Prižiūrėtojai saugo vertingas kopas ir visą rezervato teritoriją
Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos Teisės ir personalo skyriaus vyriausioji specialistė Raimonda Jakštytė sako, jog parkas kasmet įdarbina 4 kopų prižiūrėtojus ir vieną teritorijos prižiūrėtoją.
„Jų pagrindinė darbo vieta yra Naglių gamtinio rezervato pažintinis takas – kad lankytojai, ieškodami gražių vaizdų nusifotografuoti, nepažeistų taisyklių. Ir Parnidžio kraštovaizdžio draustinis, kuris ribojasi su Grobšto gamtiniu rezervatu – toje teritorijoje draudžiama laipioti Parnidžio kopos šlaitu, tad prižiūrėtojai įspėja, drausmina lankytojus, primena jiems taisykles“, – pasakojo R.Jakštytė.
Pašnekovė sako, jog šie darbuotojai negali išrašyti baudų, tačiau susidūrę su piktybišku poilsiautoju gali kviesti policiją ar Kuršių nerijos nacionalinio parko darbuotoją. O pastarieji jau imasi realių baudų.
Kopų prižiūrėtojo darbas sudėtingas tuo, jog tenka dirbti po 10-11 valandų per dieną, tačiau, padirbėję dvi dienas, kopų sargai dar dvi gali iki soties poilsiauti. Taip pat Kuršių nerijos nacionalinis parkas šiems darbuotojams suteikia apgyvendinimą.
„Į šias pareigas dažniausiai pretenduoja studentai: tiek gamtos moksų, tiek odontologijos – visokių esame turėję. Sezonas prasideda kiek anksčiau nei nuo birželio pirmos, todėl dalį darbuotojų jau radome. Mokame minimalų atlyginimą, tačiau reikia įvertinti, jog darbuotojai gauna nemokamą apgyvendinimą, laisvomis dienomis gali pailsėti, atsipalaiduoti“, – sakė R.Jakštytė.
Iš pretendentų į kopų sargo poziciją prašoma mokėti bent kurią nors iš užsienio kalbų – anglų, rusų ar vokiečių.
Kuršių nerijos nacionalinio parko skelbimą rasite paspaudę šią nuorodą.
Mokytojas iš Biržų atvyksta trečius metus iš eilės
Vaikų neformaliojo švietimo mokytojas Elmaras Duderis iš Biržų Aušros pagrindinės mokyklos jau kraunasi daiktus ir kitą savaitę atvyks į Neringą dirbti teritorijos prižiūrėtoju. Jis sezoninį darbą dirba jau trečius metus, nes, prasidėjus vaikų atostogoms, fotografijos, muzikos grupės „Aušra“ ir gamtos būrelių vadovas pasigenda aktyvesnės veiklos. Be to, pagal išsilavinimą jis yra ne tik mokytojas, tačiau ir gamtininkas.
Elmaras pasakoja, jog jis dirba visoje Kuršių nacionalinio parko teritorijoje ir stengiasi ne bausti, o šviesti pažeidėjus.
„Žmonių atsiranda įvairiausių. Pavyzdžiui, pernai moteris buvo įvažiavusi net su automobiliu į rezervato teritoriją. Tie keliukai, kurie padaryti per mišką, skirti miškininkams, parko direkcijos darbuotojams pravažiuoti. Bet tik pasitaiko proga, kai būna atidaryti atitvarai, tuoj kas nors nusprendžia įvažiuoti. Būna, kiti teisinasi, kad nepastebėjo ženklų ir jei žmogus nepiktybinis, neturi kitų pažeidimų – baudų neskiriame“, – sako E.Duderis.
Jis teigė suvokiantis, kad žmonės atvyksta pailsėti, ramiai praleisti laiką, todėl stengiasi su jais iškart į konfliktą nesivelti.
„Po to jau atvažiuoji į tą pačią vietą ir buvę „pažeidėjai“ sako: čia buvo atvažiavę su automobiliu, mes perspėjome, kad negalima. Jau žinom, kad jūs prižiūrit šią teritoriją“, – šypsosi E.Duderis.
Vis tik jei mokytojas aptiks jus įvažiavus automobiliu į rezervato teritoriją, pasistačius palapinę, užsikūrus laužą ir dar gardžiai dorojantį dešreles bei mėtantį jų atliekas po paplūdimį, baudos neišvengsite.
„Čia jau per daug pažeidimų vienoje vietoje“, – sako Kuršių nerijos nacionalinio parko teritorijos prižiūrėtojas. Tokį atvejį jis taip pat yra užėjęs praėjusiais metais.
Kaimynai drąsiai žengia per užtvarus, japonai – nedrįsta atsistoti net ant ribos
Pernai metais jam teko spręsti kuriozišką situaciją, kai vienam užsienio portalui nurodžius, jog tam tikroje vietoje ant Kuršių marių kranto yra kempingas, į ją ėmė plūsti užsieniečiai. Jie švelniai nustebdavo „kempinge“ neradę jokių patogumų, tačiau dar labiau – susidūrę su prižiūrėtoju E.Duderiu, kuris paaiškindavo, kad čia apskritai negalima laikyti kepmperių ir stovyklauti.
Po dviejų savaičių turistų vaikymo, E.Duderiui teko paprašyti konkretaus tinklapio adreso, paprašyti jo administratorių išimti klaidingą informaciją. Ir poilsiautojų srautas baigėsi.
Pašnekovas atskleidžia, kad pažeidimus dažniau daro rusakalbiai turistai, taip pat latviai ir estai.
„Teko stebėti japonų grupę ant Parnidžio kopos. Jie taip pat norėjo gražios nuotraukos, todėl labai atsargiai atbuli slinko iki atitvaro (o jis tuo metu buvo pusiau užpustytas smėlio), kulnais į jį atsirėmė, bet neduokdie, kad tik neperliptų, visi nusifotografavo, tada – kitus užleido į tą pačią vietą. Malonu, kad yra žmonės, kurie supranta, kad vis dėlto reikia saugoti tą gamtą, kad atitvarų negalima peržengti“, – prisimena teritorijos prižiūrėtoju dirbantis vyras.
Vokiečiai jam yra atnešę įžūlių poilsiautojų, darančių pažeidimą, nuotraukų.
„Pažeidėjus sulaikome, iš pradžių jie aiškina, kad nieko nedarė. Tada parodau nuotraukas. Tuomet kalba pasikeičia: „Ak, taip, na kažkaip taip išėjo... Tai jau kažkas paskundė, ar ne?“ Paaiškinu, kad žmonės nori ne paskųsti, o saugoti mūsų gamtą“, – prisimena E.Duderis.
Aršus vilnietis atsiprašė tik po dviejų mėnesių
Jis neslepia, kad pažeidėjų pasitaiko ir aršių – vienas jų Elmarą įvairiausiais keiksmais pliekė net atvykus policijai. Nacionalinio parko taisykles pažeidęs vilnietis netgi buvo nusifotografavęs kopų prižiūrėtojo darbo pažymėjimą ir svaidėsi grasinimais. Tačiau praėjus dviems mėnesiams, susirado E.Duderį socialiniame tinkle ir tarsi atsiprašė: „Suprantu, kad kiekvienas turi dirbti savo darbą“.
„Na, priėmiau tai kaip atsiprašymą. Gerai, kad žmogus bent jau po dviejų mėnesių suprato, kad buvo neteisus“, – juokėsi būrelių vadovas.
Įspūdingo stoto Elmarui jauni kolegos skambina ir prašo atvykti, jei susiduria su aršiais nenaudėliais. Pats vyras svarsto, jog galbūt prieš vyresnį žmogų pažeidėjams nesinori plūstis ir rodyti savo viršenybės.
Jam anksčiau yra tekę dirbti tiriant Juodkrantės kormoranų koloniją ir netgi jūroje. Prieš trejus metus, kai E.Duderis pirmą kartą pretendavo į kopų sargo pareigas, pajūrio jau buvo išsiilgęs. Todėl kasmet sugrįžta čia į tas pačias pareigas.
„Smagu paskui su jaunimu vakaroti ant marių kranto, aptarti visus „dienos pažeidėjus“, – sako E.Duderis.
Neringoje ieškoma padavėjų ir virėjų, Palangoje – ir kosmetologų, taksistų bei statybininkų
Darbo skelbimų portale CVbankas.lt šiuo metu yra 10 darbo skelbimų, kviečiančių dirbti Neringoje. Bendrovė „Omaras“ ieško tiek indų plovėjų, tiek padavėjų, tiek virėjų, yra galimybių įsidarbinti apsauginiu ar pardavėju-konsultantu. Visus Neringoje skelbiamus darbo pasiūlymus atrasite šioje nuorodoje.
Palangoje pasiūlymų – keliskart daugiau. Čia jau ieškoma ir oro uosto operatoriaus, statybininkų, kosmetologų, apartamentų administratorių, grožio terapeutų, taip pat – apsauginių. Daug darbuotojų ieško viešbutis „Vanagupė“, prekybos tinklas „IKI“. Daugiau nei 60 skelbimų galite rasti šioje nuorodoje.