Ramūnas Paplauskas 15min pasakojo sustojęs degalinėje Danijoje, kai prie jo privažiavo mikroautobusas sudaužytu priekiniu stiklu. Pastarojo vairuotojas vyrą apkaltino, kad neva stiklą sudaužė nuo vilkiko nukritęs ledo gabalas.
„Tuomet pasiskambinau savo vadovams, sakau, mane kaltina tuo dalyku. Man liepė užlipti ant stogo ir pasižiūrėti, ar nėra ledo. Užsiminė, kad kiekvieną žiemą atsiranda tokių, kurie bando savo sudaužytus stiklus pasikeisti vilkikų vairuotojų sąskaitą“, – minėjo R.Paplauskas ir neatmetė galimybės, kad jo transporto priemonė galbūt paprasčiausiai buvo sumaišyta su kitu vilkiku.
Kaip pasakojo jis, kopėčiomis palypėjus ant vilkiko stogo, jokių sniego ženklų nebuvo.
„Visiškai švarus stogas. Pasiimdamas puspriekabę visada nusivalau stogą. Juk žinome, yra ta sunkvežimių problema, kad žiemą ant stogo prišąla ledo“, – pasakojo jis ir kaip įrodymus atsiuntė redakcijai tuo metu darytas nuotraukas.
Elgėsi kaip su nusikaltėliu
R.Paplauskas įsitikinęs, kad tikrai ne dėl jo kaltės dužo mikroautobuso stiklas, tačiau nutikti gali visko.
„Sakykim, galimai nukrito nuo manęs ledo gabalas, gal kažką praleidau, nors labai tuo abejoju. Bet ir tuo atveju, juk nėra nukentėjusių, tai techninis įvykis, apsikeičiam draudimo duomenimis ir skirstomės savais keliais“, – sakė vairuotojas ir papasakojo, kaip keistai po įvykio su juo elgėsi danų pareigūnai.
Anot vyro, jis vairavo transporto priemonę su vokiškais registracijos numeriais, taip pat laisvai bendrauja šia kalba.
„Todėl turbūt jie pagalvojo, kad aš vokietis. Todėl klausiu, kaip čia bus. Papasakojau, kad lipau kopėčiomis ant stogo patikrinti, leidau ir jiems tuo įsitikinti. Jie bendravo visiškai normaliai, sakė, čia nieko tokio, kol nepaklausė, iš kur aš. Pasakiau, kad iš Lietuvos.
Tada pareigūnas nuėjo ir po kelių minučių grįžęs perkreiptu veidu pasakė: „Tu dabar turi labai didelių problemų. Reikia važiuoti į komisariatą“. Nors prieš tai minėjo, kad čia tik keli formalumai ir galėsi važiuoti“, – pasakojo R.Paplauskas.
Nei advokato, nei skambučio
Vyras pasakoja, kad jį nuvežė į komisariatą, o ten jau nebesismulkino, atėmė visus asmeninius daiktus, net batus ir diržą, ir pasodino už grotų.
R.Paplauskas teigė, kad prašė paskambinti, taip pat pageidavo advokato, bet sulaukė neigiamo atsakymo.
„Nei advokato, nei skambučio, man pasakė, kai paleisim, galėsi skambinti kam nori, – pasakojo jis ir pridūrė, kad kai paklausė, kodėl su juo taip elgiamasi, jam buvo atsakyta. – Mūsų tokia politika su užsieniečiais.“
Po kurio laiko vyrą nusivedė į kabinetą ir pradėjo klausinėti. Anot jo, parodymai paimti net nepasiūlius vertėjo paslaugų. Galiausiai jam buvo pareikšta, kad vairuotojas turės susimokėti 1000 kronų baudą, tai yra maždaug 140 eurų. Tačiau piniginėje vyras turėjo tik 98.
„Policininkas kažkam paskambino ir tada sako, gerai, paėmė 98 eurus, visus mano pinigus ir išrašė kažkokį kvitą, – pasakojo R.Paplauskas. – Kas man bjauriausia, jis išsitraukė piniginę, išsidėliojo pinigus ir kol ėmė parodymus, su tais pinigais žaidė. Pasijutau, kaip ne Danijoje, o kaip trečiojo pasaulio valstybėje. Su tokiu policijos įžūlumu susidurti nesitikėjau.“
Ne taip paprasta buvo ir paleistam iš komisariato, mat vilkikas liko kitame miestelyje, maždaug už 20 km. O visus pinigus pasiėmė policija, mokėjimo kortelę, vyras pasakoja, lyg tyčia buvo pamiršęs.
Visgi iki vilkiko jam pavyko nusigauti. Darbdaviams pavyko iškviesti taksi ir apmokėti už paslaugas iš Lietuvos.
Nusivylė teisingumu
„Norėjau tikėti, kad yra kažkokia teisybė, teisingumas. Kad žmonės, dirbantys tokiose institucijose, bent kažkiek žino, ką daro, kad žmogaus teisės yra saugomos ir ginamos. Dabar griuvo visas mano pasitikėjimas. Pamačiau, kad žmogus niekam neįdomus ir bet kas su tavimi gali daryti ką nori ir apsiginti neturi beveik jokių šansų“, – sakė vyras paklaustas, kodėl pasakoja šią istoriją.
Jis užsiminė, kad susidūrimą iškart papasakojo ir Lietuvos ambasadai, tačiau, nors ir buvo žadėta su juo susisiekti, jokio atsakymo nesulaukė.
Užsienio reikalų ministerijos atstovė Rasa Jakilaitienė patvirtino, kad R.Paplauskas išties telefonu sausio 10 dieną kreipėsi į URM.
„Jis papasakojo įvykio aplinkybes. Jo pateikta informacija buvo persiųsta į ambasadą Danijoje, konsulinės pagalbos pilietis neprašė.
Lietuvos ambasada Kopenhagoje iki šiol nebuvo gavusi skundų, kad mūsų piliečiai būtų diskriminuojami dėl pilietybės“, – į 15min paklausimą atsakė R.Jakilaitienė.