Pastatėte automobilį rezervuotame plote? Įsitikinkite, ar jis įrengtas legaliai

„Rezervuota kirpyklos klientams“, „Rezervuota kavinės lankytojams“ – panašių užrašų galima rasti kone visuose Lietuvos miestuose. Pasistačius tokioje vietoje automobilį, neretai pro duris išbėga nepatenkintas įstaigos darbuotojas, kuris pradeda bartis, kad nesilaikote KET. Tačiau daugeliu atveju tokie ženklai pastatyti nelegaliai, nesilaikant jokių reglamentų ir negavus reikiamų leidimų.
Rezervuota
Rezervuota / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Patrauk, arba kviesiu policiją“

Tikriausiai daug kam yra tekę girdėti tokią frazę, pastačius automobilį vienoje tokių rezervuotų vietų. Dažnas sutrinka – nenorėdamas problemų tiesiog patraukia savo automobilį į kitą vietą galvodamas, kad atvykusi policija gali surašyti KET pažeidimo protokolą.

Tačiau visada reikia mąstyti kritiškai. Šiuo atveju suprasti ir įvertinti – ar rezervuotoji vieta tikrai yra rezervuota? Tai išsiaiškinti padės labai paprastas dalykas. Įsiminkite, kaip atrodo Kelių eismo taisyklėse nurodytas „rezervuota“ ženklas, o į kitokius net nebekreipkite dėmesio.

Dažnai tokios nelegalios rezervuotos vietos būna paženklintos dar ir geltona linija. Visgi dažnai tokie savavališki ženklinimai baigiasi nesėkme, kadangi geltonai nudažomas ne visas bortas, o tik jo viršus ar kraštai

Pasivažinėjus po Lietuvos miestelius galima atrasti ir tokių vietų, kur prieš stovėjimo vietą esanti geltonos spalvos tvora, esą turėtų įspėti vairuotojus apie vietą, kur negalima pastatyti automobilių. Visgi tokie triukai gerai taisykles išmanančius vairuotojus turėtų tik prajuokinti, o ne sudrausminti.

Nenumatyta KET – negalioja

Lietuvos policijos administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus vyresnioji specialistė Marija Kazanovič apie lenteles „Rezervuota klientams“, „Rezervuota grožio salono lankytojams“ ir panašias turi labai kategorišką atsakymą:

LKPT nuotr./Marija Kazanovič
LKPT nuotr./Marija Kazanovič

„LR Susisiekimo ministro 2012 m. sausio 31 d. įsakymu Nr. 3-89 patvirtintų Kelio ženklų įrengimo ir vertikaliojo ženklinimo taisyklėse nėra numatytos jokios „Rezervuota klientams“ ir pan. lentelės. Tai yra saviveikla. Lentelės galimos tik tos, kurios yra numatytos KET“, – teigia policijos atstovė Marija Kazanovič.

Ji taip pat priduria, kad jokia savivaldybė negali išduoti leidimo jokiai kitai lentelei, kuri nėra Kelių ženklų įrengimo ir vertikaliojo ženklinimo taisyklėse, o už tokią savivalę numatoma atsakomybė.

Žinoma, tai nereiškia, kad bet kuris norintis negali įsirengti rezervuojamo ploto, savo įmonės prieigose. Tačiau viskas yra daroma civilizuotai – reikia kreiptis į savivaldybę, kurioje norima tokį plotą įrengti, sutarti dėl įrengimo sąlygų. Ir jūsų norimame įrengti plote atsiras KET reglamentuotas ženklas „rezervuota“, žinoma, savivaldybė gali ir nepatvirtinti jūsų prašymo.

Tai yra saviveikla. Lentelės galimos tik tos, kurios yra numatytos KET.

Apie netinkamą lentelę reiktų pranešti

Kaip teigia Daiva Bucevičienė, kuri yra SĮ „Susisiekimo paslaugų“ Automobilių stovėjimo priežiūros departamento vadovė, norint rezervuoti tam tikras stovėjimo vietas, reikia ne tik noro, tačiau ir motyvuoto prašymo:

„Norint rezervuoti stovėjimo vietą ar vietas reikia Vilniaus miesto savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento Eismo organizavimo skyriui pateikti motyvuotą prašymą, nurodant prašomų rezervuoti automobilių stovėjimo vietų skaičių ir galiojimo laiką.“

Žinoma, leidimai stovėjimo vietoms gali būti ir nesuteikti, jeigu atsakingi asmenys ištirs, kad konkrečioje vietoje yra didelis bendro naudojimo stovėjimo vietų poreikis.

Daiva Bucevičienė, taip pat kaip ir Lietuvos policijos atstovė Marija Kazanovič, primena, kad galiojanti lentelė bus tik tokia, kokią numato kelių eismo taisyklės:

15min.lt skaitytojo nuotr./L.Sapiegos gatvė Kaune, 2012 m. sausio 26 d.
15min.lt skaitytojo nuotr./Taip atrodo KET ženklas „Rezervuota“

„Rezervuotos stovėjimo vietos yra žymimos Kelių eismo taisyklėse numatytu kelio ženklu „Rezervuota stovėjimo vieta“ (raidė „P“ su papildomu užrašu „Rezervuota“ mėlyname fone)“, – primena „SĮ Susisiekimo paslaugos“ atstovė Daiva Bucevičienė.

D. Bucevičienė taip pat teigia, kad savivaldybė imasi iniciatyvos ir tuomet, kai pastebimos įvairios savadarbės lentelės, su neva rezervuotomis vietomis kirpyklos klientams, jas išmontuoja:

„Tokios lentelės apskritai nesuteikia rezervuotų vietų statuso ir jas pastebėjus, jos yra išmontuojamos“, – teigia D. Bucevičienė.

Taigi, kai kitą kartą ieškodami vietos savo automobiliui paliksite savo ratuotį prie savadarbės lentelės, galite nesibaiminti darbuotojų grasinimų policija. Nes, atvažiavus patruliams, nubaustas už savivalę gali likti būtent grasintojas, o ne jūs.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų