Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Kremliaus ambicijų tenkinimas dujų milžinei „Gazprom“ kainavo 300 mlrd. dolerių

Kažkada buvo manoma, kad Rusijos valstybės valdoma dujų milžinė „Gazprom“ taps pirmąja pasaulio kompanija, kurios vertė pasieks trilijoną dolerių. Dabar vieno iš galingiausių Kremliaus ginklų vertė smarkiai kritusi. Naujienų svetainė theguardian.com aiškinasi, kokios priežastys lėmė tokį staigų nuvertėjimą. Pasirodo, nemaža dalimi prie to prisidėjo Kremliaus politinės ambicijos.

Naujų dujotiekių projektai

Maskva žūtbūt stengiasi sustabdyti dujų tranzitą per Ukrainos teritoriją iki 2019 m. Dėl šios priežasties Rusija svajoja nutiesti dujotiekį per Turkiją ir dar dvejomis linijomis praplatinti Baltijos jūros dugnu einantį dujotiekį „Nord Stream“.

Nepaisant milžiniškų išlaidų statyboms, tranzito naujomis „Nord Stream“ atšakomis išlaidos taip pat yra gerokai didesnės nei dujas eksportuojant per Ukrainą. 

Pradinė bendra šių dujotiekių suma siekia apie 25,4 mlrd. dolerių. Tiesa, šiuo metu šių projektų ateitis nėra aiški.

Nepaisant milžiniškų išlaidų statyboms, tranzito naujomis „Nord Stream“ atšakomis išlaidos taip pat yra gerokai didesnės nei dujas eksportuojant per Ukrainą.

Ekspertai 2014 m. paskaičiavo, kad 1000 kubinių metrų dujų eksporto „Nord Stream“ kaina yra 43 doleriai, kuomet per Ukrainos teritoriją ji siekia 33 dolerius.

400 mlrd. vertės sandorio su Kinija klausimas

Kalbant apie „Gazprom“ pasižadėjimą eksportuoti dujas į Kinją, situacija tampa dar keblesne.

Tikėta, kad nauja rinka rusiškų gamtinių išteklių eksportui padės Maskvai kompensuoti finansines netektis dėl kilusio sankcijų karo su Vakarais.

Iš pradžių, 2014 m. gegužę paskelbus apie sutartį tiekti dujas 30 metų į Kiniją, toks susitarimas buvo vertintas kaip didelė V.Putino pergalė. Tikėta, kad nauja rinka rusiškų gamtinių išteklių eksportui padės Maskvai kompensuoti finansines netektis dėl kilusio sankcijų karo su Vakarais.

Tačiau šis projektas Rusijos pusei yra pernelyg brangus. „Gazprom“ yra įpareigotas padengti visos būtinos infrastruktūros statybos išlaidas, o tai, skirtingais vertinimais, gali siekti nuo 55 iki 100 mlrd. dolerių.

Nors anksčiau manyta, kad sandoris su Pekinu yra vertas daugiau negu 400 mlrd. dolerių, dabar, nukritus gamtinių išteklių kainoms, jo vertė yra gerokai mažesnė.


Energijos žaliavų kainoms krentant, o statybų išlaidoms stiebiantis į viršų, ši sutartis su Kinija „Gazprom“ gali skaudžiai smogti jau netolimoje ateityje.

Naujų, politiškai motyvuotų dujotiekių, statybai gali prireikti daugiau negu 125 mlrd. dolerių – sumos, daugiau negu dvigubai viršijančios dabartinę „Gazprom“ rinkos kapitalizaciją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas