15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti

„Teltonika“ savininkas A.Paukštys: „Jei mūsų nenori ir nemyli, gal yra kitos šalys, kurios priims tas investicijas“

Penktadienį Lietuvos technologijų įmonių grupės „Teltonika“ pagrindiniam akcininkui Arvydui Paukščiui trūko kantrybė – jis pranešė dėl biurokratinių kliūčių stabdantis kelių milijardų projektą Vilniuje, Liepkalnyje. Daugiau detalių verslininkas atskleidžia spaudos konferencijoje.

A.Paukštys žurnalistams komentavo, kad buvo suplanavęs ambicingą projektą baigti iki 2028 metų ir investuoti pusantro milijardo eurų – dalį uždirbtų pinigų, dalį pasiskolintų.

„Pradėjome drąsiai projektą, neišsigandome karo gąsdinimų, niekur nepabėgome. Visi statybininkai, kurie buvo pristabdę projektus, atvažiavo pas mus Liepkalnį ir matote, kaip pasikeitė ta teritorija per metus. Ko gero vienas didžiausių projektų Vilniuje.

Žiūrint į šį grožį apėmė liūdesys, kad kitų metų vasarą tos gamyklos stovės be elektros. Dėjau didžiules pastangas, kad elektra atsirastų, buvau pas ministrą D.Kreivį, ministras garantavo, kad elektros turime ir tikrai bus“, – apie sunkumus pasakojo A.Paukštys.

Tačiau užtikrinti, kad kitąmet elektra bus tiekiama kylančioms gamykloms, nepavyko.

Pasak jo, nors energetikos ministras žadėjo, kad elektros tikrai bus, kreipęsis į „Litgrid“ verslininkas išgirdo, kad įmonė turi svarbesnių projektų nei šis ir pasiūlė pačiam susiprojektuoti ir įsirengti savo lėšomis Kuprioniškių elektros skirstyklą ir 110 kV 7km ilgio kabelius „Fast track“.

A.Paukštys pasakojo, kad įmonė turėjo tiek drąsos, kad pati ėmėsi šio projekto – pasamdė projektuotojų komandą, padarė projektą. Užtruko metus laiko ir rugpjūčio pradžioje planavo gauti leidimą.

„Gamyklos startuoja kitais metais, turėjau optimizmo, kad pavyks gauti greičiau statybų leidimą. Rugpjūčio tikėjomės gauti, užtruko derinimas pastabos. Paskutinė vinis buvo „Via Lietuva“ kelių tarnyba, kuri uždraudė tiesti elektros kabelius kelio apsaugos zonoje ir pasiūlė tartis su privačiais sklypų savininkais. Sunkiai įsivaizduoju 7 km trasai nuo Rudaminos iki Liepkalnio susitarti su privačių sklypų savininkais. Tai buvo paskutinė ilizuzija, kuri išgaravo ir pagalvojome, kad jei mūsų nenori ir nemyli, gal yra kitos šalys, kurios priims tas investicijas“, – komentavo A.Paukštys.

Sulaukė politikų skambučių

A.Paukštys patvirtino, kad šį rytą sulaukė ir politikų skambučių – skambino ir premjerė Ingrida Šimonytė, ir prezidentas Gitanas Nausėda.

Jis sakė, kad iš buvusios Vyriausybės išgirdo pažadą, jog ji pasistengs padėti ir gali bent jau elketros klausimą išspręsti. Pirmadienį yra suplanuota susitikti su „Litgrid“ ir „Via Lietuva“ atstovais, siekiant ieškoti sprendimo, kaip galima būtų elektrą atvesti.

Ekonomikos ir inovacijos ministerija atsiuntė oficialų pareiškimą, kad oficialiai „Teltonika“ nepateikė prašymo dėl investicinio projekto sutarties pratęsimo, todėl projektas nebuvo pratęstas.

A. Paukštys neturėjo žodžių. „Jūs juokaujat. Kas čia per absurdas? Aš neturiu tada komentarų. Savivaldybė pateikė jiems sąlygas, pagal ką turi būti keičiamas bendras planas. Kiek aš žinau, tai buvo premjerės įsakymas, kad bendras planas būtų pagreitinta tvarka keičiamas ir jie dabar pirmą kartą išgirdo? Kaip jums tas melas?“ – kalbėjo vienas įmonės akcininkų.

Tuo tarpu ESO teigė, jog siūlė įmonei įsivesti gamtines dujas ir elektros energiją gaminti iš dujų, tačiau „Teltonika“ atsisakė dėl per mažo našumo.

A. Paukštys nesutiko su tokia ESO pozicija: „Aš siūlau ESO gaminti ir tiekti man elektrą. Tegul man tiekia elektrą iš elektrinės, bet jie gi nedaro to“.

Paklaustas vyras, ar dar yra vilčių, kad tęs projektą, tiesiogiai į klausimą neatsakė, bet pabrėžė, kad jeigu pavyktų bent jau tas gamyklas, kurios yra statomos, nepalikti be elektros, tai jau būtų didelis pliusas.

Jis pasakoja, kad per 33 metus versle yra buvę visokių situacijų, tačiau jam pavyko rasti sprendimą. Tačiau dabar pripažįsta, kad šioje situacijoje pasiekta aklavietė.

„Visada rasdavau sprendimus, išeitį. Tai užtrukdavo, gal du, tris kartus ilgiau, bet vis tiek įveikdavome barjerus. Bet šioje pozicijoje, kaip su elektra, pats jos neatsivesi, iš niekur nepasigaminsi. Čia yra visiška aklavietė ir nuo manęs mažai, kas priklauso. Jeigu aš neturėsiu elektros, nebus ir investicijų“, – apgailestavo verslininkas.

Jis pridūrė, jog jei projektas nepavyks, tai 300 mln. investicijos yra nesėkmingos, taip pat reikės grąžinti skolas:

"Mes didesnę dalį skolinomės, t. y. daugiau nei 100 mln. Mes turime per tam tikrą laiką išmokėti, bet čia nematau rizikos, nes esame pelningai veikianti įmonė, bankai mumis pasitiki“

O kalbėdamas apie ateities planus vienas iš įmonių akcininkų teigė, jog ieško variantų, kur galėtų įgyvendinti lustų gamybos projektus ir atsinaujinančią energetiką. Jis neslėpė, kad gali tekti dirbti kitose šalyse.

„Šiai dienai aš turiu iš JAV, iš Italijos, iš kitų šalių kvietimus. Kadangi mūsų atlyginimai yra labai aukšti – apie 10 tūkst. vidutinis atlyginimas specialistų, tai nėra skirtumų, kurioje šalyje tą vystyti. JAV sako, jeigu mes investuojame 2 mlrd. į JAV, tai 1 mlrd. suteikia kaip dotaciją. Aš sakiau, kad šiandien dar neturiu milijardo, sako, mes jums galim paskolinti. Bet aš labai Lietuvą myliu ir norėjau iki vakar pabandyti čia padaryti“, – pasakojo A. Paukštys.

Pranešė, kad nebus sukurta 6 tūkst. darbo vietų

Priminsime, kad penktadienį A.Paukštys paskelbė, jog stabdo 6 tūkst. darbo vietų žadėjusio „Teltonikos“ aukštųjų technologijų parko statybas.

„Stabdomos (...) aukštųjų technologijų parko 10 gamyklų investicijos 55 ha teritorijoje, kurias buvo numatyta įgyvendinti iki 2028 metų“, – savo „LinkedIn“ paskyroje penktadienį rašo A.Paukštys.

„Lietuvos valdžia užblokavo 3,5 mlrd. eurų verslo investicijas“, – pabrėžė verslininkas.

Pasak jo, „Teltonika THTH aukštųjų technologijų parke“, kur turėjo būti pastatyta 10 gamyklų, dėl biurokratų kaltės nebus sukurta 6000 darbo vietų su vidutiniais 10 tūkst. eurų atlyginimais per mėnesį. Taip pat kasmet nebus sukurti keli milijardai eurų Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP).

„Nebus sukurta nauja puslaidininkių lustų pramonė Lietuvoje. Teks nutraukti projektavimo paslaugų pirkimo sutartį iš Taivano lustų gamyklų. Valstybės biudžetas kasmet negaus apie 500 mln. eurų mokesčių“, – vardijo A.Paukštys.

Anot jo, statybos stabdomos, nes „nebeliko vilties“ iki 2027 metų užsitikrinti būtiną elektros kiekį, per ilgai užsitęsė žemės sklypų paskirties keitimas į pramoninę.

Planuota, kad Vilniuje, Liepkalnyje, 55 ha ploto statomame technologijų parke „Teltonika High-Tech Hill“ per penkmetį keliais etapais iškils daugiau nei 10 naujų gamybinės ir administracinės paskirties pastatų, čia planuota įdarbinti apie 6 tūkst. darbuotojų.

Šiuo metu čia statomos trys naujos gamyklos, kuriose 2025 m. bus pradėtos gaminti spausdintinio montažo plokštės (PCB), plastiko ir mechanikos komponentai, taip pat veiklą pradės nauja elektronikos surinkimo gamykla, kurios gamybos pajėgumai sieks daugiau nei 18 mln. produktų per metus.

Planuota, kad bendros investicijos į „Teltonika High-Tech Hill“ parką sieks keletą milijardų eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais