Netikėtai atėjo žiema: kaip gatves valo ir kuo jas barsto kelininkai?

Posakį „Kelininkus žiema užklupo netikėtai“ žino kiekvienas lietuvis, tačiau, pasak pačių kelininkų, jis neteisingas. Pasak Vilniaus gatves prižiūrinčios įmonės „Grinda“ direktoriaus Algimanto Vilūno, žiema nepasiruošusius paprastai užklumpa vairuotojus.
Temos: 2 Grinda, UAB Vilnius

„Jie negalvoja, kad žiema prasidėjo ir reikia atitinkamai elgtis. Kelininkai būna pasiruošę iš anksto, o vairuotojai turi prisitaikyti. Mes pastoviai stebime orų prognozę, apie įvairius slidžius ruožus praneša policija, viešojo transporto vairuotojai ir dar daug įstaigų“, – sakė A.Vilūnas.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Algimantas Vilūnas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Algimantas Vilūnas

Jis teigė, kad „Grinda“ sandėliuose turi sukaupusi visam sezonui reikalingą smėlio ir druskos mišinį, o grynos druskos turi tiek, kiek užtektų daugiau nei pusei sezono, o jo eigoje perka papildomai.

Trys dideli sandėliai Eigulių, Justiniškių ir Geologų gatvėse leidžia tą daryti. Įmonės vadovas užsiminė, kad svarstoma ir apie ketvirto sandėlio statymą Naujojoje Vilnioje – taip miestas būtų tvarkomas dar efektyviau.

„Yra didžiulis skirtumas tarp šiaurinės, pietinės ir centrinės miesto dalių. Miestas padalintas į 46 maršrutus. Tik dėl atstumo kažkurios miesto gatvės gali būti pradedamos barstyti pusvalandžiu vėliau, tačiau technika į visas jas išvažiuoja vienu metu“, – kalbėjo Vilniaus kelininkų vadovas.

Geriausia druską ant kelio išpilti tik pradedant snigti – tada sniegas nelimpa prie asfalto ir nesusiformuoja ledo pluta. Pagal tai galima spręsti, ar kelininkai darbą atliko laiku – jeigu ledas nesusiformavo, pabarstyta buvo laiku.

A.Vilūnas pridūrė, kad sausas sniegas valomas itin retai. Visų pirma, kol sninga, jo valyti neverta, o antra – nebarstant kelio druska ir tik valant sniegą, gatvės greitai susiaurėtų.

Pagrindiniai kelininkų ginklai prieš sniegą – druska ir druskos bei smėlio mišinys. Druskos tirpalu barstomos pagrindinės, greito eismo gatvės, sausa druska dažniausiai naudojama senamiestyje, o druskos ir smėlio mišinys – antraeiliuose keliuose. 

Pastarasis mišinys taip pat naudojamas įkalnėse ir nuokalnėse, kadangi druskos tirpalas gali nutekėti, o smėlis pasilieka ant asfalto.

Didžiausia druskos bėda – jų poveikis metalui ir neveiksnumas prie žemų temperatūrų. A.Vilūnas sakė, kad esant žemai temperatūrai, į druską (natrio chloridą) dedamas brangus priedas – kalcio chloridas. Egzistuoja ir mišiniai, nedarantys neigiamo poveikio automobiliams, tačiau jų kaina yra gerokai didesnė nei druskos.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų