2023 11 23

Ateina „laisvė atsuktuvams“: kurs „pataisomus“ prietaisus, neišgalintiems taisyti siūlomi talonai

Europos Parlamentas (EP) juda link to, kad įtvirtintų vadinamąją teisę taisyti (angl. right to repair), kuri turėtų paskatinti prietaisus taisyti, o ne išmesti. Projekto pranešėjas Vokietijos politikas Rene Repasi 15min papasakojo daugiau, kaip naujoji tvarka būtų įgyvendinta.
Skalbimo mašinos taisymas
Skalbimo mašinos taisymas / Shutterstock nuotr.

Europos Parlamentas antradienį nubalsavo už reikalavimą, kad prekės garantijos galiojimo laikotarpiu pardavėjai pirmenybę teiktų prekės taisymui, jei tai būtų pigiau arba kainuotų tiek pat, kaip nauja prekė.

Pasibaigus garantiniam laikotarpiui vartotojai turės teisę prašyti pataisyti tokius gaminius kaip skalbyklės, dulkių siurbliai, išmanieji telefonai ir dviračiai.

Vartotojai dažnai nesirenka galimybės taisyti gaminį, nes taisymas yra per brangus, sudėtinga rasti taisymo paslaugas arba taisymas neįmanomas dėl gaminio konstrukcinių savybių. EP laikosi pozicijos, kad savarankiškai dirbantiems taisytojams ir vartotojams turi būti užtikrinta galimybė už priimtiną kainą gauti visas įrenginio atsargines dalis, taisymo informaciją ir įrankius.

Priėmus naująsias taisykles, kiekvienoje ES valstybėje bus įsteigta interneto platforma, padėsianti vartotojams jų gyvenamoje vietoje rasti taisytojus ir atnaujintų prekių pardavėjus. EP nariai taip pat siūlo iš nacionalinių taisymo fondų vartotojams teikti kuponus ir kitas finansines paskatas.

Apie projektą šį projektą15min kalbėjosi su jo pranešėju iš Vokietijos, europarlamentaru Rene Repasi.

– Viena žymiausių teisės į remontą istorijų, kurią tikriausiai prisimenate, yra apie „John Deere“ traktorius JAV. Jie tapo tokie sudėtingi, kad ūkininkai ne tik nebegalėdavo jų pasitaisyti patys, bet to negalėjo daryti ir nepriklausomi taisytojai, nes negaudavo gamintojo diagnostikos įrankių. Bet panašus principas galioja ir kitiems produktams – nauji prietaisai yra prikimšti elektronikos, o elektronika daugybei žmonių yra sudėtingiau nei paprasta mechanika. Kaip jūs matote tą balansą – kai kurie nauji prietaisai, paveikti būsimos direktyvos, bus lengviau pataisomi, bet galbūt nebebus tokie, pavadinkime, „išmanūs“.

– Dažniausiai rinka kuria produktus, kurių ji akivaizdžiai nori. Kartais rinka patiria nesėkmę ir atsiranda produktų, kurie iš tikrųjų nėra pageidaujami.

repasi.eu/Europarlamentaras Rene Repasi
repasi.eu/Europarlamentaras Rene Repasi

Turiu omenyje, kad yra vartotojų, kurie nori turėti išmaniųjų produktų, bet juos paskui tampa sunkiau pataisyti. Nesu tikras, ar visi vartotojai tai žino.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais