Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Estijos finansinės priežiūros tarnyba: dėl „Danske Bank“ banko spręs Danija

Estijos finansinės priežiūros tarnyba, kuri bendradarbiaudama su Europos Centriniu Banku (ECB) pirmadienį panaikino „Versobank“ banko licenciją dėl pinigų plovimo prevencijos tvarkos pažeidimo, pareiškė, kad dėl „Danske Bank“ banko, kuris taip pat įtariamas dėl pinigų plovimo, spręs Danijos finansų priežiūros tarnyba.
„Danske Bank“
„Danske Bank“ / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Šiuo metu neturime jokios informacijos apie kitas Estijos kredito institucijas, kuri pagrįstų licencijos atšaukimą“, – per spaudos konferenciją atsakydamas į BNS klausimą sakė Estijos finansų priežiūros tarnybos valdybos pirmininkas Kilvaras Kessleris.

„Kalbant apie „Danske Bank“ banką, tuomet tai yra padalinys Estijoje. Atitinkama Danijos institucija, veikiausiai Danijos finansinės priežiūros tarnyba, spręs dėl „Danske Bank“ banko. Jeigu iš viso ir kada jie ką nors darys, tai bus jų sprendimas“, – sakė jis.

„Remiantis Europos Sąjungos teise, pagrindinė Estijoje veikiančių padalinių priežiūros atsakomybė tenka jų kilmės šaliai. Kalbant apie „Danske Bank“ banką, tai yra Danijos priežiūra, – sakė K. Kessleris. – Priimančioji šalis, kuri „Danske Bank“ padalinio atveju yra Estija, turi jurisdikcija. Ir viena tokia jurisdikcija yra susijusi su pinigų plovimo sritimi. Finansinės priežiūros tarnyba 2014–2015 metais atliko savo darbą ir perdavė visą susijusią informaciją Danijos kolegoms.“

Kaip žinoma, vasario pabaigoje Estijos finansinės priežiūros tarnyba įtaria „Danske Bank“ filialą Estijoje apgavus tarnybą ir svarsto galimybę pradėti šio banko filialo atžvilgiu patikrinimą dėl pinigų plovimo.

Tarnyba pranešė, kad 2014 metais „Danske Bank“ Estijos filiale atlikto patikrinimą, kurio metu buvo nustatyta didelio masto, tęstinių ir sisteminių kovos su pinigų plovimu taisyklių pažeidimų. Inspektoriai, be kita ko, išsiaiškino, kad „Danske Bank“ nepakankamai patikrino savo klientę bendrovę „Lantana Trade LLP“.

„Danske Bank“ Estijos filialas taip pat patikros metu nepateikė pakankamų įrodymų, kad buvo atlikta tinkama vidinė banko analizė, kurios metu buvo nustatytas ar įtartas tikrasis „Lantana Trade LLP“ naudos gavėjas. Banko neveiklumas šios kompanijos atžvilgiu yra Finansinės priežiūros tarnybos pretenzijų bankui objektas, nurodo tarnyba.

Potencialus tarnybos klaidinimas patikros metu yra rimtas nusižengimas, jeigu „Danske Bank“ turėjo papildomos informacijos apie minėtą įmonę ir jos nepateikė patikros metus. Finansų tarnyba svarsto galimybę atlikti atitinkamas patikras, kad tai išsiaiškintų.

Kaip skelbta anksčiau, Didžiosios Britanijos leidinys „The Guardian“, remdamasis nutekėjusiais tyrimų duomenimis, pranešė, jog per „Danske Bank“ Estijos filialą plauti pinigai buvo susiję su Rusijos prezidento Vladimiro Putino giminaičiais ir Rusijos saugumo tarnybos FSB darbuotojais.

Anot „The Guardian“, 2013-ųjų vasarą „Danske Bank“ darbuotojai aptiko, kad Didžiosios Britanijos bendrovė „Lantana Trade LLP“ pateikė tikrovės neatitinkančius veiklos duomenis, tvirtindama, kad jos finansinė apyvarta yra kukli. Tačiau paaiškėjo, jog šiai bendrovei priklausė labai solidžių sumų indėliai, o jos mokėjimai kasdien siekdavo milijoną eurų. „Lantana Trade LLP“ sąskaita buvo atidaryta 2012-ųjų pabaigoje ir uždaryta po 11 mėnesių.

Tokią informaciją Danijos laikraščiui „Berlingske“ nutekinęs asmuo tvirtino, jog nors banko darbuotojams iš pradžių nesisekė nustatyti tikrųjų „Lantana Trade LLP“ savininkų, kurie slėpėsi už Maršalų bei Seišelių salose registruotų ofšorų, tačiau vėliau paaiškėjo, kad jų tarpe buvo Rusijos prezidento pusbrolis Igoris Putinas ir su FSB susiję asmenys.

Pasak „Berlingske“ informatoriaus, „Danske bank“ Estijos filialo darbuotojai išsiaiškino, kad „Lantana Trade LLP“ buvo glaudžiai susijusi su 2016-aisiais veiklą nutraukusiu Rusijos „Promsberbank“, kurio valdyboje dirbo V. Putino pusbrolis. Į įtariamųjų sąrašą taip pat pateko ryšių FSB turintis bankininkas Aleksandras Grigorjevas bei Aleksejus Kulikovas, kuris 2016 metais buvo suimtas ir apkaltintas didelio masto finansinėmis machinacijomis.

Oficialų tyrimą „Danske bank“ pradėjo tik 2017 metais, vadovauti Estijos filialo vidaus audito grupei pasamdęs Danijos žvalgybos tarnybos vadovą Jensą Madseną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos