Uostamiestyje vairuotojai vis dažniau renkasi vardinius numerius

Vardiniai numerio ženklai Klaipėdoje – populiarėjantis ne tik fizinių, bet ir juridinių asmenų pasirinkimas. Vieni pusantro tūkstančio eurų išleidžia dėl įmonės įvaizdžio kūrimo ir reklamos, o kiti – dėl asmeninio malonumo.
Automobilio numeriai
Automobilio numeriai / „Regitros“ nuotr.

Pikas prasideda pavasarį

Automobilius, priekabas ar motociklus puošiantis vardinis numerio ženklas – unikalus transporto priemonės registracijos numerio užrašas, kuris privalo būti sudarytas nuo 1 iki 6 simbolių, o iš jų bent vienas turi būti skaitmuo.

Neretai toks pirkinys vairuotojams kelia įsipareigojimus vairuoti pavyzdingai ne tik eismo sraute, bet ir elgtis tinkamai kelyje – matomumas ir įvaizdis tampa labai svarbia detale.

Viena dalis žmonių, paklausti, kodėl nusprendė įsigyti vardinius numerius, atsakė, jog unikalūs inicialai tampa atpažįstami ir reprezentuoja įmonę. Dar kiti teigė, kad taip siekia išsiskirti iš kitų eismo dalyvių, o simbolių derinys susijęs su asmeniniu gyvenimu.

Klaipėdos filialo „Regitros“ atstovai taip pat pastebi tendenciją – vis dažniau renkamasi vardinius numerius su asmens inicialais bei skaitmenimis.

„Mažiausiai vardinių numerio ženklų išduodama žiemą, o daugiausia užklausų sulaukiame pirmaisiais pavasario ir rudens mėnesiais,“ – teigė „Regitros“ atstovai. Šį pastebėjimą patvirtina šių metų gegužės mėnesio duomenys, surinkti įtraukus visus filialus Lietuvoje, buvo išduoti net 58 vardiniai numeriai.

Remiantis pateiktais Klaipėdos „Regitros“ filialo duomenimis, „per 2019 m. iš viso vardinių numerio ženklų Klaipėdos filiale išduota 12. Prašymus teikė 6 juridiniai asmenys ir 6 fiziniai.“

Praėjusiais metais suskaičiuota daugiau nei dvigubai daugiau išduotų vardinių numerių – 41, iš kurių 12 užklausų buvo iš įmonių ir 29 iš fizinių asmenų.

Nors 2021 m. antroje pusėje Klaipėdos filiale išduoti net 20 vardinių numerio ženklų, šiemet unikalius numerius įsigijusių juridinių asmenų vos 4, o fizinių – 16.

Įsigyti galima net keliais būdais

„Regitros“ oficialiame interneto tinklalapyje yra skelbiami žingsniai, kaip galima gauti unikalius numerio ženklus bei kokios yra nustatytos išdavimo taisyklės.

Vairuotojas, norintis įsigyti savo transporto priemonei vardinius numerius, turi pereiti tris gavimo etapus: numerio ženklų užsakymas, numerio ženklų priskyrimas ir pristatymas.

Terminų laikas gali priklausyti ir nuo paslaugos užsakymo būdo: vardinius numerius galima gauti tiek kontaktiniu būdu, tiek apsilankius nurodytame interneto tinklalapyje.

Klaipėdos filialas teigė, kad po pirmosios užpildytos prašymo formos dažniausiai pareiškėjo pasirinkto derinio tinkamumas yra įvertinamas per vieną darbo dieną, rečiau – per tris.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vilniaus eismas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vilniaus eismas

Po šio žingsnio užsakovui yra pranešama apie registracijos ir vardinio numerio ženklo išdavimo mokesčius, o apmokėjimui paskirtos trys darbo dienos. Įprastai vardiniai numerio ženklai yra pagaminami per penkias darbo dienas.

Svarbu ir tai, kad „Regitroje“ jau yra galimybė numerio ženklus perleisti ar net padovanoti.

Pasirinkimo laisvė ribojama etikos normų

Nors už vardinius numerio ženklus kiekvienas norintis sumoka pusantro tūkstančio eurų, visiškos pasirinkimo laisvės nėra. Vis dėlto būtina atkreipti dėmesį į išdavimo taisyklėse nurodytus galimus junginius, seką ir keturiose grupėse įtrauktus pavyzdžius.

Paslaugos užsakovams taisyklėse taip pat teigiama, kad įmanomas skaitmens įterpimas tarp raidžių, kuris gali būti suprantamas kaip tam tikra raidė, pvz.: raidė „I“ gali būti pakeista skaičiumi „1“, raidė „S“ – „5“, „B“ – „8“ ir t. t.

Kiekviena gauta užklausa įmonės generalinio direktoriaus įsakymu patvirtintos komisijos yra tikrinama pagal reikšmę ir asociaciją iš abiejų pusių: iš kairės į dešinę ir iš dešinės į kairę.

„Kadangi pasitaiko atvejų, kai norimas rezervuoti vardinis numerio ženklas sukelia tam tikrų abejonių dėl savo reikšmės ar keliamų asociacijų, juos visuomet tikriname“, – teigė Klaipėdos „Regitros“ filialo atstovai.

Šiam veiksmui yra naudojamos viešos paieškos sistemos ir kalbų vertimo svetainės, kurių pagalba yra nustatoma, ar vardinių numerių derinių užklausose nėra nuostatų pažeidžiančių derinių reikšmių ar asociacijų ne tik lietuvių, bet ir užsienio kalbose.

Anot filialo atstovų, taip pat svarbu, kad derinys atitiktų ir kitus reikalavimus: „Pavyzdžiui: vardiniuose numerio užrašuose negali būti naudojami vulgarūs, žargoniniai bei neigiamas asociacijas keliantys žodžiai, keiksmažodžiai, taip pat sąvokos, kurios gali būti suvokiamos kaip niekinimas, neapykantos skatinimas ar kurstymas diskriminuoti žmonių grupes.“

Atsižvelgiant į visuomenės nepasitenkinimą, asmenys geranoriškai sutiko pasikeisti vardinio numerio užrašą.

Juolab taisyklės numato, kad pasirinktas derinys negali sutapti su „nacistinės Vokietijos, SSRS valstybių, nacistinių ar komunistinių organizacijų pavadinimais, nacistinių ar komunistinių vadovų pavardėmis, jų santrumpomis“.

Klaipėdos „Regitros“ filialas atskleidžia, kad visgi „praktikoje yra buvę atvejų, kai, atsižvelgiant į visuomenės nepasitenkinimą, asmenys geranoriškai sutiko pasikeisti vardinio numerio užrašą“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų