Bauda už kontrabandinių cigarečių pirkimą: veiksminga kova su kontrabanda ar visuomenės supriešinimas?

Praėjusį antradienį Seimas pritarė Akcizų įstatymo pakeitimams, kurie lems, jog kitąmet brangs akcizas cigaretėms ir alkoholiui. Manoma, kad pakilus akcizui cigaretėms, Lietuvoje dar labiau suvešės jų kontrabanda. Vyriausybė su kontrabanda ketina kovoti bausdama ir pirkėjus, tačiau toks sprendimas, pasak Lietuvos Laisvosios rinkos instituto vadovo Žilvino Šilėno, neduos naudos, o tik supriešins visuomenę.
Kontrabandinės cigaretės
Kontrabandinės cigaretės / VSAT nuotr.

Jeigu Seimas pritartų Vyriausybės siūlymams, baudos už kontrabandinių cigarečių pirkimą galėtų padidėti nuo 100 iki 20 tūkst. litų, priklausomai nuo perkamo kiekio.

Remiasi Europos pavyzdžiu

Nereikia pamiršti, dėl ko žmonės kontrabandines cigaretes perka ir jų pirkimą pateisina: akcizo mokesčiu apmokestintos prekės, tarp jų ir degalai, Lietuvoje yra brangiausios Europoje, – kalbėjo Žilvinas Šilėnas

Pataisas rengusios Teisingumo ministerijos vadovas Juozas Bernatonis sako, kad bausti už cigarečių pirkimą norima remiantis kitų Europos valstybių praktika.

„Tai tradicinis būdas, jis taikomas daugelyje ES valstybių ir manau, kad mums nereikia išradinėti dviračio. Jeigu padeda kitose šalyse, padės ir pas mus“, – įsitikinęs teisingumo ministras.

Paklaustas, ar nemato nieko blogo, kad už kontrabandinių cigarečių pirkimą būtų baudžiami ir gaunantys mažiausias pajamas, tai yra žmonės kurie nekontrabandinių rūkalų dažnai tiesiog neįperka, J.Bernatonis aiškino, kad kontrabandines cigaretes perka ir „važinėjantys mersedesais“, o kontrabandinių dalykų pirkimas pirmiausia susijęs su šalies gyventojų kultūra, o ne su perkamąja galia.

„Lietuvoje gyventojų pajamų lygis palyginus su kitomis šalimis, kad ir su Latvija ar Estija, yra gana žemas, bet čia kitos srities problemos“, – sakė J.Bernatonis.

Vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas taip pat palaiko iniciatyvą bausti perkančiuosius. Pasak jo, sprendimas bausti už nelegalių cigarečių pirkimą būtų nukreiptas į tuos, kurie jas perka stambiais kiekiais, o ne vieną ar keletą pakelių.

„Pirmiausiai kalbame apie tuos, kurie pardavinės pervežtą kontrabandą ir atlieka realizavimą didesniais kiekiais. Jei žmogus perka pakelį ar du, čia tarnyboms būtų sudėtinga sugauti visus perkančius“, – pasakojo A.Barakauskas. – Reikia, kad žmonės žinotų, jog dalyvauti kontrabandos proceso vystyme negalima.“

Mato tik neigiamas pasekmes

Policijos departamento Komunikacijos skyriaus viršininkas Ramūnas Matonis atsisakė vertinti Vyriausybės siūlymą – komentuoti plačiau jį galima būtų tik tuomet, jei jis virstų realybe.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentas Žilvinas Šilėnas mano, kad jeigu būtų priimti teisės aktai, leidžiantys bausti už prekybą nelegaliomis cigaretėmis, tai duotų tik neigiamas pasekmes – būtų supriešinta visuomenė.

„Keista, kad valdžia yra geriau linkusi susipykti su didele dalimi Lietuvos gyventojų, negu kad sumažinti akcizo mokesčius. Nereikia pamiršti, dėl ko žmonės kontrabandines cigaretes perka ir jų pirkimą pateisina: akcizo mokesčiu apmokestintos prekės, tarp jų ir degalai, Lietuvoje yra brangiausios Europoje, – kalbėjo Ž.Šilėnas. – Neturėtų stebinti tai, kad žmonės ieško, kaip tokias prekes įsigyti kitais būdais.“

Šiuo metu galimybių greitai sumažinti akcizo mokestį nėra – mokestis keliamas dėl įsipareigojimų ES. Ž.Šilėno nuomone, vienintelis kelias spręsti šešėlinės prekybos rūkalais problemą yra tartis su kitomis akcizų kėlimu nepatenkintomis valstybėmis ir vieningai derėtis su ES.

Be to, šiuo metu Europoje svarstoma direktyva, kuria norima uždrausti mėtines ir įvairių skonių cigaretes. LLRI tyrimai rodo, kad uždraudus jų pardavimą į šešėlinę rinką pasuktų 9 kartus daugiau žmonių, negu mestų rūkyti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai