Vogtas detales aptinka atlikdami kratas
15min.lt redakcijai skirtame laiške skaitytojas Nerijus rašo, kad oficialiose atstovybėse visoje Europoje šių detalių kainos yra panašios, tačiau savo prekes taip pat siūlo ir ilgapirščiai. Savaime suprantama, už gerokai mažesnę kainą. Detalė bus nenauja, bet pirkėjas ją gaus tiesiai į namus.
Skaitytojas pateikia ir skelbimus, kuriuose nurodyti skirtingi pardavėjai, tačiau fotografavimui naudojamas stalas ir užrašai prie detalių yra tie patys. Vaikinas taip pat įtaria, kad tokius stiklus sudėti jam ketino ir draudimo kompanijos rekomenduotame servise.
„Iš pradžių viską turėjo vietoje. Bet kai pasakiau „tik nebandykit kokių nors vogtų sudėti, nes pakuotes man turėsit parodyti“, tai kitą dieną pasirodė, kad netinka tie veidrodėliai, kuriuos jie turi. Gal ir netinka. Sutapimas gal“, – rašo Nerijus.
Vilniaus apskrities VPK pareigūnai patikino, kad skelbimai apie parduodamas automobilių dalis yra stebimi, kadangi tai – tyrimo veiksmų dalis. Visgi jie pabrėžė, kad jei skelbimas yra užsienio šalių interneto svetainėse, tyrimas tampa labai sudėtingas. Policijos atstovai pripažino, kad internete vogtos dalys randamos gana retai. Dažniausiai – nustačius įtariamąjį, kratos metu.
Internete vogtos dalys randamos gana retai. Dažniausiai – nustačius įtariamąjį, kratos metu.
Stikliukus išima greitai ir be pažeidimų
Situaciją apsunkina ir keista šiuo metu Lietuvoje galiojanti tvarka, pagal kurią apskričių autotransporto priemonių grobimų tyrimo skyriai netiria automobilių dalių vagysčių, o tik pačių autotransporto priemonių vagystes, t. y. nėra specializuoto padalinio. Jei apvagiamas automobilis, tyrimą atlieka policijos komisariatas, aptarnaujantis teritoriją.
Kaip pasakojo „Lietuvos draudimo“ žalų departamento direktorius Artūras Juodeikis, veidrodžių stikliukai lauko sąlygomis BMW automobiliams gali būti išimami per 10 sekundžių. Žinoma, asmuo turi turėti techninių žinių, kaip tai padaryti greitai ir, svarbiausia, nesudaužant stikliuko. Taip pat jis atkreipė dėmesį, kad, vagiant stikliukus, gali būti sugadinamos korpuso dalys. Todėl remontuojant automobilį reikia keisti visus veidrodėlius su korpusu. Dėl to nuostoliai kartais išauga net iki 3–5 kartų.
„Tokių atvejų pasitaiko rečiau, dažniausiai pavyksta išmontuoti patį stikliuką be jokių pasekmių. Beveik visais atvejais įbrėžimų ant stikliuko nebūna ir tikrai niekas nepasakys, ar tai vogtas ar naujas stikliukas“, – kalbėjo draudimo kompanijos atstovas.
Internete – keturis kartus pigesni
Kalbant apie oficialiame servise siūlomų detalių ir prekių, kurias galima rasti internete kainas, skirtumas yra didžiulis. Už automatiškai tamsėjantį, šildomą veidrodėlio stiklą įvardytuose „eBay“ skelbimuose prašoma iki 160 dolerių (409 Lt), o oficialioje BMW atstovybėje Vilniuje už tokią pat detalę tektų sumokėti iki 1527,85 Lt su PVM. Standartinio stiklo kaina kiek kuklesnė – 509 Lt.
„Lietuvos draudimo“ žalų departamento direktoriaus A.Juodeikio teigimu, automobilių detalių vagysčių bumas buvo 2011 m. kai buvo apvogti beveik 2 000 klientų automobiliai per metus, įskaitant ir BMW markės automobilius. Iš šio skaičiaus veidrodėlių stikliukų vagysčių bendrovėje fiksuota 100 pranešimų. Anot jo, tendencijos išlieka panašios ir toliau, nepaisant to, kad tokių vagysčių nuo 2011 metų mažėja: apie 5 proc. nuo visų detalių vagysčių sudaro veidrodžių stikliukų vagystės.
„Daug dažniau vagiamos kitos detalės, arba vagiami ne tik stikliukai, bet ir kitos detalės papildomai. Veidrodžių stikliukai nėra pati vagiamiausia BMW detalė. Pirmose vagiamiausių penketuko vietose – statymo sistemos davikliai, priekinio ir galinio buferio apdailos juostos, veidrodėliai su visais korpusais, priešrūkiniai žibintai ir priekiniai žibintai“, – informacija dalinosi A.Juodeikis.
Apie 5 proc. nuo visų detalių vagysčių sudaro veidrodžių stikliukų vagystės.
Vilniaus apskrities VPK pareigūnai atkreipia dėmesį, kad, be veidrodėlių, taip pat vagiamos automagnetolos, automobilių langų stiklai, katalizatoriai, priekiniai buferiai, statymo davikliai, akumuliatoriai – apskritai, įvairūs daiktai. Tiesa, surikiuoti jų pagal ilgapirščių „prioritetus“ galimybės jie neturi. To padaryti neleidžia informatikos ir ryšių departamento vedama statistika, kurioje išskiriamos tik magnetolos, langų stiklai ir akumuliatoriai.
Policija statistikos neregistruoja
Kaip pažymėjo Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovai automobilių BMW veidrodėlių ar jų stiklų vagysčių statistika nėra vedama, todėl atsakyti, ar situacija pasikeitė nuo 2011 m., yra sunku. Visgi pareigūnai patvirtino, kad ir veidrodėlių, ir vien tik jų stikliukų vagystės yra dažnas reiškinys.
Draudikų duomenimis, didžiausią paklausą turi BMW modeliai, kuriuose sumontuoti fotochrominiai (savaime tamsėjantys) stikliukai. Anot A.Juodeikio, šiemet per pirmąjį pusmetį kompanija registravo 650 automobilių detalių vagysčių, iš kurių veidrodėlių stikliukai buvo pavogti maždaug 30 kartų. Palyginus su 2012 m. pirmuoju pusmečiu, situacija išlieka stabili.
„2013 m. pradžioje buvo padaugėję atvejų, kai išrenkama didžioji dalis automobilio ir remontas ekonomiškai tampa nebetikslingas, t. y. nuimamos visos priekinės dalys su aušinimo ir kondicionieriaus radiatoriais, durys (komplekte), ratlankiai su padangomis ir pan.“ – konstatavo A.Juodeikis.
Pagal apvagiamus automobilius, populiariausios išlieka Vokietijos gamintojų BMW, „Volkswagen“, „Mercedes-Benz“ ir „Audi“ dalys, iš japoniškų markių – „Toyota“ ir „Honda“. Tiems, kurie abejoja dėl pirkinio legalumo, primename, kad ant visų originalių BMW dalių galima rasti dalies identifikavimo numerius – 11 skaitmenų kodus.