Verslo naujienų portalas vz.lt antradienį paskelbė, kad bankrutuoja sveikesnio maisto restoranų tinklas „TakeWay“ – 5 Vilniaus ir vienas Kauno restoranas jau uždarė duris.
„Gerbiami lankytojai, dėl techninių kliūčių restoranas uždarytas. Prašome apsilankyti kituose PLC „Panorama“ restoranuose 1-ame ir 3-iame prekybos centro aukštuose. Atsiprašome už nepatogumus“, – skelbia užrašas ant vieno iš sostinėje esančių restoranų.
„TakeWay“ valdytoja bendrovė „Sveikatingumo projektai“ susidūrė su finansiniais sunkumais. Restoranų sektoriaus atstovų teigimu, problemų turi daug restoranų – maisto produktų, paslaugų kainos restoranams didėjo, jie buvo priversti kelti atlyginimus savo darbuotojams, o patiekalų kainos esą atitinkamai nekeltos, mat žmonės labai jautriai reaguoja į kainų augimą. Todėl verslas prašo mažinti PVM, bet už tai pigesnių gardėsių nežada.
Restoranus spaudžia smarkiai kylantys atlyginimai
Žymus Lietuvos kulinaras, kulinarijos loftu vadinamo restorano „Gastronomika“ įkūrėjas Liutauras Čeprackas žodžių į vatą nevynioja: „Restoranų verslas yra nuolat balansuojantis ant krizės ribos.“
Pasak jos, pelno maržos yra ypač mažos, dažnai restoranai dirba nepelningai. Bene skaudžiausiai sektoriui atsiliepia sparčiai augantys atlyginimai.
„Smarkiai kyla darbuotojų atlyginimai, mes nebepajėgiame samdyti. Iš užsienio grįžtantys žmonės turi didesnius poreikius ir lūkesčius, nei mes jiems galime mokėti. Mes balansuojame ant ypač mažų maržų, šitas verslas tampa visiškai nebepelningas“, – skundėsi L.Čeprackas ir čia pat pridūrė, kad „TakeWay“ „nugarmėjo į dugną“.
Apie itin sparčiai augančius atlyginimus užsiminė ir Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Evalda Šiškauskienė.
„Gautos pajamos leis verslui išsilaikyti, pakelti žmonėms atlyginimus, nes dabar labai kyla atlyginimai. Gero virtuvės šefo atlyginimas yra 2–4 tūkst. eurų. Tai padės pakelti atlyginimus, ypač virtuvės darbuotojams, rinkodaros darbuotojams“, – 15min sakė ji. PVM mažinti ji siūlo siekiant susigrąžinti emigrantus.
Pasak L.Čepracko, žmonės, grįžę iš emigracijos, nori ir Lietuvoje susikurti panašų gyvenimą kaip užsienyje, todėl su maža alga, ypač dar turintys išsilavinimą arba praktikos, dirbti nesutinka.
„Niekas nesako, kad jie nori gauti tuos 2,5 tūkst. eurų, kuriuos gauna užsienyje, bet nors 1,2 tūkst. eurų į kišenę, kad galėtų atitinkamai gyventi Lietuvoje, nes čia gyvenimas vis dar yra pigesnis. Mes esame įstumti į kampą“, – L.Čeprackas pridūrė, kad restoranai ir taip Lietuvoje „dirba už grašius“.
Kainų mažinti nežada
L.Čeprackas siūlo PVM sumažinti tik maitinimo įstaigoms, o alkoholiui palikti ne lengvatinį PVM tarifą, o įprastinį, 21 proc., kad iš to nepasipelnytų barai ir, jo žodžiais, žmonių „girdyklos“.
Virtuvės šefas paaiškino, kad PVM sumažinimas tikrai nereikš, kad dėl to sumažės patiekalų kainos restoranuose.
„Jeigu sumažins PVM, tai mes lyg iš karto turėtume mažinti kainas, bet taip nebūna šiame pasaulyje. Tos šalys, kurios turi sumažintą PVM restoranams, pavyzdžiui, Lenkija, taip pat turi sumažintą PVM maisto produktams. Tai leidžia jiems būti pigesniems, o mes mokam 21 proc. už tuos maisto produktus. Ir dar mokame už juos brangiau nei visoje Europoje, nes bet koks importuotas dalykas namų rinkoje kainuoja pigiau“, – aiškino L.Čeprackas.
Jeigu sumažins PVM, tai mes lyg iš karto turėtume mažinti kainas, bet taip nebūna šiame pasaulyje, – neslėpė L.Čeprackas.
Pasak jo, žmonės labai jautriai reaguoja į kainų pakėlimus kavinėse, ir restoranai nespėja kainų didinti taip sparčiai, kaip brangsta maisto produktai, administracinės išlaidos, paslaugos, tokios kaip staltiesių valymas ir pan.
„O norisi, kad kavinės ir restoranai išlaikytų kaip įmanoma mažesnes kainas. O restoranų išlaidos didėja diena iš dienos. Didžiausias kilimas jaučiamas darbo užmokesčio, ypač tų, kurie yra atvykę iš užsienio ir nedirbs už 400–500 eurų“, – kalbėjo L.Čeprackas.
E.Šiškauskienė taip pat prasitarė, kad kainų mažėjimo, jeigu būtų sumažintas PVM, tikėtis nereikėtų.
„Kitos šalys sako mums nedaryti klaidos – nesakyti, kad pigs maistas. Jis šiek tiek pigs, tačiau tai nėra pagrindinis argumentas. Kainų sumažėjimas bus nedidelis, santykinis“, – sakė asociacijos vadovė.
Mažesnį PVM turi 17 valstybių
Europos viešbučių, restoranų, kavinių susivienijimo HOTREC duomenimis, 17 iš 28 Europos Sąjungos valstybių yra taikomas lengvatinis PVM tarifas maitinimo įstaigoms. Pavyzdžiui, Lenkija taiko 8 proc. PVM, Airija – 9 proc., Italija – 10 proc., Nyderlandai – 6 proc.
Asociacija PVM sumažinimą įvardija kaip vieną pagrindinių priežasčių naujų darbo vietų kūrimuisi. Pavyzdžiui, Prancūzijoje 2009 m. sumažinus PVM restoranams, neva dėl to per dvejus metus buvo sukurta beveik 53 tūkst. darbo vietų.
„Matome labai didelę nišą, kaip stabdyti emigraciją. Vengrai sumažino PVM iki 5 proc., dar 4 proc. liepė mokėti į mokesčių inspekcijos sąskaitą šalies rinkodarai. Tai vietoje 25 proc. standartinio PVM vengrų restoranai moka 9 proc.“, – aiškino E.Šiškauskienė.
Jos teigimu, gastronominis turizmas šiuo metu yra labai populiarus, Lietuva turi aukšto lygio restoranų, todėl galėtų konkuruoti su kaimynėmis. E.Šiškauskienė pasakojo, kad pastaruoju metu rinkoje užsidaro apie 10 proc. restoranų, ir maždaug tiek pat naujų atsidaro.
„Bet čia yra labai daug faktorių. Yra mėgėjų, kurie pamato įplaukas ir jiems atrodo, kad restoranų verslas yra labai paprastas. Bet jis iš tikrųjų yra labai sudėtingas ir jį reikia išmanyti – būti geru virtuvės šefu arba turėti viziją, gerą vietą, jos konceptą. Žmonės darosi labai išrankūs ir ta kartelė kyla“, – kalbėjo E.Šiškauskienė.
Ekonomistai yra ne kartą pasisakę, kad PVM mažinimas verslui duotų tik trumpalaikį efektą, todėl iš esmės lengvatos nepalaiko. Jie verčiau siūlo spręsti darbo jėgos apmokestinimo klausimą, mat su darbo santykiais susiję mokesčiai yra labai dideli.