Pritaikymas – beribis
Šiek tiek anksčiau Europos Komisija yra skelbusi, kad biotechnologijos taps
pagrindiniu šio amžiaus pirmųjų dešimtmečių Europos ekonomikos varikliu. Teigiama, kad 2008 metais ištikusios ekonominės krizės metu ši vienintelė ūkio šaka patyrė ne kritimą, o priešingai – augo. Šiandien biotechnologijos sektorius aukštumose – 2015 m. šios srities kompanijos uždirbo beveik 63 mlrd. eurų, 2014-aisiais – 13 milijardų mažiau. Neabejojama, kad ir 2016-ieji bus ne mažiau įspūdingi.
Biotechnologijoms įprasta priskirti visas technologijas, paremtas biologija – tai biologinių procesų pasitelkimas pramoniniams tikslams, produktų gamybai, siekiant pagerinti žmonių gyvenimo kokybę. Šios srities potencialas yra praktiškai beribis – biotechnologijos taikomos gydant ar diagnozuojant itin sudėtingas ligas, dirbant su kamieninėmis ląstelėmis, tobulinant esamas ir išgaunant naujas vaistines medžiagas.
Biotechnologijos šiandien plačiai taikomos daugelyje sričių: farmacijoje, medicinoje, maisto pramonėje, gyvulininkystėje, augalininkystėje, žemdirbystėje, aplinkos apsaugoje, netgi karo pramonėje ir daugelyje kitų.
Lietuva – visavertė pasaulinės rinkos dalyvė
„Biotechnologijos – viena sparčiausiai augančių pramonės šakų visame pasaulyje. Lietuva jau dabar yra pripažinta pilnaverte pasaulinės sveikatos technologijų ir biotechnologijų rinkos dalyve. Šio sektoriaus vidutinis metinis augimas siekia maždaug po 25 proc. Su biotechnologijomis susijusios specialybės neretai įvardijamos kaip itin perspektyvios. Biotechnologijų srities skelbimų dar nėra itin gausu, tačiau kelios įmonės siūlo darbą šioje srityje“, – teigia Tomas Toleikis, CVbankas.lt vadovas.
Biotechnologijų srities darbo pasiūlymus rasite čia.
Kaip ir mini CVbankas.lt atstovas, šiuo metu tokių skelbimų nėra daug. UAB „Bioaminas“, prisistatanti kaip nauja, sparčiai besiplečianti biotechnologijų įmonė, užsiimanti rekombinantinių baltymų gamyba, ieško dviejų biotechnologų – biosintezei ir baltymų gryninimui.
„Kadangi esame nauja kompanija, sunkiai galime vertinti, ar susidomėjimas didelis ar ne. Šiuo metu tikrai turime pakankamai kandidatų, iš kurių galėsime atsirinkti darbuotojus“, – sako bendrovės „Bioaminas“ atstovė Danutė Mizerevičiūtė. Pasak jos, atrankos metu sulaukiama ir mokslus užsienyje baigusių kandidatų gyvenimo aprašymų, tačiau negausiai.
„Mums šiuo metu yra aktualiausia rasti žmones, kurie galbūt nėra prikaupę patirties, tačiau nori dirbti, augti ir tobulėti kartu su įmone“, – sako pašnekovė. Panorę prisijungti prie „Bioamino“ kolektyvo, kaip nurodoma darbo skelbime, turi būti įgiję aukštąjį neuniversitetinį arba universitetinį išsilavinimą, kalbėti anglų kalba, gebėti planuoti darbus ir norėti tobulėti, būti kruopštūs, atsakingi, atidūs.
Pasak T.Toleikio, nepaisant, iš pažiūros, mažo skelbimų skaičiaus specializuotuose portaluose, šios srities darbuotojų paklausa aukšta – didelę dalį darbuotojų įmonės atranda per studentų praktikas, taip pat bendradarbiaudamos su aukštosiomis šalies mokyklomis. Aukštos kvalifikacijos darbuotojų reikia mokslinių tyrimų laboratorijoms, kasmet aktyviai besikuriančioms biotechnologijų įmonėms, įvairioms organizacijoms.
Renkantis profesiją ar ieškant darbo aktualus ir pinigų, kuriuos pavyks uždirbti ateityje, klausimas. Kaip sako T.Toleikis, biotechnologijų srityje atlyginimai išties konkurencingi, palyginti su bendru šalies vidurkiu.