Miręs 61-erių metų asmuo taip pat sirgo diabetu ir hepatitu B. Kaip pranešė Taivano sveikatos apsaugos ministerija, velionis taksistas nebuvo išvykęs už šalies ribų. Taigi tikėtina, kad užsikrėtė perveždamas keleivius. Virusu užsikrėtė ir taksi vairuotojo šeimos nariai, rašo „The Guardian“.
Kitas verčiantis sunerimti faktas: pirmoji Londone nustatyta koronaviruso auka nepakluso sveikatos specialistų prašymui imtis apsaugos priemonių. Ji pasinaujo „Uber“ pavežėjimo paslauga. Ši kinų tautybės moteris neseniai buvo grįžusi iš tėvynės į Didžiąją Britaniją.
Lietuvoje – ramybė
Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, kreipdamasis į vilniečius, tuo atveju, jei jie pajustų simptomus, ragino:
„Neikite pats pas gydytoją, nevykite viešuoju transportu ar taksi – kitaip tariant, neplatinkite galimo viruso.“
Tačiau meras kol kas siūlo dažniau plauti rankas ir tiesiog laikytis kasdienės higienos – viešajame transporte nebus imamasi saugumo priemonių:
„Kol kas nei mokyklų darbo laiko, nei viešojo transporto, nei masinių renginių ribojimų ar kitų panašių priemonių taikyti nėra reikalo.“
15min kreipėsi į daugelį populiarių taksi ir pavežėjimo paslaugas teikiančių įmonių. Tačiau į klausimus apie apsaugos priemones nuo viruso atsakė ne visos.
„eTaksi“ rinkodaros vadovė Eglė Norkaitienė teigė, kad kol kas koronavirusas įtakos verslui nedaro. Kol kas vairuotojai nenaudoja jokių profilaktinių ar apsaugos priemonių, automobiliai nėra dezinfekuojami:
„Iki šiol iš Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nesame gavę jokių rekomendacijų dėl papildomų saugos priemonių, todėl taisyklingas rankų plovimas išlieka svarbiausia profilaktine priemone norint išvengti susirgimo tiek vairuotojams, tiek keleiviams.“
Pasitaiko keleivių su apsauginėmis kaukėmis
„eTaksi“ neturi informacijos apie išaugusį keleivių skaičių su medicininėmis kaukėmis, tačiau kartais tokių pasitaiko. Dažniausiai tai Azijos šalių piliečiai, kuriems kaukės dėvėjimas yra gan įprastas dalykas, siekiant apsisaugoti patiems ar apsaugoti kitus nuo peršalimo/gripo virusų ar oro taršos.
Įmonė kol kas neplanuoja dalinti kaukių ar kitų priemonių savo vairuotojams. Eglės Norkaitienės nuomone, tai būtų paprasčiausias panikos kėlimas. LR sveikatos apsaugos ministerija atkreipia dėmesį į tai, jog medicininės kaukės viruso nesulaiko ir tuo pačiu neapsaugo nuo užsikrėtimo, jei yra artimas kontaktas.
E.Norkaitienė pateikia pavyzdį, kaip elgiasi taksi įmonės tose šalyse, kur viruso pavojus yra realus – Pekino taksistai važinėja vilkėdami „kosminius“ kostiumus, apsaugančius nuo kenksmingų medžiagų:
Andrius Pacevičius, „Bolt“ vadovas Lietuvoje, taip pat sako, kad koronaviruso grėsmės nejaučia:
„Nuolat sekame naujausią informaciją bei laikomės būtinų priemonių, padedančių užkirsti kelią šio viruso plitimui. Todėl atsižvelgiame į LR Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijas gyventojams ir pirmenybę teikiame šioms būtiniausioms apsisaugojimo priemonėms. Esame pasiruošę reaguoti, jei kiltų įtarimų dėl galimų susirgimų.“