15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti

Verslas piktinasi: fejerverkų prekybą sprogdina ugniagesių reikalavimai

Verslininkas Tomas Šiuipys, įkūręs „Balionų šalį“, tapo vienu žinomiausių fejerverkų pardavėju, tačiau dabar iš jo ši teisė atimta. Dėl to vyras jis kaltina Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentą (PAGD), kuris jam nebeleidžia prekiauti galingais fejerverkais. Ugniagesiai tikina, kad svarbiausia yra prekybos centrų lankytojų saugumas – fejerverkų sprogimai gaisro atveju neleistų pasišalinti.
Naujametiniai fejerverkai
Fejerverkai / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Balionų šaliai“ nebuvo pratęsti leidimai prekiauti III kategorijos (iš keturių) pirotechnika. Verslininkas T.Šiuipys pasidalino skaudžia istorija socialiniame tinkle „Facebook“ ir sulaukė daug palaikymo – tiek teisininkai, tiek politikai žada jam padėti.

Sudėtinga nuo pat pradžių

„Kažkada seniai, seniai fejerverkais prekiavo tik ginklų parduotuvės. Aš, atidaręs pirmąją „Balionų šalį“ Akropolyje, irgi norėjau prekiauti. PAGD pasakė, kad negalima. Paklausiau – kodėl? Atsakymas buvo „na...nes... todėl“. Nesiplėsiu plačiau, kyšių griežtai nemokėjau, ir dabar nemoku, bet tik po mano skundo PAGD departamento viršininkui, man buvo išduotas leidimas prekiauti III kategorijos fejerverkais“, – leidimo gavimo istoriją pasakoja T.Šiuipys.

Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Šiuipys
Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Šiuipys

Pasak jo, trečios kategorijos fejerverkai yra galingesni, bet kartu jie sukuria gražesnį efektą, atitinkamai ir brangesni.

„Prekiavau geriau nei tie patys ginklų prekeiviai. Filmavau fejerverkus HD kameromis, įrengiau parduotuvėse HD liečiamus ekranus, kad pirkėjai galėtų išsirinkti sau patinkantį fejerverką, važinėjau į prezentacijas ir atrinkinėjau gražiausius fejerverkus ir mano pirkėjai tai įvertino. Visi žinojo, kad jei reikia galingo ir kokybiško fejerverko – važiuok pas Tomą į parduotuvę“, – dėstė T.Šiuipys.

Tačiau PAGD nusprendė daugiau neatnaujinti leidimų – atsakyme verslininkui tą jie grindžia savo pačių nusistatytomis Bendrosiomis gaisrinės saugos taisyklėmis.

Tomo Šiuipio inf./Gautas atsakymas žlugdo verslą
Tomo Šiuipio inf./Gautas atsakymas žlugdo verslą

„Baigėsi leidimų galiojimai ir, špyga taukuota, jų daugiau nepratęsė“, – sako T.Šiuipys.

Fejerverkai – didelė verslo dalis

T.Šiuipiui tai buvo tikras smūgis.

„Fejerverkai sudarė 40 proc. mūsų apyvartos, tai iš tiesų labai didelė dalis. Kai pamatėme, kokie cirkai darosi, paprasčiausiai sustabdėme plėtrą. Ekonomika atsigauna, bet mes bijome plėstis. Klaipėdoje atidarėme „Švenčių miestą“, Kaune „Megoje“ jau pabijome, neaišku, kas toliau bus su šia sritimi“, – sako T.Šiuipys.

Jis tikino, kad verslą ketino plėsti iki 15 parduotuvių Lietuvoje, tačiau sustota ties aštuoniomis. Verslininkas uždarė „Balionų šalies“ parduotuvę Vilniaus „Akropolyje“, sustabdytas atidarymas „Megoje“, nebesvarstoma plėstis į Alytų, Panevėžį, Šiaulius.

„Fejerverkai mums tikrai sudaro didelę dalį visus metus. Ypač vasarą intensyviai prekiaujame: vestuvėms, komerciniams įmonių renginiams, gimtadieniams – žmonės švenčia. Jie renkasi III kategorijos, galingesnius, nes jie yra gražesni, brangesni, o ir mums pelno daugiau. Tai toks nemalonus apribojimas“, – sako T.Šiuipys.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ fejerverkas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ fejerverkas

Įtaria sąmokslą

„Balionų šalies“ įkūrėjas mano, kad jis tapo ginklų pardavėjų ir valdininkų suokalbio auka.

„Ginklų pardavėjams tai nepatiko, kažkur galimai pirtelėje ar po kilimu įvyko nešvarus sandoris ir PAGD taisyklėse atsirado sakinys, kad III kategorijos fejerverkais (taip, čia tie galingesni) galima prekiauti tik specializuotose parduotuvėse. Bet aš nesiruošiu lengvai pasiduoti, ir toliau nemokėjau kyšių bei reikalavau lygių konkurencinių sąlygų savo verslui“, – sako T.Šiuipys.

Tačiau pratęsti leidimus atsisakoma.

„Atsirado paaiškinimas, kad prekiauti galima tik specializuotose pirotechnikos priemonių parduotuvėse, kur prekiaujama ir ginklais. Vadinasi, jei nepardavinėji ginklų, tai ir fejerverkais negali prekiauti“, – samprotavo T.Šiuipys.

Toks apribojimas, jo nuomone, nelogiškas, nes fejerverkų laikymo ir saugojimo, signalizacijos taisyklės taikomos visiems – ir ginklų, ir kitoms parduotuvėms. Fejerverkų negalima imti savitarnoje.

„Švenčių miestas“ nuotr./Parduotuvė „Švenčių miestas“
„Švenčių miestas“ nuotr./Parduotuvė „Švenčių miestas“

„Mūsų niekas neinformavo, kad pasikeitė taisyklės. Vis tiek yra įmonės, kurios turi licenciją prekybai“, – skundžiasi verslininkas.

Anot jo, pagal dabartines taisykles brangiais fejerverkais dar gali prekiauti nebent kelios importuotojų parduotuvės, mat fejerverkai turi sudaryti didžiąją dalį prekių.

„Bet ginklininkams palikta išimtis. Tai kodėl neparašė, kad ir karnavalinės atributikos ar įrankių pardavėjai? Kodėl? Mes neprekiaujame maistu, galanterija ar specializuota karnavaline atributika“, – sako T.Šiuipys, kuris įtaria, kad prie naujų taisyklių prisidėjo „ginklų pardavėjų lobistai“.

Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Šiuipys
Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Šiuipys

PAGD: taisykles lemia įstatymai, o įstatymai rūpinasi saugumu

PAGD Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos viršininkas Jūris Targonskas argumentavo, kad galingiems sprogmenims prekybos centruose – ne vieta. Tačiau kaip atsirado naujos taisyklės J.Targonskas negalėjo tiksliai atsakyti – „darbuotojai ir politikai keičiasi“, o taisyklės patvirtintos 2013 m.

„Nustatėme, kad prekybinės paskirties pastatuose ir patalpose, išskyrus specializuotas parduotuves, galima prekiauti 1 ir 2 kategorijų fejerverkais. Bendras jų kiekis vienoje prekybos vietoje turi būti ne didesnis kaip 50 kg, o pirotechninio mišinio kiekis – ne didesnis kaip 10 kg. Tas susiję su didžiųjų prekybos centrų patalpose įkuriamomis fejerverkų parduotuvėmis – kad jos nekeltų pavojaus visam prekybos centrui“, – apie mažesnės galios fejerverkus kalba J.Targonskas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Jūris Targonskas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Jūris Targonskas

Tačiau III kategorijos fejerverkams, anot jo, apskritai reikia gauti licenciją, – tai pavojingi fejerverkai.

„III kategorijos fejerverkai dideliuose prekybos centruose, mūsų galva, gaisro atveju jau keltų didžiulį pavojų evakuacijai. Ten eina evakuacijos keliai, ir parduotuvėlės būna įsikūrusios šalia tų kelių. Tai žmonės net evakuotis negalėtų, jei pradėtų šaudyti III kategorijos fejerverkai. Bet koks žmogus pabijos evakuotis per tokią parduotuvę. Todėl šioje vietoje ir buvo apsiribota, kad įstatymas leidžia tik lengvesnėmis formomis prekiauti prekybinės paskirties pastatuose. O visoms kitoms kategorijoms taikoma specializuotų parduotuvių sąvoka“, – aiškina pareigūnas.

Jis tikina, kad PAGD savo taisykles tiesiog pritaikė prie įstatymų, o ne priėmė savo nuožiūra, o licencijas III kategorijos fejerverkams turi išduoti policija.

„Tai nėra paprasti fejerverkai – jais prekiauti ir sandėliuoti didžiuosiuose prekybos centruose, priešgaisriniu pobūdžiu, nėra toks geras. Nes gaisro atveju tai didžiulis pavojus žmonių evakuacijai ir saugiam pasišalinimui iš gaisro židinio“, – kartoja J.Targonskas.

Anot jo, specializuota parduotuvė yra tokia, kur didžiąją dalį prekybinio ploto sudaro fejerverkai. Arba ginklai. Ir jei policija išdavė licenciją – tuomet „nėra problemų prekiauti“.

„Reikia suprasti, kad tokiose vietose verslas ir turėtų būti ribojamas dėl pačių pirkėjų saugumo“, – sako J.Targonskas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Fejerverkai
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Fejerverkai

Nežada nusileisti

„Balionų šalies“ įkūrėjas 15min patikino, kad nenusileis. Teisininkai jam siūlo pasinaudoto paslaugomis nemokamai, vadinamosiomis „pro bono“ sąlygomis, Seimo narė Ingrida Šimonytė pasiūlė pati apskųsti PAGD teismui.

„Vidaus reikalų ministro patarėjas su manimi susisiekė po 10 minučių nuo įrašo pasirodymo ir kitą penktadienį turėsime susitikimą su ministru, PAGD atstovais. Gal dar bus kažkas. Ir tuomet matysime, kokie tolesni žingsniai. Aš įsivaizduoju, kad teisinės gynybos priemonių turėsiu imtis“, – sako T.Šiuipys.

Jis sakosi gavęs daug patarimų ir palaikymo, mat akivaizdžiai konkurencinės sąlygos pažeidžiamos.

„Mes kovosim. Tikrai nesiruošiu nusileisti, kažkam mokėti kyšius, užsiimti lobizmais. Aš noriu išlaikyti verslą, išmaitinti šeimą, galų gale noriu išmaitinti darbuotojų, kurie pas mus dirba, šeimas“, – teigia T.Šiuipys.

O PAGD požiūris į konkurenciją priešingas – reikia apsaugoti jau investavusius į specializuotas parduotuves.

„Jei bus kažkokie mums įpareigojimai peržiūrėti reglamentavimą, tai taip, peržiūrėtume. Bet mes jį galime peržiūrėti tiek, kiek įstatymas leidžia. Mes galime pakenkti tam verslui, kuris dabar užsiiminėja prekyba atskirtose patalpose, ne prekybos centruose. Tai žinote, vienam žmogui padedant, palengvinant verslo sąlygas, galima pakenkti kitam. Reikia labai atsargiai žiūrėti“, – samprotavo J.Targonskas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Ginklų parduotuvė
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ginklų parduotuvė

Anot jo, „Balionų šalis“ prekybos centruose gali prekiauti pirmos ir antros kategorijos fejerverkais, tačiau trečiai kategorijai vieta nuošaliau.

„Turbūt prisimenate, kiek anksčiau žmonių nukentėdavo per karnavalus, kiek vaikų nukentėdavo dėl fejerverkų. Matyt 2013 m. buvo politinė valia griežtinti sąlygas“, – sako J.Targonskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais