„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Jauna penkiasdešimtmetė: „Achemai“ išgyventi reikia pigių dujų ir Seimo malonės

​„Achemai“ – 50 metų, bet tai nėra sena bendrovė, 15min.lt aiškino Jonavos trąšų gamyklos direktorius Ramūnas Miliauskas. Mat tik keli įrengimai ar detalės iš tiesų yra 50 metų senumo, visi kiti modernizuoti arba pakeisti naujais. Tačiau, nepaisant modernumo, apie kurį kalba R.Miliauskas, 80 proc. bendrovės kaštų sudaro išlaidos gamtinėms dujoms, taigi derybos su „Gazprom“, SGD tiekėjais ir nauja SGD terminalo apmokestinimo tvarka įmonei yra labai svarbi.

Priėmus pajėgumų modelį, mažėtų energijos gamintojų ir didžiausio vartotojo („Achemos“) išlaidos už dujas bei gamtinių dujų tiekimo infrastruktūrą. 

Priėmus pajėgumų modelį, mažėtų energijos gamintojų ir didžiausio vartotojo („Achemos“) išlaidos už dujas bei gamtinių dujų tiekimo infrastruktūrą. 

„Teigiamo rezultato daugeliui vartotojų pavyks pasiekti dėl to, kad į pajėgumų modelį bus įtraukta „Lietuvos energijos gamyba“ (LEG), kuri padengs didžiausią dalį gamtinių dujų tiekimo saugumo sąnaudų. LEG užtikrins vietinį elektros gamybos rezervą, todėl jai turi būti užtikrintas gamtinių dujų tiekimo saugumas“, – aiškino M.Dubauskas.

Tam, kad būtų patvirtintas gamtinių dujų pajėgumų modelis, turi būti priimti SGD terminalo įstatymo pakeitimai, Vyriausybė turi patvirtinti pajėgumų modelio dedamosios nustatymo principus, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) – nustatyti pajėgumų modelio dedamąsias, kurias turės mokėti dujų vartotojai.

„Vyriausybė rugsėjo 21 d. pateikė Seimui SGD terminalo įstatymo pakeitimus. Tikimės, kad Seimas artimiausiu metu priims įstatymą, o iki lapkričio pabaigos bus priimti visi kiti reikalingi sprendimai.

Jei išliktų dabartinė tvarka, apčiuopiamai išaugtų tiek šilumos tiekėjų, tiek „Achemos“ išlaidos, – aiškino M.Dubauskas.

Jei vis dėlto pajėgumų modelis nebūtų patvirtintas laiku, susiklostytų dujų vartotojams nepalanki situacija – jų išlaidos padidėtų. Taip atsitiktų dėl mažėjančio dujų vartojimo. Nepakeitus modelio, dalis vartotojų, kuriems užtikrinamas tiekimo saugumas, už tai nemokėtų, todėl likę vartotojai mokėtų daugiau. Jei išliktų dabartinė tvarka, apčiuopiamai išaugtų tiek šilumos tiekėjų, tiek „Achemos“ išlaidos“, – aiškino M.Dubauskas.

Tuo metu „Achema“ šiemet planuoja paleisti dar vieną azoto rūgšties agregatą, kuris, R.Miliausko teigimu, dirbs efektyviau.

„Taip pat mes padidinsime savo gamybą. Jeigu poreikio nebus, tai stabdysime mažiau ekonomiškai naudingus agregatus. Artimiausiuose planuose – statyti naują formalino agregatą, kuris irgi atitiks šiuolaikiškas technologijas bei energijos kaštus. Plėsti savo naujų produktų rinkas ir tobulinti esamas“, – kalbėjo R.Miliauskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs