Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vairavimas slidžiu keliu: 6 iš 10 vairuotojų yra patyrę avarinę situaciją

Atėjęs šaltukas neramina vairuotojus ir primena apie galimą pavojų: žiemos audros ir plikledis kasmet smarkiai padidina eismo įvykių skaičių ir gali nulemti ne vieną nelaimę keliuose. Net 65 proc. lietuvių teigia vienaip ar kitaip susiduriantys su plikledžio situacijomis, tad, norint saugiai ir užtikrintai pasiekti kelionės tikslą, vairuojant svarbu laikytis bent keleto rekomenduojamų saugumo taisyklių, rašoma pranešime.
Avarijos vietoje
Avarijos vietoje / Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr.

Apie slidaus kelio keliamus pavojus ir vairavimą atšiauriomis sąlygomis kalba draudimo bendrovės „If“ transporto žalų grupės vadovė Guoda Jasaitė ir dalijasi 5 svarbiomis saugaus eismo taisyklėmis vairuojant žiemą:

Planuokite iš anksto

Esant sudėtingoms žiemos oro sąlygoms įvertinkite, ar jūsų kelionė yra būtina. Nėra jokios priežasties kelti pavojų sau ar kitiems, jei važiuoti sniegu ir ledu nėra būtina. Visgi jei žiemos oro sąlygomis vairuoti tenka, kelionei skirkite daugiau laiko.

„Išvažiavę į kelią įsitikinkite, kad jums nereikės skubėti. Vairuodami žiemos oro sąlygomis dažnai esame priversti važiuoti mažesniu nei įprasta greičiu, tad ir į pasirinktą kelionės tikslą atvyksite vėliau. Be to, prieš kelionę būtina tinkamai paruošti automobilį: nusivalyti transporto priemonės langus, taip pat nuvalyti ant variklio dangčio esantį sniegą – važiuojant jis gali smarkiai sumažinti matomumą“, – teigia G. Jasaitė.

Vairuodami susikaupkite

Esant sudėtingoms oro sąlygoms svarbu vairuoti ypač atsakingai, vengti staigių veiksmų: vairą, akceleratoriaus ir stabdžių pedalus valdyti atsargiai. Staigesni vairavimo judesiai mažina sukibimą su kelio danga, todėl kiekvienas judesys turi būti apgalvotas.

„Važiuodami slidžiu keliu galvokite apie tolesnius savo veiksmus. Jei planuojate sukti, iš anksto sumažinkite greitį. Žiemą stabdymo kelias gali būti net dvigubai ilgesnis, ypač kai sninga ar kelias būna apledėjęs. Todėl iki artimiausios transporto priemonės priekyje reikėtų išlaikyti penkių šešių sekundžių atstumą. Be to, patartina važiuoti ne maksimaliu leistinu greičiu, o pasirinkti pagal konkrečias oro sąlygas“, – sako „If“ atstovė.

Nepamirškite žibintų

Svarbu nepamiršti, kad Kelių eismo taisyklės (KET) įpareigoja važiuoti įjungtomis šviesomis net ir dieną. O prieš sėsdami prie vairo pasirūpinkite priekinių žibintų švara ir periodiškai juos nuvalykite, nepamirškite posūkių ir galinių žibintų. Nešvarumai gali sumažinti matomumą net 50 proc., tad žibintų švara leis keliauti saugiai.

Pasirūpinkite padangomis

Vienas labiausiai akcentuojamų saugios kelionės garantų – kokybiškos ir saugumo reikalavimus atitinkančios automobilio padangos.

„Važiuodami slidžiu keliu įsitikinkite, kad jūsų padangos atitinka KET reikalavimus ir jų protektoriaus gylis žiemą ne mažesnis nei 3 mm. Tik taip būsite tikri, jog sukibimas su sniegu ar ledu padengta kelio danga bus tinkamas ir galimo eismo įvykio tikimybė sumažinta iki minimumo. Nepamirškite patikrinti ir padangų slėgio, nes nepakankamai pripūstos padangos yra viena pagrindinių jų gedimo priežasčių.

Jeigu slidžiame kelyje automobilis vis tiek nepakankamai sukimba su danga, ypač pradedant važiuoti, pabandykite įjungti aukštesnę pavarą – tai turėtų sumažinti ratų buksavimą ir padėti pajudėti iš vietos“, – rekomenduoja G. Jasaitė.

Jei slystate – neišsigąskite

„If“ vykdytoje reprezentatyvioje gyventojų apklausoje net 65 proc. žmonių teigė, kad vairuodami yra susidūrę su važiavimo plikledžiu situacija, o 61 proc. vairuotojų tokia situacija buvo avarinė. Tad net jeigu ir laikotės visų saugumo reikalavimų, nuo galimo slydimo šimtaprocentinės garantijos nėra. Svarbu žinoti, kaip atgauti transporto priemonės kontrolę, jei dėl apledėjusio ar apsnigto kelio ji ima slysti.

„Jei taip atsitiko ir pradedate slysti, nesutrikite ir veikite greitai – pirmiausia atleiskite akceleratoriaus pedalą. Nepamirškite, kad praradus transporto priemonės kontrolę apledėjusiame kelyje svarbiausia nedaryti jokių staigių manevrų. Tad nenuleiskite kojos nuo stabdžių ir vairuokite ta kryptimi, kuria slysta automobilio galinė dalis: jei norite, kad transporto priemonė važiuotų į dešinę, sukite į dešinę, o jei į kairę – sukite į kairę. Tokioje situacijoje ir toliau tvirtai laikykite vairą, jei įmanoma, venkite susidūrimo su kelyje pasitaikančiomis kliūtimis ir nedarykite staigių posūkių. Prieš bandydami pajudėti, leiskite transporto priemonei sulėtėti iki tinkamo greičio“, – pataria ekspertė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?