SEB banko prezidento patarėjo Gitano Nausėdos teigimu, kalbos, kad Lietuva išrinko išlaidauti linkusias partijas, šaliai jokios žalos nepadarė, Lietuvos skolinimosi kaina nepakilo.
„Manau, kad kol kas tikrai ne, dar ankstoka dėlioti ir koalicijos kontūrus. Yra pareiškimai, bet nėra antrojo turo rezultatų, todėl tikslų vaizdą susidaryti ganėtinai sunku, juolab tarptautinėms finansų rinkoms“, – 15min.lt sakė G.Nausėda.
Be to, šių partijų pareiškimai apie finansų politiką yra ganėtinai prieštaringi – jos žada laikytis finansinės disciplinos, ir didinti išlaidas.
„Aš manau, kad dabar ateina metas, kai reikės suprasti, jog rinkimai baigiasi ir prisiimti atsakomybę už valstybės finansus, tuomet viskas atrodys truputį kitaip negu prieš rinkimus. Tie biudžeto pinigai, kurie iki tol buvo abstrakcijos, kai jie tampa „privatizuojami“, jie tampa rūpesčiu. Dažniausiai atsitinka taip, jog politikai pradeda elgtis atsakingiau, neretai ir išmintingiau“, – kalbėjo ekonomistas.
Anot jo, drastiškų ekonomikos politikos pokyčių nesulauksime: „bent jau 2013 metais jų net ir techniškai negalima laukti, kadangi kitų metų biudžetą beveik patvirtintas dar šis Seimas, o jeigu dar ir liks laiko patvirtinti naujam Seimui, tai, be abejo, to laiko bus pernelyg mažai, kad naujasis Seimas galėtų imtis 2013 metų biudžetą pešioti iš visų pusių ir drastiškai pertvarkyti. Tiesiog tam nebus techniškai galimybių.“
Teks atsakingai įvertinti ir galimybes didinti MMA. Nors Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas sako, kad iki 1509 Lt padidinti MMA yra realu ir primena 2004–2008 metų laikotarpį, kai minimali alga išties smarkiai paaugo, G.Nausėdos teigimu, teks suprasti, kad dabar yra visiškai kitas laikotarpis.
„Bet tai pavyko padaryti per visą kadenciją, o ne per metus ar pusantrų metų. Be to, tuo metu buvo visiškai kita ekonominė aplinka, visiškai kiti ekonomikos augimo tempai. Taigi toks referavimas į praeitį rodo, kad turi būti suvokti skirtumai tarp to laikotarpio ir dabartinio laikotarpio. Manau, kad partijos stengsis didinti minimalią algą, bet tikrai ne tokiu tempu, koks yra įrašytas jų programose“, – sakė ekonomistas.
Kredito unijos „Vilniaus taupomoji kasa“ analitiko Stasio Jakeliūno teigimu, jei tik spės, politikai gali padidinti MMA jau nuo kitų metų sausio 1-osios, tačiau atlyginimas bus didinamas ne drastiškai, o palaipsniui.
Paklaustas, kas dar gali keistis, jei į valdžią ateis dabar opozicijoje esančios partijos, S.Jakeliūnas prognozavo, kad gali būti įvestos kai kurios pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos.
„Nemanau, kad PVM lengvatos bus skubiai įvedinėjamos, nors akivaizdu, jeigu Uspaskichas bus koalicijoje, bus daromas didelis spaudimas ta kryptimi“, – 15min.lt sakė S.Jakeliūnas.
Nauja valdžia, jo teigimu, greičiausiai labiau atsižvelgs į verslo interesus.
Gali būti diskutuojama ir dėl progresinių mokesčių įvedimo. Tačiau tiek S.Jakeliūnas, tiek G.Nausėda teigė, kad dėl to sutarti nebus lengva.
„Dėl jų bus sunku susitarti, nes modelis nėra toks paprastas ir partijų požiūriai bent kažkiek skiriasi. Čia tikrai nebus skubių sprendimų“, – sakė S.Jakeliūnas.
„Manyčiau, kad vienareikšmiško požiūrio į tuos pačius progresinius mokesčius nėra. Mes matome, kad kiekviena partija turi savo nuostatas. Matyt, ir opozicija bus labai stipri ir laikysis savo žodžio, o ir verslas turi aiškią nuomonę, taigi teks gludinti kampus, teks ieškoti kompromisų ir tai gali užimti daugiau laiko, nei iki tol buvo planuota“, – kalbėjo G.Nausėda.