Vien nuplauti nepakanka: automobilis – rojus daugintis bakterijoms ir plisti virusams

Plintant koronavirusui Lietuvos gyventojai ypatingą dėmesį skiria švarai ir higienai – rankų dezinfekavimo skystis akimirksniu dingsta iš parduotuvių lentynų. Tačiau švarą derėtų palaikyti ne tik ant odos, bet ir ant kasdien čiupinėjamų paviršių. Ir pasirūpinti oro, kuriuo kvėpuojame, kokybe. Kalbame apie automobilius, kuriuose praleidžiame daug laiko.
Automobilio plovimas
Automobilio plovimas / 123RF.com nuotr.

Kaip jau rašė 15min, koronavirusas plinta ir oro-lašeliniu keliu, ir fekaliniu-oraliniu. Kitaip tariant, virusas laikosi ne tik plaučiuose, bet ir žarnyne (8-37 dienas). Jo išgyvenimo laikas labai priklauso nuo paviršiaus specifikos ir konkretaus nešiotojo imuniteto.

Pavyzdžiui, virusas ore gali išlikti gyvybingas iki 3 valandų, ant vario paviršiaus – iki 4 valandų, ant kartono – iki 24 valandų, o ant plastiko ir nerūdijančio plieno – nuo 2 iki 3 dienų. Liga gali būti perduota net tuo metu, kai jos klinikiniai požymiai dar nepasireiškę. Todėl švara transporto priemonėse – aktualesnė nei bet kada.

Švara transporto priemonėse – aktualesnė nei bet kada.

Tą supranta daugelis automobilių aptarnavimo įmonių. Tarkime „Bosch autoserviso“ Alytuje vadovas Rytis Zautra 15min sakė, kad dezinfekuojami visi klientų automobiliai prieš remontą ir po jo, grąžinant klientui. Tiksliau, dezinfekciniu skysčiu nupurškiami ir šluoste nuvalomi tie paviršiai, kuriuos dažniausiai liečiame rankomis: vairas, pavarų svirtis, rankenos.

Tačiau, ko gero, ne serviso darbuotojai ir ne sveikatos ministras turėtų pirmiausiai pasirūpinti automobilio dezinfekcija, o mes patys.

Kaip pačiam atlikti automobilio dezinfekciją

Juk dezinfekcinio skysčio daugelis jau spėjo įsigyti, o vienkartinės pirštinės jau seniai tapo mūsų kasdienybe (tarkime, naudojame degalinėse). Todėl, pasak Vilniaus miesto tvarkymo įmonės „Grinda“ atstovo Egidijaus Steponavičiaus, automobilio dezinfekcija – misija įmanoma.

Atlikti automobilio dezinfekciją nėra labai sudėtinga:

1. Vienkartine servetėle su dezinfekciniu skysčiu nuvalykite dažniausiai liečiamus kietus paviršius – vairą, rankenas, priekinius ir šoninius stiklus, veidrodėlį, valytuvų ir posūkių rankenėles. Nepamirškite nuvalyti ir durų bei bagažinės rankenėlių!

2. Buitiniu purkštuvu dezinfekuokite kitus salono paviršius (nepamirškite ir ventiliacinių grotelių!), palikite nakčiai ar kelioms valandoms.

3. Rytą išvėdinkite – kelioms minutėms atverkite visas dureles. Dezinfekcinis skystis gali būti aštraus kvapo, tad geriau paskirkime tam šiek tiek laiko.

Paviršių dezinfekciją geriau atlikti su vienkartinėmis pirštinėmis ir naudojant vienkartines servetėles. Dezinfekuojant patariama judėti nuo mažiau užterštų paviršių link labiau užterštų.

Saugokitės, kad dezinfekcinis skystis nepatektų į akis (graužia!). Jei yra galimybė, naudokite apsauginius akinius.

Baigę darbą vienkartines priemones sudėkite į maišelį ir išmeskite taip, kad nekiltų užkrato pavojus aplinkiniams. Būtinai po to dezinfekuokite rankas.

Dezinfekuokite ir daugkartinio naudojimo priemones, pavyzdžiui, akinius.

Bakterijas išduoda prastas kvapas, o virusas – bekvapis

Jei vos įsijungus automobilio kondicionavimo sistemą salone pasklinda prastas kvapas, greičiausiai, atėjo metas atlikti kondicionieriaus dezinfekciją ir valymą. Tai ypač aktualu pavasarį.

Natūralu, kad, esant dideliems temperatūrų šuoliams ir tvyrant drėgmei, kondicionavimo sistemoje veisiasi įvairūs sveikatai kenksmingi mikroorganizmai ir bakterijos, sukeliantys kvėpavimo takų, odos ligas ir įvairias alergijas.

Sakote, tai – ne taip blogai kaip koronavirusas? Juk kiekviena lėtinė liga (tarkime, kvėpavimo takų uždegimas, alergija) silpnina mūsų imuninę sistemą. Ir, kaip nesunku nuspėti, atveria vartus COVID-19.

Tad pavasarį nepamirškite pakeisti automobilio salono oro filtro. Jis – ne panacėja, bet naudinga smulkmena.

Specialistai valo garintuvais ir specialiomis putomis

Kiek laiko prireikia, kad virusai, slypėję ant liečiamų jūsų automobilio paviršių, žūtų? Mokslinių tyrimų duomenimis, dezinfekavimo priemonės, turinčios 62-71 proc. etanolio, 0,5 proc. vandenilio peroksido arba 0,1 proc. natrio hipochlorito (baliklio), gali efektyviai sunaikinti koronavirusus per minutę.

Žinoma, specializuotų servisų specialistai šiuo atveju laikysis nuomonės, kad automobilio (ir ypač kondicionavimo-ventiliavimo) sistemos dezinfekciją turi atlikti profesionalai. Kondicionavimo sistemos dezinfekcijai naudojama speciali įranga bei bakterijas naikinančios priemonės. Dezinfekuojanti įranga leidžia garus, kurie cirkuliuoja visoje kondicionavimo sistemoje – taip užtikrinama, kad bakterijų neliktų net ir tolimiausiuose kampeliuose.

Po to kondicionavimo sistema servise išvaloma. Tam naudojamos specialios putos, išvalančias ortakius, garintuvai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis