Elijus Čivilis: ar GovTech startuoliai išgelbės Lietuvos viešąjį sektorių?

Lietuva jau žengė pirmuosius žingsnius, siekdama išnaudoti GovTech rinkos potencialą – įkurta „GovTech laboratorija“, kurios pagalba institucijos ir startuoliai gali bendradarbiauti kuriant inovatyvius sprendimus.
Technologijos
Technologijos / 123RF.com nuotr.

Dalis GovTech startuolių, gimusių Lietuvoje, jau sėkmingai skinasi kelią tarptautinėse rinkose, o pati laboratorija iškart sulaukė reikšmingų tarptautinių įvertinimų. Lietuvos atvirumas pokyčiams ir GovTech inovacijoms valstybiniu lygmeniu įtvirtinti ir naujojoje Lietuvos pristatymo užsienyje strategijoje „Lithuania Co-create“. Tačiau kaip iš esmės galima užtikrinti, kad atvirumas inovacijoms ir eksperimentavimas taptų viešojo sektoriaus darbo kultūros, o ne tik strateginių dokumentų dalimi?

Buvęs ekonomikos ir inovacijų viceministras bei „GovTech laboratorijos“ ekspertas Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūroje Elijus Čivilis mano, jog tokios iniciatyvos kaip „GovTech laboratorija“ yra labai reikalingos, tačiau nėra vienintelis ar pagrindinis instrumentas, galintis inicijuoti inovacijų diegimą viešajame sektoriuje.

Visų pirma, inovacijos ir pokyčiai turi prasidėti žmonių galvose.

„Visų pirma, inovacijos ir pokyčiai turi prasidėti žmonių galvose. Vien popieriuose įtvirtinti, kad inovacijas diegti reikia, toli gražu nepakanka – pasiryžti pokyčiams reikia institucijos viduje, tai suprasti ir tam nusiteikti turi ir darbuotojai, ir, svarbiausia, institucijų vadovai.“

ukmin.lrv.lt nuotr./Buvęs ekonomikos ir inovacijų viceministras Elijus Čivilis
ukmin.lrv.lt nuotr./Buvęs ekonomikos ir inovacijų viceministras Elijus Čivilis

E. Čivilis teigia, jog viešajam sektoriui, tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, dažnai trūksta drąsos atsiverti naujoms, neįprastoms idėjoms. „Turime skatinti viešąjį sektorių nebijoti eksperimentuoti, atsiverti šviežioms idėjoms, nes čia neretai net nesukuriame galimybės vadinamam trial and error (liet. bandymų ir klaidų) metodui, norint išbandyti netradicines idėjas – akylai stebime ir kiekvieną menkiausią viešojo sektoriaus klaidą iškart pasmerkiame. Turime suprasti, jog didžiausi žmonijos pasiekimai kadaise irgi buvo galbūt tik neįtikėtinos idėjos, todėl padrąsindami viešąjį sektorių atsiverti eksperimentavimui, galime sulaukti įdomių rezultatų.“

Turime skatinti viešąjį sektorių nebijoti eksperimentuoti, atsiverti šviežioms idėjoms.

Ekspertas priduria, jog pokyčiai valstybiniame sektoriuje vyksta jau dabar. „Pats esu dirbęs IT paslaugų sektoriuje, o paskui pasukau į viešąjį, todėl matau, kad ir čia ateina nauja darbo kultūra. Viešajame sektoriuje atsiranda vis daugiau veržlių ir sumanių žmonių, pasiryžusių laužyti standartus ir keisti įsisenėjusias viešojo sektoriaus problemas.“

E. Čivilis tikina, jog „GovTech laboratorija“ iš tiesų gali tapti inovacijų katalizatoriumi Lietuvos viešajame sektoriuje. „Šiuo metu „GovTech laboratorija“ tiesiogiai gali padėti maždaug 20-30 institucijų per metus užmegzti bendradarbiavimą su startuoliais, pradėti taikyti inovacijas savo veikloje, tačiau Lietuvoje iš viso yra apie 4 tūkst. viešojo sektoriaus institucijų ir tos kelios dešimtys gali atrodyti lyg lašas jūroje.

Mūsų iniciatyvos tikslas yra daug didesnis – sukurti tam tikrą sistemą, perduoti ją institucijoms siekiant jas šviesti ir skatinti savarankiškai eiti inovacijų keliu. Kitaip tariant, norime daryti ne tik technologinį, tačiau ir viešojo sektoriaus darbo kultūros pokytį, todėl net ir tos keliasdešimt įstaigų per metus tampa strategiškai svarbios Lietuvai. Jos lyg savotiškos ambasadorės, susipažinusios su naujos kartos požiūriu į problemų sprendimą, atviresnės pokyčiams, nebijo eksperimentuoti ir, reikia tikėtis, bus pasiryžusios puoselėti atvirą požiūrį savo įstaigoje ir toliau.“

Visgi E. Čivilis pažymi, jog be politinio palaikymo Lietuvos viešasis sektorius gali atsilikti paskiausių technologijų tendencijų ir skaitmenizacijos kontekste. „Buvau liudininkas to, kaip susikūrė „GovTech laboratorija“ – tuo metu susiklosčiusios aplinkybės ir politinis palaikymas buvo itin svarbus iniciatyvos įkūrimui. Todėl yra labai svarbu, jog GovTech sritis ir toliau sulauktų dėmesio iš politinio lauko veikėjų – nenumokime ranka į ekonomikos sritį, kuri turi potencialo taip sparčiai augti, kaip jau užaugo (ir toliau auga) FinTech sritis. Ir, be abejo, nepamirškime žmonių – tiek dirbančių viešajame sektoriuje, tiek, kalbant bendrai, visuomenės, kuri sulauks didžiausios naudos skaitmenizuojant ir efektyvinant viešojo sektoriaus darbą.“

Ar inovacijos, sprendžiančios viešojo sektoriaus ir socialines problemas, gali būti strateginė Lietuvos kryptis? Ar GovTech startuoliai bei jiems atviras viešasis sektorius gali tapti Lietuvos ateities ekonomikos bei skaitmeninės transformacijos pagrindu?

Jau sausio 28 d., 9 val. „GovTech laboratorija“ kviečia aptarti šiuos klausimus renginyje „GovTech – strateginė Lietuvos kryptis?“. Užsiregistruoti į renginį galite spustelėję čia.


„GovTech laboratorijos” projektas vykdomas Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūroje (MITA) ir yra finansuojamas Europos regioninio plėtros fondo lėšomis, nr. 01.2.1-LVPA-V-842 Inogeb LT.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis