimo sistemoje ant vidinio radiatoriaus, kuris aušina į saloną patenkantį orą, dėl temperatūrų skirtumo kondensuojasi drėgmė ir susidaro labai palanki terpė mikroorganizmams. Juntamas kvapas tampa perspėjimo signalu, kad sistemoje susikaupė didelis kiekis pelėsio ar grybelio sporų, kurias važiuojantys automobiliu įkvepia, taip rizikuodami ir savo sveikata.

„Šiuo atveju problema tampa priėjimas prie radiatoriaus, kadangi neardant automobilio to padaryti fiziškai neįmanoma. Tuomet reikėtų kreiptis į švaros specialistus, kurie aerozolio pavidalo dezinfekcinėmis priemonėmis gali pasiekti tuos mikroorganizmus ir juos išnaikinti. Tą patartina daryti neatidėliojant, kadangi važinėjimas tokiu automobiliu jau kelia tiesioginį pavojų sveikatai“, – perspėja A. Plečkaitis.

Vytauto Pilkausko nuotr./Automobilio salono valymas
Vytauto Pilkausko nuotr./Automobilio salono valymas

Šeimų su vaikais rūpestis

Specialisto teigimu, dar viena dažna problema, su kuria susiduria daugelis vaikus auginančių vairuotojų, yra pieno ir kitų rūgstančių produktų sukelti nemalonūs kvapai. Šie produktai labai lakūs ir greitai prasiskverbia pro paviršius, todėl neretai yra sudėtinga plika akimi pamatyti kvapo šaltinio vietą.

„Mes automobilio saloną matome kaip lygų paviršių, tačiau nuėmus kilimėlius išvystume galybę techninių angų, įvairių tvirtinimo elementų, kur yra palankios erdvės kauptis skysčiams. Todėl net išvalius kilimėlius kvapo iki galo nepanaikinsime, jeigu būsime nepašalinę priežasties – po jais prabėgusių skysčių likučių“, – pažymi A. Plečkaitis.

Anot eksperto, dėl to visus maisto produktus patartina vežioti bagažinėje ir sandariai uždarytus. Panašios rekomendacijos dedikuojamos ir gyvūnų mylėtojams – jų kvapai, specialisto teigimu, išsivadėja nesunkiai, o vežant augintinius specialiai tam skirtuose narvuose neturėtų kilti sunkumų pašalinti bet kokią nemalonaus kvapo priežastį.

Prirūkytas automobilis specialistams – ne problema

Su dar vienu rūpesčiu – prirūkytu salonu – neretai susiduria įsigyjantys naudotą automobilį. Šiuo atveju taip pat reikėtų pradėti nuo problemos vietos identifikavimo.

A. Plečkaitis pastebi, kad dažniausiai automobiliuose rūkoma vairuotojo vietoje, o dūmai kyla į viršų. Todėl paprastai rūkalų kvapas sklinda nuo lubų ir apdailos detalių, kurios yra virš ar šalia vairuotojo. Dažnu atveju tai išduoda ir pakitusi detalių spalva.

„Dažniausiai dūmai prasiskverbia tik į viršutinius audinių sluoksnius, todėl jų kvapas pašalinamas atlikus paprastą cheminį valymą. Tai tikrai nėra pats sunkiausiai pašalinamas kvapas ir profesionalaus valymo metu nesunkiai eliminuojamas“, – pažymi švaros ekspertas.

Atliekant valymo darbus savarankiškai, svarbu atkreipti dėmesį, kad automobilio lubos ir panašūs elementai yra prie konstruktyvo tvirtinama medžiaga. Tad ją per daug mirkant kyla rizika ištirpdyti klijus ir tą medžiagą atklijuoti nuo pagrindo.

Anot A. Plečkaičio, namų sąlygomis nesudėtinga išvalyti maisto dėmes, tačiau būtina parinkti tinkamas priemones, kurių galima įsigyti specializuotose parduotuvėse, ir jų kiekį. Pavyzdžiui, išbėgusio pieno atveju naudojami riebalų skaidytojai, kurie juos tirpdo ir iš esmės panaikina kvapo priežastį.

Vis dėlto, kai kuriais atvejais ne tik būtina tiksliai laikytis gamintojo reikalavimų, bet ir itin paisyti saugos taisyklių.

„Pelėsį efektyviai šalina dezinfekcija, tačiau klimato kontrolės dezinfekavimo priemonės yra ganėtinai pavojingos žmogui ir jas naudojant būtina laikytis gamintojo reikalavimų bei tam tikrų saugumo taisyklių. Neretai žmonės ir kreipiasi į profesionalus dėl to, kad neįmanoma namuose turėti visų efektyvių priemonių kiekvienai problemai išspręsti, o vienos priemonės, kuri valytų viską, tiesiog nėra“, – atskleidžia specialistas.

„Nekaupti“ dėmių ir reguliariai valyti

A. Plečkaitis skaičiuoja, kad dauguma dažnai automobiliu važinėjančiųjų profesionalų cheminį salono valymą užsako keletą kartų per metus ir to pakanka, kad būtų palaikoma švara bei pašalinamos bet kokios blogų kvapų priežastys. Vienintelė rekomendacija jiems – „nekaupti“ atsirandančių dėmių ir pasistengi jas greitai eliminuoti vos atsiradus.

Artėjant šaltajam metų laikui didesne aktualija taps kova su drėgme automobilyje ir jos sukeliamais kvapais. Todėl lipant į saloną visuomet patartina nenešti patiems drėgmės vidun ir nusipurtyti kojas.

„Kitas patarimas – gerai įšildyti automobilio saloną ir tuomet išvėdinti. Šildant drėgmė pasklinda po automobilio saloną ir turi kažkur iškeliauti, visai kaip vėdinant žiemą namus. Tik skirtumas toks, kad automobilyje yra gerokai mažesnis oro tūris, todėl drėgmė žymiai greičiau pasijunta, bet ir greičiau išvėdinama“, – pataria švaros ekspertas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis