Tai gali būti trumpos išvykos savaitgaliui į kaimynines šalis arba kiek ilgesnės kelionės į tolimesnes valstybes, ypač tuomet, kai be savaitgalio turime ir papildomą išeiginę penktadienį ar pirmadienį. Tad ne nuostabu, kad savaitgalinės kelionės daugeliui tapo maloni tradicija, tačiau prieš išsiruošiant į tokią kelionę reikėtų nepamiršti ir keleto svarbių dalykų.
Į kokias valstybes labiausiai verta pabėgti savaitgaliui ir kodėl? Ar lengva įsigyti bilietus, kai nusimato ilgieji savaitgaliai bei pagal ką orientuotis? Ar savaitgalinės kelionės turi įtakos bilieto kainai? Į šiuos klausimus padeda atsakyti Baltijos regiono tarptautinių maršrutų vežėjo „Ecolines“ Lietuvos-Lenkijos regiono vadovas Remigijus Dvareckas.
Nuo ko viskas prasidėjo?
Pasak R.Dvarecko, savaitgalinės kelionės – tai keliauti mėgstančių žmonių būdas bent trumpam ištrūkti iš įprastos aplinkos tam neaukojant nei vienos atostogų dienos ar paskaitų universitete.
„Per tris savaitgalio dienas galima išvykti į užsienį su mažiausiomis laiko sąnaudomis neimant atostogų darbe ar nepraleidžiant paskaitų. Ypač, kai galima nusipirkti išvykimo bilietą penktadienį vakare, o į norimą miestą atvykstama penktadienio naktį arba šeštadienį ryte. Tokių kelionių metu tereikia vienai nakčiai rezervuoti viešbutį, o į namus grįžtama sekmadienio popietę arba vakare. Kai vykstama į kaimyninių šalių miestus, pavyzdžiui, Rygą, galima išsiversti ir be nakvynės: iškeliaujama anksti ryte, atvykstama iki pietų, o išvykstama tą pačią dieną vėlai vakare, suspėjus apžiūrėti miestą“, – sako R.Dvareckas.
Žmonės planuoja savaitgaliui neilgai trunkančias išvykas, kad kelionėje autobusu praleistų iki 10 valandų, o daugiau laiko galėtų skirti pramogoms.
Eksperto teigimu, savaitgalinėms kelionėms įtakos turi ir oras bei pačių kelionių trukmė: keleiviai dažnai skaičiuoja, kiek valandų galės skirti pažinčiai su nauja vieta.
„Manome, kad savaitgalinių kelionių padaugėja orams atšilus. Žmonės planuoja savaitgaliui neilgai trunkančias išvykas, kad kelionėje autobusu praleistų iki 10 valandų į vieną pusę, o daugiau laiko galėtų skirti pasivaikščiojimams, kavinėms, muziejams ir kitoms pramogoms. Iki 10 valandų trunka kelionės į Rygą, Taliną, Varšuvą, Minską. Tikrai įmanoma savaitgaliui susiplanuoti ir kelionę į Berlyną, nes labai patogūs atvykimo ir išvykimo iš Berlyno laikai bei lieka sočiai laiko susipažinti su miestu. Bet tiems, kas nenori jausti didelio nuovargio kelionei įpusėjus, rekomenduojame vieną naktį pailsėti viešbutyje“, – pataria R.Dvareckas.
Populiariausios kryptys
Anot R.Dvarecko, nors keleiviai ir kreipiasi konkrečiai dėl savaitgalinių kelionių, dažniausiai jie atvyksta jau išsirinkę tiek šalį, į kurią vyks, tiek apsiskaičiavę kelionės trukmę. Taip pat ekspertas išskiria ir valstybes, kurias paprastai keleiviai pasirenka savo savaitgalinėms kelionėms.
„Dažniausiai savaitgalinių kelionių kryptimis tampa Lenkija, Estija, Latvija ir Vokietija. Kiek mažiau, nes iš anksto reikia pasirūpinti vizomis, bet taip pat noriai žmonės vyksta į Baltarusiją bei Rusiją. Didžioji dalis keleivių, besirenkančių savaitgalines keliones, atvyksta jau viską susiplanavę ir tiesiog derinasi išvykimo bei atvykimo laikus“, – pastebi R.Dvareckas.
Vienos dienos kelionėms puikiai tinka Ryga ar Talinas, nes kelionė į vieną pusę į Rygą trunka iki 5 valandų, o į Taliną – apie 9 valandas.
Kaip pastebi ekspertas, netrūksta ir tokių keleivių, kurie leidžiasi net į vienos dienos keliones ir joms renkasi ne vien visiems gerai žinoma Rygą.
„Vienos dienos kelionėms puikiai tinka Ryga ar Talinas, nes kelionė į vieną pusę į Rygą trunka iki 5 valandų, o į Taliną – apie 9 valandas. Kelionėms paprastai siūlomas ne vienas laikas, tad išvykti galima tiek ryte, tiek ir popiet, o pasirinktoje valstybėje būti jau tą pačią dieną. Jei išvykstama labai anksti, pačiame mieste laisvai galima praleidi apie 5 valandas ir nereikia rezervuotis viešbučio. Be nakvynės vykstama ne tik į Rygą bei Taliną, bet ir į Minską ar Sankt Peterburgą, tik šiose valstybėse keliaujant vienai dienai pavyksta pasibūti kelias valandas bei būtina iš anksto pasirūpinti viza“, – įspėja R.Dvareckas.
Pasak eksperto, gegužės pabaigoje ir vasarą, kai pasibaigia mokslai ir studentams prasideda vasaros atostogos, smarkiai padaugėja keliaujančių jaunų žmonių. Tuo metu kiekvienais metais per rudens, žiemos ir vasaros moksleivių atostogas padaugėja keliaujančių šeimomis bei su mažais vaikais.
Vasarą ir žiemą – pats pikas
„Vasarą ir žiemą, o ypač kai ilgąjį savaitgalį švenčiamos didžiosios metų šventės, bilietai į beveik visus reisus būna išpirkti dar prieš dvi savaites. Tai natūralu, nes prieš didžiąsias metų šventes didžioji dalis keleivių sugrįžta pas artimuosius, savaitę pavieši, ir grįžta atgal – dauguma jų iškart įsigyja ir atgalinius bilietus. Tačiau taip pat keleivių padaugėja ir per ilguosius savaitgalius, tad norintiems tokiam savaitgaliui išvykti į užsienį, būtina planuotis iš anksto“, – pataria R.Dvareckas.
Anot R.Dvarecko, vasaros savaitgaliais keleivių srautas kur kas didesnis nei rudenį ar ankstyvą pavasarį, bet savaitgalinės kelionės vis tiek išlieka geru ir patogiu pasirinkimu spontaniškiems žmonėms.
„Jei savaitgalis yra įprastas, o ne šventinis, ir jeigu kelionė planuojama ne vasaros ir ne žiemos laikotarpiu, bilietų beveik visada yra, tad juos galima įsigyti netgi kelionės išvakarėse, spontaniškai. Mėgstantiems spontaniškumą negresia ir bilietų pabrangimas, nes kainos, jei perkama ne išvykimo dieną, yra tokios pačios, kaip ir darbo dienomis“, – apibendrina R.Dvareckas.