Papasakojo, kaip reikia rinktis automobilį įmonėms: tik atrodo, kad litras – nedaug

Konkursui „Lietuvos metų automobilis 2023“ einant į pabaigą, vis arčiau ir akimirka, kada kandidatų į vienos ar kitos nominacijos nugalėtojus sąrašai virs vienintele eilute su laimėtojo pavadinimu. Iki tol reikia atlikti begales skaičiavimų, nes tai, kas pelnys vieną ar kitą titulą, kai kuriais atvejais lemia galutinis rezultatas lentelėse. Taip yra, pavyzdžiui, su „Metų automobilio įmonei 2023“ nominacija, rašoma pranešime.
Konkurso „Lietuvos metų automobilis 2023 m.“ technologijų konferencija „Plug In“
Konkurso „Lietuvos metų automobilis 2023 m.“ technologijų konferencija „Plug In“ / V.Pilkausko / LŽA nuotr.

Pastaroji 26-erius metus Lietuvoje vykstančiame konkurse – nauja, ją įsteigė bankas „Swedbank“, kurio ekspertai mėnesį laiko vairavo, tikrino, skaičiavo ir atrinko devynis modelius, labiausiai tinkančius įmonėms vykdyti savo veiklą.

Į sąrašą pakliuvo šie modeliai (abėcėlės tvarka):

  • „Citroen C5 X“
  • „Cupra Born“
  • „Honda Civic“
  • „Opel Astra“
  • „Peugeot 308“
  • „Renault Megane E-TECH“
  • „Škoda Fabia“
  • „Toyota Corolla Cross“
  • „Volkswagen Taigo“

Apsibrėžti, ko reikia

Dainora Čekavičienė, „Swedbank“ ryšių su partneriais srities vadovė, pasakoja, kad kai įmonės ieško automobilio, pirmiausia reikėtų aiškiai įsivardinti, kokia bus transporto priemonės funkcija. Pavyzdžiui, jeigu reikia reprezentacinio automobilio, tada bus vertinamas prekės ženklas, markė, modelis, o transporto priemonės funkcionalumas bus ne toks aktualus.

VIDEO: Lietuvos metų automobilis 2023 m.: Kaip automobilius renkasi įmonės, kalba Dainora Čekavičienė

„Ir atvirkščiai: jeigu įmonės ieško automobilio veiklai vykdyti, reikia funkcionalumo. Ir, tokiu atveju, atsiranda platus kriterijų spektras, – tikina žinovė ir vardina: – Vertiname automobilio įsigijimo kainą, automobilio priežiūrai tenkančius kaštus.“

Paklausta, pagal ką įmonės pasirenka, kaip pirkinys bus finansuojamas, ekspertė nurodo, kad viskas priklauso nuo to, kiek ilgai ir kaip perkamas automobilis bus naudojamas. Pavyzdžiui, jeigu ruošiamasi automobilį naudoti penkerius metus ar ilgiau, nenorima ridos apribojimų, tuomet pasirenkamas finansinis lizingas.

VIDEO: Lietuvos metų automobilis 2023 m.: Kaip automobilius renkasi įmonės, kalba Tomas Pulikas

„Jeigu aišku, kad automobilis bus naudojamas 3-5 metus ir įmonės autoparkas bus periodiškai atnaujinamas, pasirenkama veiklos nuoma. Žvelgiant iš kaštų pusės, itin efektyvu rinktis veiklos nuomos su paslaugomis variantą, kai įmonė žino, jog tam tikrą laikotarpį mokės fiksuotą įmoką už automobilį ir jai rūpintis nereikės daugiau niekuo“, – lygino D. Čekavičienė.

Degalų sąnaudos – ne paskutinėje vietoje

Ekspertė atkreipė dėmesį, kad įsigydama transporto priemonę, įmonė turėtų vertinti automobilio eksploatacijos kaštus, o ypač atkreipti dėmesį į degalų sąnaudų eilutę.

„Modeliai gali būti panašūs, bet jų degalų sąnaudos skirsis visu litru. Atrodo, nedaug, bet kai įvertiname, kad automobilis bus naudojamas penkerius metus, juo nuvažiuota 100 tūkst. km, tada tie kaštai atrodo ženkliai didesni. O jeigu kalba eina ne apie vieną automobilį, o visa parką, išlaidos dar labiau išauga“, – pasakoja „Swedbank“ atstovė.

Nenumoti ranka D. Čekavičienė siūlo ir į mokamą registracijos mokestį, priklausantį nuo automobilio taršos anglies dvideginiu. Jeigu tarša CO2 viršija 130 g/km, registruojant automobilį reikia mokėti mokestį, kuris sudaro nuo kelių dešimčių, iki kelių šimtų eurų.

„Anglies dvideginio taršą reikėtų vertinti ne per trumpalaikį poveikį – dabar mokamą mokestį, bet ir iš ilgalaikės perspektyvos, nes visoje Europos Sąjungoje šis rodiklis itin griežtai vertinamas ir teršalų kiekį stengiamasi mažinti“, – kalba žinovė, pasak kurios, per pirmus devynis šių metų mėnesius iš naujų užregistruotų automobilių beveik trečdalis – hibridiniai, o 3,5 proc. – elektriniai.

„Ir šios proporcijos vis didėja. Jei pasižiūrėtume, ką šiemet finansavome, pamatytume, jog kas penkta sutartis įmonės atveju yra aplinkai draugiškas automobilis“, – kalba „Swedbank“ atstovė.

Paaiškės paskutinį lapkričio savaitgalį

Kandidatus į nominacijos „Metų automobilis įmonei 2023“ nugalėtojus iš 27 šiemet konkurse dalyvavusių modelių, „Swedbank“ atstovai atsirinko įvertinę automobilių degalų sąnaudas, priežiūros išlaidas ir anglies dvideginio emisiją.

Kuris modelis iš devynių taps geriausiu ir pelnys skambų titulą, taip pat tai, kuris automobilis taps ir geriausiu šių metų automobiliu, paaiškės jau lapkričio 25-ąją, kai įvyks finalinis konkurso „Lietuvos metų automobilis 2023“ apdovanojimų vakaras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų