Šios lėšos reikalingos, siekiant pašalinti projekto rangos metu atsiradusius trūkumus, įskaitant dalies dujotiekio detalių pakeitimą ir su tuo susijusius technologinius procesus.
Teismas priėmė „Amber Grid“ ieškinį ir „Alvoros“ atžvilgiu pritaikė laikinąsias apsaugos priemones – nekilnojamųjų ir kilnojamųjų daiktų, o jų nesant – piniginių lėšų areštą ieškinio sumai (4,8 mln. eurų).
Vykdant tolesnius veiksmus, „Amber Grid“ rengia detalių pakeitimo planą bei ruošiasi tarptautiniam viešajam pirkimui, kurio metu bus atrinktas rangovas.
15min paviešinus apie Lietuvos ir Lenkijos magistraliniame dujotiekyje (GIPL) sumontuotas galimai rusiškas detales, projekto užsakovė „Amber Grid“ kovą pareikalavo banko išmokėti pagrindinei projekto rangovei „Alvorai“ suteiktos garantijos lėšas ir inicijavo jos įtraukimą į nepatikimų tiekėjų sąrašą.
Nustatyta, kad dalis GIPL dujotiekio detalių neturi tinkamų sertifikatų. "Amber Grid" vertinimu, rangovas pažeidė sutartį, sumontuodami reikalavimų neatitinkančias jungiamąsias detales.
GIPL dujotiekio saugumą patvirtino statybos ir eksploatacijos metu atlikti viso dujotiekio bandymai, vidinė diagnostika ir papildomos ekspertizės. Atlikti dujotiekio dalių cheminės sudėties matavimai, plieno kokybės ir kietumo matavimai, suvirinimo siūlių rentgeno, vamzdyno detalių sienelių storio matavimų rezultatai atitinka techninius projekto reikalavimus ir net juos viršija.
Atliekami testai patvirtina, jog dujotiekį saugu eksploatuoti. Iki detalių pakeitimo GIPL bus eksploatuojamas vykdant dažnesnę nei nustatyta teisės aktuose prevencinę konkrečių detalių ir susijusios infrastruktūros techninę priežiūrą.
15min jau skelbė, kad įtariant, jog dujotiekyje įrengtos rusiškos detalės, jį valdanti valstybės įmonė „Amber Grid“ pripažino, kad nežino vamzdyne įrengtų alkūnių kilmės. Dujotiekį stačiusios bendrovės „Alvora“ pareikalauta pašalinti defektus, kitu atveju jai teks sumokėti milijoninę banko garantiją.
Beje, alkūnės – ne vienintelės detalės, kurios galimai yra rusiškos kilmės. Portalas 15min šią savaitę paskelbė, kad Čekijos verslininkas, kurio įmonę „Petrometal“ pagrindinė dujotiekio statybų rangovė „Alvora“ nurodė kaip dalies sumontuotų kitų detalių – flanšų – gamintoją, atskleidė jų negaminęs, o sertifikatus pasirašė paprašytas rusų bendrovės.
Dėl to, kas ir kaip pagamino flanšus, jis siūlė aiškintis su Rusijos oligarchų valdomos gamyklos Čekijoje MSA atstovais.