E.Jakilaitis žadėtų viešumą
Tapęs LRT vadovu, jis matytų du esminius savo veiklos tikslus – „maksimalų objektyvumą ir nepriklausomumą bei maksimalų skaidrumą“.
„LRT, visuomenės nuomonės apklausų duomenimis, yra objektyviausias ir patikimiausias transliuotojas Lietuvoje, tačiau tobulėti dar tikrai yra kur.
LRT darbuotojų, ypač žurnalistų, apsaugojimas nuo galimo politinio poveikio ar, kaip dabar matome, persekiojimo už kritiką, taip pat būtų vienas svarbiausių mano veiklos prioritetų“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašo E.Jakilaitis.
Jis taip pat teigia esąs įsitikinęs, kad nuo šiol visų laidų sąmatos, LRT laidų konkursuose, o vėliau ir sutartyse, būtų skelbiamos viešai. Tokiu atveju konkursuose, anot jo, galėtų dalyvauti tik tie kūrėjai ir įmonės, kurie sutinka su esmine viešumo sąlyga.
„Visa LRT finansinė veikla kiekvienais metais turėtų būti audituota Valstybės kontrolės bei nepriklausomo tarptautinio audito. Nepriklausomo ir valstybinio audito ataskaitos turėtų būti kiekvienais metais pateikiamos kartu su LRT veiklos ataskaita parlamentui“, – vizija dalijasi žurnalistas.
Galutinį sprendimą dėl savo kandidatūros E.Jakilaitis žada priimti artimiausiu metu, kai bus paskelbtas konkursas į LRT generalinio direktoriaus postą.
Politologas: rinkimų baigtis priklausys nuo prezidentės
„Edmundo Jakilaičio pareiškimas apie galimą kandidatavimą į LRT generalinio direktoriaus postą, išsikeliant maksimalaus skaidrumo ir objektyvumo tikslus, yra įdomiausias ėjimas žirgu Lietuvos politikoje nuo tada, kai Vytautas savo žirgu nuėjo iki Juodosios jūros“, – taip E.Jakilaičio pareiškimą socialinio tinklo paskyroje komentuoja Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Mažvydas Jastramskis.
Jo teigimu, „politika yra ne šaškės, kur visų svoris vienodas ir visi veikia vienodais ėjimais. Kurį laiką gal ir gali susidaryti tokia iliuzija, kai viskas atsitiktinai susidėlioja tavo naudai. Tačiau iliuzijoje ilgai gyventi nėra nei gudru, nei efektyvu.
Politika yra šachmatai. Čia gausus būrys pėstininkų, kad ir parlamente lojalūs, gali nepadėti. Premjero bokštas – svarbus, bet jis nemažai suvaržytas dėl galimos prezidento rinkimų rokiruotės.
Ir labai daug kas priklausys nuo to, kaip nuspręs judėti valdovė“.
Įraše įvardijama valdovė – prezidentė Dalia Grybauskaitė, kuri į LRT tarybą delegavo 4 narius.
Dabartinio LRT generalinio direktoriaus Audriaus Siaurusevičiaus penkerių metų kadencija baigsis šių metų balandžio 1-ąją. Kitą generalinį visuomeninio transliuotojo direktorių rinks LRT taryba, sudaryta iš 12 asmenų, kuriuos skirtingam laikotarpiui skiria Seimas (2 nariai skiriami iš opozicinių frakcijų pasiūlytų kandidatų), Prezidentas ir šios organizacijos: Lietuvos mokslo taryba, Lietuvos švietimo taryba, Lietuvos meno kūrėjų asociacija, Lietuvos vyskupų konferencija.
Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija, daliai parlamentarų du kartus prašius pateikti atsakymus apie LRT darbuotojų atlyginimus, viešuosius pirkimus ir santykius su prodiuserinėmis kompanijomis, nusprendė kurti laikinąją tyrimo komisiją ir inicijuoti parlamentinį LRT veiklos tyrimą. Konstitucinės teisės ekspertas Vytautas Sinkevičius tikina, kad šie siekiai peržengia Seimo galias – LRT daromas tiesioginis spaudimas. Dėl veiklos audito LRT savanoriškai yra kreipusis į Valstybės kontrolę.
Nuomonę apie „valstiečių“ iniciatyvą išsakė ir minėtasis E.Jakilaitis. „Tokių tolių sveikas protas jau niekaip pasiekti negali. Nė kiek neabejoju, kad būsiu vienas svarbiausių šios į Lietuvos žiniasklaidos ir demokratijos istoriją įeisiančios troikos klientų. Dar tokio spaudimo nėra buvę, bet nuo to tik labiau norisi daryti tai, ką darai ir nesiblaškyti“, – rašė jis.
Kilus diskusijoms dėl LRT skaidrumo, žurnalistas socialiniame tinkle „Facebook“ taip pat paviešino informaciją apie savo kuriamos laidos „Dėmesio centre“ finansinius rodiklius.
E.Jakilaitis gruodį „valstiečių“ partijos pirmininkui Ramūnui Karbauskiui, kuris metus nesilanko žurnalisto laidoje, uždavė 24 klausimus apie jo valdomą „Agrokoncerno“ verslą. Seimo narys į šiuos klausimus neatsakė ir E.Jakilaičio pareikalavo klausimus paneigti. Žurnalistas to daryti nesutiko ir pranešė esantis pasiruošęs bylinėjimuisi teisme.