Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ar vonios burbulus galima supainioti su saldumynais? Šį Lietuvos ir britų įmonės ginčą sprendė net ES teismas

Lietuvos valdžios institucijų, manančių, kad tam tikri spalvoti vonios burbuliukai kelia pavojų vaikams, nes gali būti supainioti su keksiukais, ginčas su šio produkto platintoju nukeliavo net iki Europos Sąjungos Teisingumo Teismo (ESTT). Prancūzų leidinys „Le Figaro“ stebisi, kodėl Europos teismai turi nagrinėti tokias smulkmenas.
Burbulai voniai
Burbulai voniai / Pexels/Marta Dzedyshko nuotr.

Kodėl Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) domisi putojančiomis vonios „bombomis“ – mažais kamuoliukais, iš kurių kyla kvapnūs ir naudingi burbuliukai, stebisi prancūzų leidinys „Le Figaro“.

Praėjusią savaitę paskelbtas Liuksemburgo teisėjų sprendimas užbaigė nuo 2018 metų besitęsusį Lietuvos valstybinės vartotojų teisės apsaugos tarnybos bei Didžiosios Britanijos bendrovės „Get Fresh Cosmetics“, internetu pardavinėjančios vonios burbulus, ginčą.

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnybos tinklalapio nuotr./Įmonės siūlyto vonios burbulo pavyzdys
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnybos tinklalapio nuotr./Įmonės siūlyto vonios burbulo pavyzdys

Lietuva liepė įmonei „nukenksminti vonios bombas“ – t.y. išimti tam tikrus produktus iš rinkos. Vilnius rėmėsi 1987 m. ES direktyva, kuri reglamentuoja „gaminius, kurie, nebūdami tokie, kokie atrodo, kelia pavojų vartotojų sveikatai ar saugai“.

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba manė, kad tam tikros rūšies spalvotus vonios burbulus, primenančius keksiukus, vaikai gali supainioti su saldumynais, todėl jiems tokie produktai pavojingi. Tarnybos teigimu, jie savo išvaizda, kvapu, forma ir dydžiu imitavo maisto produktus. Dėl šios priežasties tarnyba uždraudė įmonei, veikiančiai su „Bomb Cosmetics“ prekės ženklu, tiekti į rinką kai kurias vonios ir dušo priemones.

Įmonė taip pat buvo įpareigota pašalinti juos iš rinkos, įspėti vartotojus apie riziką, tačiau ji buvo įsitikinusi, kad visi jos gaminiai atitinka reikalavimus.

Po kelių apeliacinių skundų Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas kreipėsi pagalbos į ESTT, prašydamas išaiškinti direktyvą.

Įmonės tinklalapio ekrano nuotrauka/Vonios burbulai britų „Bomb Cosmetics“ internetinėje parduotuvėje
Įmonės tinklalapio ekrano nuotrauka/Vonios burbulai britų „Bomb Cosmetics“ internetinėje parduotuvėje

Ar Lietuvos valstybė turėjo objektyviais duomenimis įrodyti vonios burbulų keliamą pavojų? Liuksemburgo teisėjai atsakė neigiamai. Nacionalinės valdžios institucijos turi teisę pašalinti iš rinkos pavojingu laikomą gaminį, priimdamos sprendimą kiekvienu konkrečiu atveju.

„Ar Europos teismai turi nagrinėti tokius nereikšmingus klausimus? Kadangi prekybą reglamentuoja bendroji rinka, Liuksemburgo teisėjams tenka spręsti kasdienius ginčus taip pat, kaip mūsų kasacinis teismas gali spręsti kaimynų ginčus dėl tvoros“, – rašo „Le Figaro“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs