Aiškinantis šią istoriją išlenda ir daugiau nuostabą keliančių aplinkybių. „Trikampio žiedo“ darbuotojai išgarsėjo dar 2003 m., kai Vilniaus savivaldybėje vykstant balsavimui dėl Artūro Zuoko kandidatūros tapti meru, savo automobiliais vežiojo tarybos narį Vilmantą Drėmą.
A.Zuokas ir A.Janukonis buvo kaltinami V.Drėmos papirkimu, kad šis renkant sostinės merą balsuotų už A.Zuoką. A.Zuokas ir A.Janukonis po ilgo bylinėjimosi buvo nubausti piniginėmis baudomis.
Ši bendrovė saugojo su „Icor“ grupe susijusius verslus ir dar kartą garsiai nuskambėjo, kai į „Vilniaus energijos“ teritoriją neįleido Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnų.
Tačiau labiausiai stebina A.Samuilovo atvirai pasakojamos istorijos apie įspūdingas grynųjų sumas, kurias A.Janukonis jam siūlė išgryninti per valdomą saugos bendrovę, taip pat apie rinkimų metu vežiotus pinigus su A.Janukoniu susijusiems politikams.
Pats A.Janukonis nuo komentarų susilaikė. Jo bendrovių atstovai teigia, kad šie kaltinimai nepagrįsti ir tikina, kad patys dėl A.Samuilovo patyrė didelių nuostolių.
Gelbėjo įmonę
„2006 m. tapau „Trikampio žiedo“ vadovu. Tuo metu bendrovė priklausė trims akcininkams. Vėliau jie nusprendė parduoti verslą. Man ši įmonė patiko, ji dirbo pelningai, todėl su kolega nusprendėme ją nusipirkti.
Iš banko buvo paimtas 1,5 mln. kreditas. Jis ir mūsų asmeninės lėšos buvo panaudotos akcijoms išpirkti.
Dirbome kartu, kol atėjo finansinė krizė, kuri mus labai stipriai paveikė ir buvome priversti ieškoti partnerių. Sužinojome, kad švedai nori įsigyti saugos verslą Baltijos šalyse“, – 15min pasakojo A.Samuilovas.
„Trikampiu žiedu“ susidomėjo Švedijos bendrovė „Panaxia“. Buvo pradėtos derybos.
„Pasiūlėme savo akcijas. Pradžioje jie norėjo įsigyti 100 proc. įmonės akcijų, bet sutarėme, kad jie pirks pusę. Su partneriu sutarėme, kad parduosime jo akcijas, nes mačiau galimybes toliau likti versle.
Planavome užsiimti inkasacija, nes ši bendrovė buvo inkasacijos lyderiai Švedijoje. Bendrauti sekėsi sunkiai, nes visi sprendimai buvo priiminėjami labai ilgai. Planai buvo dideli, bylinėjomės su „G4S Lietuva“ ir „Ekskomisarų biuru“ dėl jų išskirtinių sutarčių su bankais. Laimėjome, bet patys savo inkasacijos verslo pradėti nespėjome, nors jau buvo ieškoma patalpų skaičiavimo centrams“, – prisiminė A.Samuilovas.
Planus sugriovė Švedijos teisėsaugos institucijų priekaištai „Panaxia“ vadovams. Jie įtarti finansiniais nusikaltimais. Prasidėjus teisinėms problemoms „Panaxia“ nusprendė trauktis iš Lietuvos.
Pasiūlymas: grąžinti 700 tūkstančių grynais
Mes saugojome „Icor“ įmones – „Vilniaus energiją“, jų verslo centrus. Su A.Janukoniu bendravome per „Vilniaus energijos“ šventes. Jį pažinojau.
„Mačiau, kad vienas bendrovės nepatempsiu, todėl ėmiau ieškoti, kas galėtų prisijungti. Vienintelis asmuo, kuris man atėjo į galvą, buvo A.Janukonis, kuris valdo didelę verslo imperiją.
Mes saugojome „Icor“ įmones – „Vilniaus energiją“, jų verslo centrus. Su A.Janukoniu bendravome per „Vilniaus energijos“ šventes. Jį pažinojau.
Tai didelė įmonė, turinti daug objektų. Buvo priimtas logiškas sprendimas parduoti 51 proc. akcijų tai kompanijai, kuri padės bendrovei užsitikrinti užsakymus.
Paskambinau A.Janukoniui, atvažiavau, jis labai apsidžiaugė tokiu pasiūlymu. Po šio susitikimo mes pradėjome saugoti vandens pramogų parką ir pradėjome tartis dėl kitų objektų“, – dėstė pašnekovas.
„Vilniaus energijos“ atstovai 15min patikino, kad į bendrovės renginius saugos tarnybų vadovai nėra kviečiami. A.Janukonis juose taip pat nedalyvauja. Pasak jų, tai melas.
A.Samuilovo teigimu, buvo susitarta, kad 51 proc. „Trikampio žiedo“ akcijų A.Janukonio įmonės pirks už 1 litą, taip pat padengs bendrovės skolas ir atiduos jai saugoti turimus pastatus.
„Po to Andrius man paskambino, pakvietė pas save ir pasiūlė nurodyti sandorio sumą ne 1, o 750 tūkst. litų, bet 700 tūkst. litų aš turėjau jam grąžinti grynais.
Jis paskambino SEB banko vadybininkui, pasakė, kad aš atvažiuosiu. Nuvažiavau į banko skyrių prie Mindaugo tilto. Atsidariau sąskaitą. Viskas turėjo įvykti, bet staiga jie nusprendė nepirkti „Trikampio žiedo“, o viską daryti per kitą įmonę“, – sakė A.Samuilovas.
Pasinaudojo kita įmone
Pasak pašnekovo, A.Janukonis nusprendė, kad finansinių problemų turinčios įmonės jam nereikia. Paskui įmonę ir taip vilkosi prastos reputacijos šleifas. Būtent „Trikampio žiedo“ darbuotojai vežiojo Vilniaus savivaldybės tarybos narį V.Drėmą, kol vyko balsavimas dėl A.Zuoko išrinkimo sostinės meru.
Akivaizdu, kad tokios užduotys negalėjo būti patikimos įmonei, su kuria A.Zuoko ir A.Janukonio nesiejo išskirtinis pasitikėjimas. A.Samuilovo teigimu, „Trikampio žiedo“ apsaugininkai ne kartą demonstravo išskirtinį lojalumą A.Janukonio bendrovėms. Jis prisiminė atvejį, kaip „Vilniaus energijos“ vadovybė davė nurodymą neįleisti į teritoriją STT pareigūnų ir tai buvo padaryta. Dėl to vėliau buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas.
A.Samuilovas papasakojo ir daugiau skandalingų faktų. Pasak jo, artėjant rinkimams „Vilniaus energija“ didindavo už saugos paslaugas mokamas sumas, tačiau skirtumas turėjo būti pervedamas nurodytų politikų finansinei paramai. Buvęs „Trikampio žiedo“ vadovas neslėpė, kad pinigus tekdavo vežti net grynais.
„Mes turėjome kitą bendrovę, kuri užsiėmė signalizacijų montavimu. Pasiūliau pasidalinti šitą įmonę“, – teigė pašnekovas.
Sandoriui panaudota bendrovė „Mano sauga“, kuri sandorio sudarymo metu vadinosi „Constanta plius“. Į ją perkelti „Trikampio žiedo“ darbuotojai ir saugomi objektai.
Koncerno „ICOR“ grupės įmonei „Mano būstas“ atiteko 51 proc. „Mano saugos“ akcijų, tačiau greitai ši proporcija keitėsi, kol galiausiai „Mano būstas“ ėmė valdyti 99 proc. akcijų.
A.Samuilovo teigimu, didinant įstatinį kapitalą jam buvo siūloma išsipirkti papildomas akcijas, bet tam jis tiesiog neturėjo lėšų.
Neteko namų ir žemės
Ir tai toli gražu nebuvo vienintelės verslininko problemos. Prasidėjo „Trikampio žiedo“ bankroto procedūra. Bankroto administratorius areštavo visą „Trikampio žiedo“ turtą ir visas „Mano saugos“ akcijas. Teismas pripažino „Trikampio žiedo“ bankrotą tyčiniu.
„Mano saugai“ palikta teisė disponuoti tik pinigais, kurie skirti darbuotojų atlyginimams. Šią problemą „Mano būstas“ išsprendė įkūręs įmonę „Mano sauga LT“, į kurią perkelti visi saugomi objektai, o „Mano saugoje“ liko įdarbinti žmonės.
„Kai viskas pradėjo vykti ne pagal planą, bandžiau jiems rašyti elektroninius laiškus, bandžiau skambinti. Pasakiau aiškiai, kad esu apgautas, bet pats A.Janukonis nekėlė ragelio ir į laiškus neatsakinėjo. Kitaip jį pasiekti šansų nėra.
Teismas pripažino bankrotą tyčiniu ir „Trikampio žiedo“ finansinę naštą perkelti man. Prieš kelias savaites du man priklausantys žemės sklypai buvo parduoti. Jau dabar prarandu asmeninius pinigus“, – pasakojo A.Samuilovas.
Jam priklausantis turtas parduodamas todėl, kad verslininkas asmeniškai garantavo imdamas paskolas įmonės skoloms dengti „Man teko parduoti namą. Dabar su mažu vaiku gyvename mano tėvų namuose“, – minėjo pašnekovas.
Jis pabrėžė, kad „Trikampio žiedo“ turto pakaktų skoloms padengti, tačiau bankas renkasi pirmiau parduoti jam priklausantį asmeninį turtą: „Su manimi net nebandoma tartis ir išgirsti mano prašymus atidėti turto pardavimą bent jau iki tol, kol bus parduotas įmonės turtas, nors jo visiškai pakaktų skolai padengti. Yra 240 kvadratinių metrų biuras ir 40 kvadratinių metrų butas, o skola – 240 tūkst. eurų.
Bankrotas trunka labai ilgai, todėl bankas nusprendė pradžioje parduoti mano sklypus, po to pardavinėti įmonės turtą. Šių pinigų aš niekada neatgausiu. Jie liks „Trikampiui žiedui“ ir iš jų pirmiausia bus apmokėta bankroto administratoriaus alga. Ji banko patvirtinta apie 100 tūkst. eurų.“
Milijoną bando atgauti per teismus
Ypač jautrus klausimas yra 450 darbuotojų. Didžiąją skolos dalį darbuotojams, apie 400 tūkst. eurų, padengė Garantinis fondas, bet yra dar likę apie 200 tūkst. eurų skolų, – teigė I.Malinauskas.
„Trikampio žiedo“ bankroto administratorius Irmantas Malinauskas 15min nurodė, kad šiuo metu įmonės turto skoloms padengti neužtenka. Visas likvidus turtas yra įkeistas.
„Bankrotas yra pripažintas tyčiniu, o turtas buvo perleistas „ICOR“ grupės įmonei UAB „Mano sauga“. Bankroto metu „Trikampis žiedas“ praktiškai neveikė. Aš inicijavau ieškinį „Mano saugai“. Jo dydis yra 1 mln. eurų.
A.Samuilovas dalyvavo perkeliant šį turtą. Manau, kad po to jau „ICOR“ jį patį „išdūrė“, bet tai ne mano reikalas. Aš vertinu tik įmonei padarytą žalą ir ginu kreditorių interesus.
Ypač jautrus klausimas yra 450 darbuotojų. Didžiąją skolos dalį darbuotojams, apie 400 tūkst. eurų, padengė Garantinis fondas, bet yra dar likę apie 200 tūkst. eurų skolų. Darbuotojai yra pikti, taip pat ir ant manęs, nes jie galvoja, kad skolas turiu apmokėti vos ne iš savo kišenės.
Dabar kaip tik bylinėjamės su „Mano sauga“. Po dviejų savaičių laukia posėdis. Daromos ekspertizės ir žiūrėsim, kas bus toliau“, – nurodė I.Malinauskas.
Paklaustas, ar tiesa, kad bankas jau išparduoda asmeninį A.Samuilovo turtą, nors įmonės turtas dar neparduotas, bankroto administratorius tai patvirtino, tačiau pabrėžė, kad bankas tokią teisę turi:
„Iš dalies A.Samuilovo teiginiai yra teisingi, nes imdamas paskolą iš „Nordea“ banko jis papildomai įkeitė savo turtą. Bankas iki šiol iš mūsų nesulaukė pinigų, nes turtas yra pardavinėjamas, kaip tik vyksta varžytinės, todėl jis turi teisę rinktis alternatyvą ir turtą išieškoti asmeniškai iš A.Samuilovo. Po to jis gali stoti į „Trikampio žiedo“ kreditorių eilę.“
Jaučiasi apgauti
Bendrovės „Mano būstas“ Rinkodaros ir komunikacijos departamento direktorius Vilius Mackonis 15min nurodė, kad po sandorio įmonė iki šiol skaičiuoja nuostolius:
„Dėl su A.Samuilovu susijusių asmenų – jo motinos ir sugyventinės – veiksmų „Mano būsto“ grupei įmonės „Mano sauga“ įsigijimas atnešė daug nuostolių. „Mano saugos“ veikla nuostolinga iki šiol.
Justina Gaušytė įmonę su skolomis siūlė perimti tik už šių įsipareigojimų padengimą. Pasiūlymas mainais gauti perspektyvią veiklą su didele klientų baze pasirodė patrauklus ir sandoris buvo sudarytas, deja, per mažai įsigilinus į realią situaciją.
Tik po to buvo išsiaiškinta, kad didelė dalis pateiktų duomenų buvo neteisingi arba klaidinantys – klientų skaičius buvo net ketvirtadaliu mažesnis nei teigta, o įmonė buvo apkrauta dideliais nenaudingais įsipareigojimais. Dėl faktų, išvardintų toliau, „Mano būstas“ yra pareiškęs civilinį ieškinį J.Gaušytei ir ruošia ieškinį Jadvygai Samuilovai.
Įmonė buvo prisiėmusi įsipareigojimus bankams dėl asmeninių A.Samuilovo klausimų – buvusi įmonės vadovė J.Gaušytė sudarė laidavimo sandorį už asmeninę paskolą, didesnę nei 400 tūkst. Eur. Apie tai „Mano būstas“ įsigijimo metu informuotas nebuvo.
Patikrinus apskaitą išaiškėjo, kad iki pardavimo sandorio įmonės lėšos buvo naudojamos asmeniniams tikslams. Dėl šitų veiksmų įmonės patirtų nuostolių suma yra ne mažesnė kaip 20 tūkst. Eur.
Kiti J.Gaušytės sudaryti jai asmeniškai naudingi sandoriai viršija 15 tūkst. Eur. Pavyzdžiui, buvo sudaryta automobilio nuomos sutartis už 1,3 tūkst. Eur per mėnesį tuo laikotarpiu, kai įmonė dar nevykdė veiklos.
Už tyčinį bankrotą A.Samuilovui gresia baudžiamoji atsakomybė. Jo veiksmus, tarp jų ir klaidingų faktų pateikimą apie „Mano saugos“ pardavimą, vertiname kaip mėginimą išsisukti nuo atsakomybės, – teigė V.Mackonis.
Už tyčinį bankrotą A.Samuilovui gresia baudžiamoji atsakomybė. Jo veiksmus, tarp jų ir klaidingų faktų pateikimą apie „Mano saugos“ pardavimą, vertiname kaip mėginimą išsisukti nuo atsakomybės.
Mūsų žiniomis, gautomis iš bankroto administratoriaus, UAB „Trikampis žiedas“ buhalterinė apskaita buvo tvarkoma netinkamai ir apgaulingai, bendrovės vardu buvo sudaryti nuostolingi ir ekonomiškai nenaudingi sandoriai. Nėra žinoma ir nėra galimybių patikrinti, kokiu būdu ir tikslu buvo naudojamos iš UAB „Trikampis žiedas“ sąskaitų bankuose išimtos lėšos grynaisiais pinigais. Išgryninta suma iš sąskaitų nuo 2007 iki 2012 metų siekia 2,4 mln. litų.
„Trikampio žiedo“ valdyme dalyvavusiems asmenims buvo vykdomi pervedimai, kurie nėra pagrįsti ir realios paskirties patikrinti nėra įmanoma. Suma – daugiau nei 0,5 mln. litų.
Bendrovės valdyme tiesiogiai dalyvavusios Švedijos įmonės „Panaxia“ atstovams Švedijoje buvo iškelta baudžiamoji byla dėl plataus masto aferų ir nusikaltimų finansinei sistemai.“
Susitiko vieną kartą
„ICOR“ Teisės departamento direktorė Jurgita Zakarauskienė 15min nurodė, kad A.Janukonis su A.Samuilovu asmeniškai bendravo vos vieną kartą:
„2012 metais koncerno „ICOR“ valdybos pirmininkas A.Janukonis gavo A.Samuilovo pasiūlymą pirkti jam priklausančią saugos bendrovę „Trikampis žiedas“.
Pasiūlymas buvo aptartas vieninteliame susitikime, kuriame A.Janukonis ir A.Samuilovas tiesiogiai bendravo. Pirminė A.Samuilovo pateikta informacija sudomino, buvo linkstama finansinių sunkumų turinčią įmonę įsigyti už simbolinę vieno lito kainą, padengiant nuostolius.
Tačiau atlikus finansinį – teisinį patikrinimą nustatyta, kad įmonės padėtis yra žymiai blogesnė, nei A.Samuilovas bandė pateikti, todėl įmonę pirkti buvo atsisakyta.
Išskyrus vienintelį susitikimą pasiūlymo pateikimo pradžioje, daugiau jokių A.Janukonio kontaktų ar sandorių su A.Samuilovu nevyko. Šiuo metu pasigirdę šio ponio teiginiai vertintini kaip šmeižtas bandant gelbėtis nuo baudžiamosios atsakomybės apvogus ir dirbtinai sužlugdžius savo vadovautą bendrovę.“
Neteisėtų nurodymų nedalijo
„Vilniaus energijos“ atstovas spaudai Nerijus Mikalajūnas 15min nurodė, kad bendrovė niekada savo apsaugininkams nedalino jokių neteisėtų nurodymų, o „Trikampiui žiedui“ nebuvo mokami papildomi pinigai remti politikams. Bendrovė įmonę saugojo laimėjusi skelbtą konkursą:
„Vilniaus energija“ su visais rangovais atsiskaito tik už realiai atliktus darbus, pagal sutartis, sąskaitas-faktūras, suderinusi darbų priėmimo ir perdavimo aktus, – nurodė N.Mikalajūnas.
„Vilniaus energija“ yra labai aiškiai suformulavusi reikalavimus samdomoms saugos bendrovėms – į padidinto saugumo objekto statusą turinčių jėgainių teritoriją neįleisti pašalinių asmenų.
STT ar bet kurios kitos valstybės institucijos pareigūnai, vykdantys savo funkcijas ir turintys tai pagrindžiančius orderius, negali būti laikomi pašaliniais asmenimis. Už jų neįleidimą į teritoriją grėstų baudžiamoji atsakomybė, todėl tokių neteisėtų pavedimų negalėjo būti duota.
„Vilniaus energija“ su visais rangovais atsiskaito tik už realiai atliktus darbus, pagal sutartis, sąskaitas-faktūras, suderinusi darbų priėmimo ir perdavimo aktus.
Įmonės teritorijų apsaugą anksčiau vykdė „Trikampis žiedas“. Sutarčiai pasibaigus paskelbėme viešąjį konkursą, kurį laimėjo mažiausią kainą pasiūliusi įmonė „Mano sauga“.