Į 15min redakciją kreipęsi skaitytojai pasakojo pastaruoju metu susiduriantys su pašto veiklos trikdžiais.
Vienas vilnietis 15min tvirtino jau tris savaites negaunantis užsiprenumeruotų žurnalų iš užsienio – vienas turi ateiti iš JAV, kitas iš Šveicarijos.
O kitas skaitytojas stebėjosi, kad jo siuntinys į Jungtinę Karalystę nukeliavo tik per 16 dienų – šioje šalyje siuntinys atsidūrė po kelių dienų, tačiau adresatą pasiekė tik po dviejų savaičių.
Lietuvos pašto atstovė Gintarė Kitovė 15min patvirtino, kad siuntos gali vėluoti dėl pasaulyje ir vėl sparčiai augančio COVID-19 atvejų skaičiaus – mažėjant darbuotojų, trumpėjant darbo laikui užsienio paštų veiklos ima strigti.
„Tenka prioritetizuoti siuntas, pirmenybė teikiama registruotoms pirmenybinėms siuntoms. Atitinkamai ši situacija lemia, kad siuntos Lietuvos pašto logistikos centrą pasiekia vėliau“, – komentavo G.Kitovė.
Dar viena svarbi priežastis, kodėl siuntų pristatymo terminas pailgėja, – mažėjant skrydžių skaičiui į įvairias šalis siuntų ir laiškų pristatymui tenka ieškoti alternatyvų ir pereiti prie sausumos transporto, pavyzdžiui, traukinių. Tai reiškia, kad ilgėja siuntų pristatymo grandinė.
Apie trikdžius pranešė prancūzai
Apie galimą siuntų ir korespondencijos vėlavimą Lietuvos paštui oficialiai pranešė Prancūzijos paštas. Rugsėjo pabaigoje Prancūzijos vyriausybės sprendimu visa šalies teritorija buvo suskirstyta į zonas pagal epidemiologinę situaciją. Į pavojaus zoną patekusiose vietovėse – daugiausia tai didieji miestai ir teritorijos aplink juos – pašto veiklos sutrikimai gali būti didžiausi.
„Pastaraisiais mėnesiais siuntos į/iš Prancūzijos keliauja vidutiniškai apie 2 savaites, tačiau svarbu suprasti – situacija dėl COVID-19 keičiasi kasdien, todėl nurodytas pristatymo terminas taip pat gali kisti. Sunku prognozuoti, koks jis bus kitą savaitę, nes griežtas karantinas Prancūzijoje paskelbtas tik praėjusią savaitę“, – prognozuoti nesiryžo G.Kitovė.
Pastaraisiais mėnesiais siuntos į/iš Prancūzijos keliauja vidutiniškai apie 2 savaites, – informavo G.Kitovė.
Situacija panaši Jungtinėje Karalystėje – pastarųjų mėnesių vidurkis rodo, kad į bei iš šios šalies siuntiniai taip pat keliauja apie dvi savaites. Apie galimus trukdžius Jungtinės Karalystė paštas informuoja savo tinklalapyje, tačiau oficialaus patvirtinimo Lietuvos paštas nėra gavęs.
G.Kitovė prognozuoja, kad tokių pranešimų iš kitų šalių paštų ateityje bus daugiau. Beje, mažėjant lėktuvų skrydžių jau dabar nedideli vėlavimai fiksuojami daugeliu krypčių.
Visgi Lietuvos pašto atstovė priduria, kad šiuo metu situacija nėra tokia prasta, kaip buvo pavasarį.
Iš kur vėluoja labiausiai
Kalbant apie į Lietuvą atkeliaujančias siuntas, daugiausia vėlavimų iš tolimų krypčių: Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Australijos, Japonijos, Pietų Amerikos, Afrikos. Tačiau taip pat ilgėja kelionė ir iš Europos šalių, nes daugėja pervežimų žemės transportu, ne aviaciniu.
G.Kitovė pabrėžė, kad terminai skiriasi priklausomai nuo to, iš kokios šalies siunta keliauja – kokia ten COVID-19 situacija, kaip ji veikia vietinio pašto ar kito siuntų tiekėjo veiklą, kokius logistinius sprendimus šalis naudoja.
„Kaip pavyzdį iš Europos šalių galime imti Vokietiją – iš jos siuntos gavėjus Lietuvoje pasiekia maždaug per savaitę. Tolimųjų šalių pavyzdys – Indija. Iš šios šalies siuntos keliauja apie 1 mėnesį“, – pažymėjo Lietuvos pašto atstovė.
Ji primena, kad pavasarį buvusio karantino laikotarpiu į daugelį šalių pristatymo terminai išaugo dvigubai. Bet buvo ir tokių šalių, į kurias keliavo dar ilgiau arba pristatymas buvo visai neįmanomas. Pavyzdžiui, į JAV vietoj įprastų 9 dienų siuntos keliavo iki 10 savaičių, į Italiją vietoj 9 dienų keliavo 22 dienas.
„Šiuo metu situacija tikrai nėra tokia bloga, kokia buvo pavasarį, – siuntos bei laiškai pasiekia gavėjus greičiau. Visgi negalime prognozuoti, kas bus ateityje, nes situacija keičiasi kartu su šalyse įgyvendinamomis COVID-19 prevencijos priemonėmis“, – ramino G.Kitovė.
Šiuo metu situacija tikrai nėra tokia bloga, kokia buvo pavasarį, – siuntos bei laiškai pasiekia gavėjus greičiau, – ramino G.Kitovė.
Lietuvos pašto atstovė atkreipė dėmesį, kad augantis siuntų srautas taip pat gali išauginti pristatymo terminą, todėl artėjant Kalėdoms ragino gyventojus jau dabar ruoštis šventėms.