A.Laurinaitis „Achemos grupei“ vadovavo nuo buvusio vadovo Bronislovo Lubio mirties. Tiesa, per tą laiką koncerne įvyko svarbių pasikeitimų. Įmonę paliko nemažai žmonių, tarpu jų – ekonomikos ir finansų direktorė Violeta Latvienė. Viešumon iškilo ir didžiausios akcijų paveldėtojos Lydos Lubienės konfliktas su B.Lubio žentu koncerno teisės reikalų direktoriumi Romualdu Žadeika. Praėjusių metų pabaigoje LNK televizija nusipirko nuostolingai dirbusią „Achemos grupei“ priklausančią Baltijos televiziją. Neoficialiai užsimenama ir apie galimus kitų koncerno įmonių pardavimus.
„Achemos grupės“ išplatintame pranešime teigiama, jog sprendimą trauktis A.Laurinaitis priėmė pats ir tai leis naujajam koncerno vadovui atversti kitą įmonių grupės veiklos puslapį. Koncerno atstovai negalėjo atsakyti, kas taps naujuoju vadovu ar bent jau kada bus skelbiamas konkursas. Laikinai įmonei vadovauti paskirtas jos viceprezidentas Audrius Bendaravičius.
Kauno technologijų universiteto Ekonomikos ir vadybos fakulteto Įmonių ekonomikos katedros vedėjos profesorės Žanetos Simanavičienės teigimu, be vadovo likusios „Achemos grupės“ likimas priklauso nuo savininkų gebėjimo tartis.
Lietuviškas Steve'as Jobsas
„Scanpix“ nuotr./Bronislovas Lubys |
Ekonomistės teigimu, stipraus lyderio netektis gali būti stiprus smūgis įmonės veiklai. „Akivaizdu, kad B.Lubys buvo charizmatiška asmenybė, ant kurio pečių viskas laikėsi. Mes nežinome dabartinių pasikeitimų koncerno valdžioje priežasties, tačiau galiu pateikti keletą pavyzdžių iš pasaulinės praktikos. Visi žinom kompanijos „Apple“ dievą Steve'ą Jobsą. Tai buvo labai charizmatiška asmenybė. Įmonės įkūrėjas, savininkas. Kas pasikeitė po jo mirties? Buvo daug ginčų. Akcijų vertė krito, dėl to šiemet „Apple“ prarado brangiausios pasaulio korporacijos vardą. Tačiau kompaniją veikia iki šiol“, – teigė Ž.Simanavičienė.
Pasak jos, dirbant mažose rinkose vadovo vaidmuo ir asmeninės pažintys tampa itin svarbios vystant sėkmingą verslą. „Jei „Achemos“ koncernas ras stiprią charizmatišką asmenybę, tokiu atveju jiems vėl atsivers visos durys. Tai yra svarbiausias įmonės uždavinys šiuo metu. Bet jei toks profesionalas nebus surastas, koncernui dirbti bus labai sunku“, – sakė ekonomistė.
Ž.Simanavičienė taip pat pateikė mados namų „Alexander McQeen“ pavyzdį. 2010 m. mirus mados namų įkūrėjui, jo sukurta produkcija ėmė brangti. „Tai – išimtinis atvejis, kuris parodo, jog svarbu, kokia veikla užsiima įmonė“, – sakė ji.
Trukdo ambicijos
Profesorės nuomone, didžiausias iššūkis ieškant tinkamo vadovo gali tapti akcininkų ambicijos. „Lietuvoje yra gabių profesionalų, tačiau juos galima rasti tik pamiršus asmenines ambicijas. Nesvarstant, ar aš čia laimėsiu, ar tu. Savininkų tikslas yra išlaikyti akcijų vertę, o tam reikia susivienyti ir rasti tinkamą vadovą, nesvarbu, kokiai pusei jis atstovaus“, – sakė pašnekovė.
Tačiau bendrų sprendimų priėmimas šiuo metu atrodo vienas didžiausių „Achemos grupės“ iššūkių. Ž.Simanavičienė teigė, jog nuostolingai veikiančių grupės įmonių pardavimas rodo, jog akcininkai nori apsivalyti. „Valdyti didelį įmonių koncerną yra sunku ir galbūt parduodant nuostolingas įmones siekiama palengvinti šią naštą. Tik ateitis parodys, ar tai buvo teisingi sprendimai“, – teigė ji.
Turtui reikia šeimininko
Pati esu kaunietė ir mačiau, kaip Vilijampolės berniukai skubėjo privatizuoti gerus objektus. Kas iš to išėjo? Dabar jie stovi apleisti ir niekam nereikalingi. Viskas priklauso nuo savininko. Be jo įmonės žlunga.
Ekonomistės teigimu, pats turtas negarantuoja efektyvaus įmonės funkcionavimo. Ji priminė netolimą Lietuvos praeitį, kai lengvai privatizuotos gamyklos tiesiog sunyko be gero šeimininko. „Esu kaunietė ir mačiau, kaip Vilijampolės berniukai skubėjo privatizuoti gerus objektus. Kas iš to išėjo? Dabar jie stovi apleisti ir niekam nereikalingi. Viskas priklauso nuo savininko. Be jo įmonės žlunga“, – sakė pašnekovė.
A.Laurinaičio įtaka ir gabumais verslo pasaulyje abejoja nedaugelis. Būtent jo dėka „Achemos grupei“ pavyko susitarti dėl palankesnių dujų kainų su Rusija. Jis priklauso Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidiumui. Puikiai išmano vienos didžiausių Lietuvos įmonių vidinius reikalus. Jam vadovaujant politikai prakalbo apie galimą „Achemos grupės“ dalyvavimą suskystintų gamtinių dujų statybos projekte.
Profesorė teigė, jog įmanomas scenarijus pagal kurį koncernas gali subyrėti į atskiras įmones, tačiau nenustoti veikti. „Mažos įmonės yra lankstesnės ir greitai prisitaiko prie besikeičiančios rinkos. Didesnėms tai sunkiau padaryti. Be to, jas sunkiau valdyti“, – teigė ji.
Anot Ž.Simanavičienės, „Achemos grupė“ yra svarbi ne tik verslui bet ir visai Lietuvai. Tai vienas didžiausių darbdavių, nuo kurio likimo priklauso daugelio žmonių gerovė. „Jei „Achemos grupė“ patirs nuostolių ir trauksis, kils klausimas, kiek darbo vietų neteks valstybė“, – sakė profesorė.