15min susisiekus su „Gliaudyklių muziejaus“ vadove Egle Dunauskiene, ši paaiškino, kad įstaiga skirta steigti muziejų.
„Gliaudyklių muziejus“ yra unikalus Vilniuje naujas muziejus, kurį kuria privatus investuotojas, privatus kolekcininkas. Jis pats ir yra tą muziejų parėmęs. Tai naujas projektas“, – kalba E.Dunauskienė.
Ji patvirtino, kad muziejaus iniciatorius yra „Arimex“ įkūrėjas A.Jurskis.
„Žinomas faktas, kad yra riešutų gliaudyklių kolekcininkas A.Jurskis, UAB „Arimex“ savininkas ir įkūrėjas, daugiau nei 10 metų rinko riešutų gliaudyklių kolekciją ir dabar turi surinkęs virš 10 tūkstančių eksponatų. Jis nusprendęs tuos eksponatus gražiai, įdomiai ir įtraukiančiai pateikti muziejuje“, – aiškina E.Dunauskienė.
A.Jurskio skirta 14,7 tūkst. eurų parama rodo, kad asmuo pernai sumokėjo mažiausiai 735 tūkst. eurų pajamų mokesčio ir uždirbo apie 5 milijonus eurų per metus, skaičiuojant 15 proc. GPM tarifą.
Nupirko prabangų pastatą Gaono gatvėje
E.Dunauskienė taip pat paaiškino, kad muziejus ateityje veiks Gaono g. 4, Vilniuje.
Tai prabangus pastatas, apie kurio pardavimą anksčiau skelbta žiniasklaidoje – 2015-aisiais tai buvo vienas brangiausių parduodamų objektų NT rinkoje, skelbimų portaluose nurodyta kaina siekė 2,75 mln. eurų.
„Arimex“ pastatą ir žemės sklypą įgijo 2018 m. sausį. Masinio vertinimo būdu įvertinta 7,9 aro žemės sklypo vertė siekia 283 tūkst. eurų, o 1722 kvadratinių metrų pastato – 1,245 mln. Eur, nurodo Registrų centras.
Viešbučių paskirties pastatas pastatytas iki 1940-ųjų, rekonstruotas 2015 metais, įrašytas į kultūros vertybių registrą. Nekilnojamajam turtui įregistruota hipoteka. Pastatas yra renesanso stiliaus, statytas 1600–1650-aisiais, nurodo portalas vilnius21.lt.
Pats A.Jurskis nesutiko plačiau pakomentuoti šio pirkinio ir planų, aprodyti kolekcijos.
„Muziejaus koncepcija dar yra kuriama, darbai dar tik pradedami, jis atsidarys tik po poros metų. Artėjant tam terminui tikrai bus daugiau informacijos“, – žada E.Dunauskienė.
Ji patikino, kad pastate nebus kuriamas biuras ar viešbutis.
„Tik muziejus ir tai, kas su muziejumi susiję: bus kavinė lankytojams, bus suvenyrų parduotuvėlė. Bet iš esmės su muziejumi nesusijusių veiklų, biuro ar viešbučio, tikrai nebus“, – kalbėjo „Gliaudyklių muziejaus“ vadovė.
VMI siekia įsitikinti, ar paramos gavėjai realiai veikia
VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė patikina, kad mokesčių administratorius, priimdamas sprendimą dėl paramos pervedimo, visuomet vadovaujasi rizikų valdymo principais.
„Siekiama įsitikinti, jog paramos gavėjas yra realiai veikiantis, jo veikla atitinka Labdaros ir paramos įstatyme įvardytus tikslus, o gauta parama naudojama pagal paskirtį“, – teigia S.Aliukonytė-Šnirienė.
Pajamų mokesčio dalį paramai gyventojai skiria nuo jų per praėjusį mokestinį laikotarpį sumokėtų mokesčių.
GPM suma skaičiuojama nuo visų per aktualų laikotarpį apmokestinamųjų pajamų – tiek gavus pajamų iš darbo santykių ar vykdytos individualios veiklos, pelningai pardavus numatytąjį laikotarpį neišlaikytą transporto priemonę ar NT, ar gavus kitos rūšies pajamų. Paramos gavėjams gyventojai paramą skiria pateikdami prašymą mokesčių administratoriui – maksimali parama negali viršyti 2 proc. asmens sumokėto GPM, duomenys apie rėmėjus nėra vieši.
Pats didžiausias pernai vieno asmens sumokėtas GPM – 2,63 mln. eurų. Toliau rikiuojasi asmenys, sumokėję 2,024 mln. Eur, 2,02 mln. Eur, 1,794 mln. Eur, ir 1,593 mln. Eur GPM.