Nepasiskiepijusių darbuotojų testų valstybė nebekompensuoja: kaip elgsis darbdaviai?

Trečiadienį įsigaliojus pataisoms, kurios įpareigoja nepasiskiepijusius darbuotojus susimokėti už privalomą testavimą, dalis įmonių šias išlaidas padengs iš savo kišenės. Tuo metu kavinės žada į kiekvieno nepasiskiepijusio situaciją žiūrėti individualiai ir apmokėti testavimą, jeigu darbuotojas pasiskiepys bent viena doze. Darbdavių atstovai taip pat nerimauja, kad privačiuose testavimo punktuose gali neužtekti vietų visiems norintiems.
Keleivių COVID-19 testavimo paslaugos
Keleivių COVID-19 testavimo paslaugos / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Nuo trečiadienio, gruodžio 1 dienos, įvairių sričių darbuotojams nuo COVID-19 testuotis privaloma kas 7-10 dienų PGR tyrimais arba greitaisiais antigeno testais. Nuo trečiadienio tai galima daryti tik privačiose laboratorijose.

Pokyčiai palies švietimo, viešojo maitinimo, mažmeninės prekybos, gamybos, asmens sveikatos priežiūros srityse dirbančius nevakcinuotus gyventojus.

Periodinis testavimas privalomas šių sričių atstovams:

  • asmens sveikatos priežiūros paslaugos ir veikla;
  • socialinės paslaugos ir veikla;
  • švietimo paslaugos ir veikla;
  • vaistinių darbuotojų veikla;
  • krovinių tarptautinio vežimo veikla;
  • viešojo transporto ir keleivių vežimo veikla;
  • laisvalaikio ir (ar) pramogų, kultūros, meno paslaugų teikimo veikla (renginių organizavimas ir lankytojų aptarnavimas);
  • viešojo maitinimo paslaugų teikimo veikla;
  • mažmeninės prekybos srityje dirbančių darbuotojų darbas;
  • viešojo administravimo subjektų veikla;
  • profesinė karo tarnyba;
  • veikla, susijusi su masinio užsieniečių antplūdžio, dėl kurio paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija, valdymu (tiesioginis kontaktas su užsieniečiais);
  • gamybos įmonių darbuotojų veikla.

„Achemos grupė“, „Mantinga“ testavimą apmokės

15min kalbintos pramonės įmonės tvirtino, kad neskubės nepasiskiepijusiems darbuotojams nuo gruodžio užkrauti papildomų išlaidų.

„Koncernas „Achemos grupė“ yra priėmęs sprendimą, kad nuo gruodžio 1 d. darbuotojų privalomi testavimai grupės įmonėse bus vykdomi įmonių lėšomis. Šią galimybę svarstėme iš anksto, kai tik buvo pradėta kalbėti apie nuo COVID-19 ligos nepasiskiepijusių ir nepersirgusių darbuotojų privalomą testavimą. Mes gerbiame darbuotojų asmeninį apsisprendimą dėl sveikatos ir prisiimsime dėl to patiriamus kaštus“, – 15min tvirtino koncerno generalinė direktorė Irmantė Kimienė.

Pranešimo autorių nuotr./Irmantė Kimienė
Pranešimo autorių nuotr./Irmantė Kimienė

Pirmadienio duomenimis, privalomai turės testuotis apie 300 „Achemos grupės“ darbuotojų, per mėnesį tai sudarys apie 1200 testų, tačiau skaičius nuolat kinta, nes dalis darbuotojų nusprendžia skiepytis ir taip įgyja imunitetą.

Panašų sprendimą priėmė ir šaldytus konditerijos bei duonos produktus gaminanti „Mantinga“. Jos personalo direktorė Nijolė Daukšienė komentavo, kad reguliarų testavimą apmokės įmonė, o kiek laiko tai bus daroma, dar nenuspręsta.

„Apie skiepų būtinybę darbuotojams primena plakatai ir kita informacinė medžiaga, taip pat jiems sudaryta galimybė pasiskiepyti darbo vietoje bei pasirinkti vakciną. Tokie sprendimai duoda teigiamų rezultatų: šiuo metų „Mantingoje“ beveik 90 proc. darbuotojų yra imunizuoti: tai reiškia, kad jie yra pasiskiepiję arba prasirgę COVID-19“, – dėstė N.Daukšienė.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./„Mantinga“ gamykloje
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./„Mantinga“ gamykloje

Maitinimo sektorius situacijas vertina individualiai

Didžiausių šalyje restoranų tinklų vadovai tvirtino, kad darbuotojo testavimą apmokės, jei jis bus pasiskiepijęs pirmąja doze.

Atsiranda naujos atmainos, tad užtenka žaisti tuos žaidimus. Reikia skiepytis ir turbūt daugiau kalbėti apie trečią skiepą.

„Peržiūrime informaciją apie kiekvieną darbuotoją, jo svarbą, kaip seniai jis dirba įmonėje. Tiems, kurie pasiskiepijo bent pirmu skiepu, tikrai kompensuosime testavimą iš įmonės lėšų. Su visais kitais bus sprendžiama labai individualiai, aptariant kiekvieną situaciją, koks tai žmogus, kokios problemos. Visgi reikalausime, kad, jei nenorės skiepytis, naštą prisiimtų pats darbuotojas. Mano supratimu, tai būtų teisinga kitų darbuotojų ir bendros situacijos, kuri yra Lietuvoje ir pasaulyje, atžvilgiu“, – 15min sakė restoranų valdytojo „Delano“ vykdomasis direktorius Gediminas Rutkauskas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Restoranas „Delano“ Vilniaus „Akropolyje“
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Restoranas „Delano“ Vilniaus „Akropolyje“

Tiesa, darbuotojų, kuriems reikia privalomai testuotis, anot jo, restoranų tinkle yra nedaug – apie 10 proc.

Bendrovės „Amber Food“, Lietuvoje valdančios daugiau nei pusšimtį restoranų ir kavinių, vadovas Gediminas Balnis taip pat komentavo, kad įmonė palankiau žiūrės į tuos, kurie gavo pirmą vakcinos nuo koronaviruso dozę – iki tol, kol pasiskiepys pagal pilną programą, jiems privalomas testavimas bus kompensuojamas.

„Atsiranda naujos atmainos, tad užtenka žaisti tuos žaidimus. Reikia skiepytis ir turbūt daugiau kalbėti apie trečią skiepą“, – nurodė pašnekovas.

Restoranų tinklo „Fortas“ marketingo vadovas Kęstutis Markevičius taip pat kalbėjo, kad pereinamuoju laikotarpiu – gruodžio mėnesį – su kiekvienu nepasiskiepijusiu bus toliau kalbama, situacija sprendžiama individualiai. Tačiau jis akcentavo, kad už testavimą darbuotojai turi mokėti savo lėšomis, nes valstybė suteikia galimybė pasiskiepyti.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Restoranas „Fortas“
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Restoranas „Fortas“

Įmonėje, anot jo, vakcinacijos lygis siekia 93 proc., iš viso nepasiskiepijusių yra 17.

Kino teatrai: nepaskiepytų – vienetai

O kino teatrai teigia nematantys poreikio apmokėti darbuotojų testavimą, nes neturinčiųjų imuniteto čia – vienetai. „Forum Cinemas“ kino teatrų tinklo direktorius Gintaras Plytnikas 15min sakė, kad apie šią tvarką buvo žinoma jau seniai, tad darbuotojams iš anksto buvo rekomenduojama pasinaudoti galimybe pasiskiepyti, o to nepadariusiųjų yra vos keli.

Tuo metu „Marijampolės telekino“, valdančio kino teatrą „Spindulys“, vadovė Kristina Dobrovolskienė, sakė, kad iš 20 darbuotojų nepasiskiepijusios yra 3, tačiau dvi jau išsakė norą vakcinuotis.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Marijampolė
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Marijampolė

„Kiek žinau, viena darbuotoja neseniai persirgo covid, tai dar 7 mėnesius yra rami. Sakė, kad po tokios sunkios formos ligos tikrai skiepysis, tad manau, kad nebus bėdos su šita darbuotoja. Kita darbuotoja jau ruošiasi skiepytis prieš galimybių paso pabaigą, o viena darbuotoja kol kas neišreiškė savo pozicijos, bet testų tikrai nekompensuosime“, – komentavo K.Dobrovolskienė.

Abu pašnekovai tvirtino, kad poreikio skatinti darbuotojų vakcinaciją dovanomis ar piniginėmis premijomis nebuvo. „Jeigu būtų šimtai nesiskiepijusių, tokiu atveju gal tai ir būtų problema, šiuo atveju problemos nėra. Pas mus 80 proc. darbuotojų jau buvo pasiskiepiję vidury vasaros“, – tvirtino G.Plytnikas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gintaras Plytnikas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gintaras Plytnikas

K.Dobrovolskienė pridūrė, kad Marijampolės savivaldybė aktyviai skatino darbuotojų vakcinaciją, o kai buvo įvestas privalomas testavimas daliai darbuotojų, kai kurie suskubo pasiskiepyti, nes tapo nepatogu kas 7 dienas testuotis.

Dalis prekybininkų laikinai testus kompensuos

Kaip anksčiau rašė 15min, prekybininkai šiuo klausimu yra pasidaliję į dvi stovyklas – pavyzdžiui, „Maxima“, „Rimi“ vieną mėnesį kompensuos išlaidas darbuotojams, kuriems privaloma testuotis.

„Nusprendėme vieną mėnesį padaryti pereinamuoju – dar labiau skatinsime likusius darbuotojus skiepytis, tačiau padengsime ir testavimosi išlaidas. Preliminariais skaičiavimais, tai mūsų tinklui kainuos apie 100 tūkst. eurų per mėnesį“, – anksčiau nurodė „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė.

Tuo metu prekybos tinklas „Iki“ nusprendė testų nekompensuoti, tokį pat žingsnį pasirinko ir „Norfa.“

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./„Norfa“ parduotuvė Šiauliuose
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./„Norfa“ parduotuvė Šiauliuose

„Testų nekompensuosime, mokės patys“, – 15min sakė „Norfa“ atstovas spaudai Darius Ryliškis.

I.Ruginienė: neramu, ar visiems užteks vietų

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė sakė, kad kol kas nėra duomenų apie tai, kad darbuotojai dėl naujos tvarkos išeitų iš darbo, tačiau išsakė nerimą dėl privačių laboratorijų testavimo pajėgumų.

„Žmonės rašo, kad atsirado sunkumų su testavimo vietomis, ypač rajonuose, nes valstybiniai taškai darbuotojams užsidarė. Privatūs tiekėjai neturi tokių pajėgumų ir žmonės, atsakingai elgdamiesi, iš anksto užsirašo, nes kas savaitę reikia pasidaryti testą. Jie nebegauna laikų ir netelpa į dešimties dienų periodą. Šiek tiek yra nerimo dėl to, nes darbdaviai griežtai reikalauja kas dešimt dienų atnešti dokumentą“, – nuogąstavo darbuotojų atstovė.

P.Gvildžio nuotr./Inga Ruginienė
P.Gvildžio nuotr./Inga Ruginienė

Jos teigimu, sprendimas, kad pirminė vakcinacija galios 7 mėnesius, taip pat praplės žmonių, privalančių testuotis, ratą.

Apskritai darbdavius ji suskirstė į tris grupes: vieni jau anksčiau deklaravo, kad apmokės darbuotojų testavimą, kiti dar abejoja, bet, matyt, taikys pereinamąjį laikotarpį. Ir yra trečioji grupė, kurios atstovai deklaravo, kad jokiomis sąlygomis neapmokės testavimo iš savo kišenės.

„Tų, kurie deklaravo, kad apmokės testus, yra mažuma“, – sakė I.Ruginienė.

Tuo metu laboratorinių tyrimų bendrovės Rezus.lt vadovė Daiva Kazlauskienė ramino, kad, atsižvelgiant į poreikį, laboratorijų pajėgumai bus plečiami, darbo laikas ilginamas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kompanijos „Rezus.lt“ direktorė, diagnostikos ir gydymo įstaigų asociacijos prezidentė Daiva Kazlauskienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kompanijos „Rezus.lt“ direktorė, diagnostikos ir gydymo įstaigų asociacijos prezidentė Daiva Kazlauskienė

„Mūsų įmonėje galima rasti vietų. Galbūt tą pačią dieną negausi, bet kitai dienai turime. Ir dabar ant mano stalo yra naujų darbuotojų CV, kurių ieškau, kad galėtume prailginti darbo valandas. Žiūrime, koks bus poreikis, nes kiekviename mieste priimame individualius sprendimus“, – aiškino D.Kazlauskienė.

Jos teigimu, mažesniuose miestuose – Šiauliuose, Panevėžyje, Mažeikiuose taip pat ieškoma galimybių plėstis, o Mažeikiuose nuo gruodžio 1 dienos pradės dirbti nauja darbuotoja.

„Jeigu matysime, kad vis daugiau žmonių reikia testuotis, prailginsime valandas. Šiai dienai ilgiausiai dirbame iki penktos valandos, galėsime prailginti darbo laiką iki septintos. Tikrai reaguosime ir prisiderinsime prie poreikio“, – ramino pašnekovė.

Antradienį LNK televizija skelbė, kad prie mobilių testavimo punktų susidarė apgultis – tūkstančiai gyventojų, norinčių paskutinę dieną išsitirti nemokamai, suskubo tai padaryti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų